Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 1.09.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ważne chwile Chojny
Wystawa o kościele w kościele
Wzorowa zagroda T. Majera
Jak sprzedać swe produkty?
Bociany policzone
Uczniowie z Czelina na tropach historii
Samuraj z Orzechowa
Piłka nożna

Bociany policzone


Gniazdo w Piasku (gm. Cedynia) należy do najładniejszych. Zbudowane jest na obumarłym drzewie, porośniętym bluszczem. W tym roku z gniazda wyprowadzone zostały 4 młode.
W lipcu w ramach międzynarodowego spisu odbyło się liczenie bocianów. W powiecie gryfińskim zajmowali się tym pracownicy Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry w Gryfinie. Inwentaryzacją objęto gminy: Cedynia, Chojna, Gryfino, Mieszkowice, Moryń, Stare Czarnowo, Trzcińsko Zdrój, Widuchowa. Łącznie skontrolowano 174 miejscowości. Stwierdzono 135 gniazd bocianich, w tym 79 (59%) zasiedlonych z wyprowadzonym lęgiem. Całkowita liczba młodych ptaków wyniosła 204. Najwięcej gniazd z lęgiem zanotowano w Zielinie w gm. Mieszkowice (trzy gniazda z 7 młodymi, czwarte było odwiedzane przez pewien czas przez dwa bociany, które jednak nie wyprowadziły lęgu) oraz w Sobieradzu w gm. Gryfino (trzy gniazda, w każdym po trzy młode, mieszkańcy mają już w planach montaż platformy pod czwarte gniazdo).
Stwierdzono spadek liczebności bocianów w porównaniu do lat ubiegłych. Jeszcze 5 lat temu np. w Chojnie, Starej Rudnicy i Goszkowie były zajęte po 3 gniazda, w Mieszkowicach 4, z których wyprowadzane były po 3-4 młode. W tym roku w tych miejscowościach bociany zajęły tylko po jednym gnieździe. Zmniejszenie się liczby okazów bociana białego wynika z kilku czynników. Najistotniejsze wydaje się tu być zaniechanie użytkowania łąk i pastwisk - najcenniejszych baz żerowych tego ptaka. Ważnym czynnikiem jest także deficyt wody i obniżanie się poziomu wód gruntowych, co w konsekwencji prowadzi do zanikania świeżych i wilgotnych użytków zielonych. Niewątpliwie postępująca eutrofizacja i zarastanie zbiorników wodnych szuwarami i zaroślami wierzbowymi wywiera niekorzystny wpływ na liczebność tego sympatycznego ptaka. Jak widać, zarówno intensywne rolnictwo, jak i zaniechanie użytkowania rolniczego ujemnie oddziaływają na liczebność populacji bociana w naszym regionie.
Słowa uznania i podziękowania należą się zakładom energetycznym z regionu, które zaangażowały się w montaż bocianich platform na słupach energetycznych. Inicjatywa ta została pozytywnie "oceniona" przez bociany, które często wyprowadziły lęgi na tych platformach. Bocian biały znajduje także uznanie w oczach miejscowej ludności. Podczas inwentaryzacji napotykani przez nas mieszkańcy wykazywali się dużą wiedzą na temat bocianów i troską o to, by nie zniknęły one z naszego regionu.

Tekst i fot. Dyrekcja PK DDO

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska