Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 26.08.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Program Dni Integracji
Wspólnie łatwiej
Bekier za Kasprzyka
Park nie zgodzi się na tuczarnię
Nie chcą do ogólniaka
Chojna (i nie tylko) na starych mapach
Próba odwołania dyrektora
Przypomnieli bitwę pod Sarbinowem
Tesco przy Ogrodowej
Sport

Nie chcą do ogólniaka

Szkoły ponadgimnazjalne walczą o uczniów, bo stan naboru związany jest z wielkością subwencji oświatowej. Niż demograficzny przesunął się już do szkół średnich i przed niektórymi placówkami stanęło widmo likwidacji. Zamieszanie związane z reorganizacją szkół (o czym wielokrotnie informowaliśmy) dotknęło również nasz powiat. Jak obecnie wygląda nabór do klas pierwszych? Otrzymaliśmy dane z powiatu z dnia 13 sierpnia, czyli na 3 tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zapewne do września ulegną one pewnym zmianom, lecz już niezbyt istotnym. Statystyka jest dość ciekawa, bo obala pewne mity, a ponadto pozwala ustalić preferencje młodzieży. Mitem okazało się zapotrzebowanie na klasy językowe. Z braku chętnych żadnej ze szkół nie udało się dokonać naboru. Drugim mitem, powtarzanym przez przeciwników łączenia szkół w Chojnie, była opinia, że po fuzji do zawodówki nie przyjdą uczniowie. Nic takiego się nie stało, bo szkoła tak jak zwykle ma dobry nabór. Potwierdziła się natomiast tendencja niechęci do ogólniaków. Przynajmniej tak to wygląda na naszym terenie. Ogólnie w powiecie zakładano, że można będzie utworzyć 32 oddziały klas pierwszych, a utworzono o 4 mniej. Trzeba też zaznaczyć, że sporo klas jest niepełnych i są wolne miejsca. Największe problemy ma ogólniak w Gryfinie i ZSP w Mieszkowicach.

Oto kilka istotnych danych w rozbiciu na poszczególne placówki.

ZSP nr 1 w Gryfinie (ogólniak)
Szkoła była przygotowana na otwarcie 6 oddziałów (190 uczniów), a w rezultacie udało się utworzyć jedynie 4 niepełne, bo jest jeszcze 35 wolnych miejsc. Zamiast całej klasy matematyczno-informatycznej i biologiczno-chemicznej powstała jedna połączona, gdzie jest jeszcze 6 wolnych miejsc. Jest również aż 12 wolnych miejsc w klasie humanistyczno-dziennikarskiej i 7 w ekologiczno-turystycznej. Do klasy dwujęzycznej zgłosiło się jedynie 8 osób. W sumie przyjęto tylko 93 uczniów. Szkoła więc schudnie dość wydatnie, bo w czerwcu odeszło 146 absolwentów. Tak więc manewr z utworzeniem zespołu szkół (przejęcie klas gimnazjalnych) okazał się zbawiennym pociągnięciem.

ZSP nr 2 w Gryfinie
Tutaj jest o wiele lepiej. Plan naboru (9 klas) wykonano z nadwyżką, bo będzie 10 oddziałów. Trzeba jednak zaznaczyć, że parę jest niepełnych. Dużym wzięciem cieszy się technik ekonomista, bo założono utworzenie jednej klasy, ale gdy było 50 chętnych, zdecydowano, że będą dwie. Do pełnej obsady (po 32 uczniów w klasie) brakuje jeszcze 12 osób. Jest też 6 wolnych miejsc w technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz 1 w technikum elektrycznym. W ZSZ jest tylko 14 wakatów w klasach wielozawodowych. W sumie szkoła po takim naborze urośnie do 855 uczniów (na koniec roku było 790). Trzeba jednak dodać, że zawsze w ciągu roku jest tendencja spadkowa, a nie odwrotnie.

ZSP nr 1 w Chojnie (ogólniak)
Ze względu na aktualny stan prawny (formalne połączenie szkół nastąpi 1 września) operować będziemy dawnymi nazwami.
ZSP 1 mógł przyjąć 160 uczniów (5 klas), a udało się utworzyć 3 pełne. Nie ma więc już wolnych miejsc. Powstały odziały: humanistyczno-prawny, biologiczno-chemiczny + biologiczno-medyczny (jako jedna klasa) oraz społeczno-wojskowy. Nie dokonano naboru do klasy informatyczno-matematycznej oraz do łączonej lingwistycznej (euroklasy) i o profilu ogólnym. W sumie jednak placówka wyszła na swoje, bo odeszło 118 absolwentów, a przyjęto 130 uczniów.

ZSP nr 2 w Chojnie
Tutaj jak już zaznaczyłem na wstępie, nie było większych problemów z naborem. Planowano 8 klas pierwszych i tyle utworzono. Stan uczniów w stosunku do końca roku szkolnego zwiększy się o 31. Jest jeszcze 25 wolnych miejsc (10 w technikum organizacji usług gastronomicznych i 15 w ZSZ (klasy wielozawodowe, mechanik pojazdów samochodowych, cieśla/stolarz). Nie było problemów z naborem do technikum hotelarskiego i budowlanego. Gdy się nic nie zmieni, to 1 września w szkole będzie 863 uczniów.

ZSP w Mieszkowicach
Planowano 3 klasy (96 uczniów), a na razie przyjęto 46 i już wiadomo, że 3 oddziałów nie da się utworzyć. Będzie tylko jedna łączona klasa technikum (technik architektury krajobrazu + technik żywienia i gospodarstwa zbiorowego) oraz jedna w ZSZ (wielozawodowa). W technikum jest 12 wolnych miejsc, a w zawodówce 6. Nie dokonano naboru do technikum agrobiznesu. Nie było też zainteresowania kierunkiem rolniczym w ZSZ.

POWIAT OGÓŁEM
W całym powiecie jest jeszcze 127 wolnych miejsc, ale ogólny bilans uczniów nie będzie (na razie) ujemny, bo we wrześniu ma się stawić w szkołach 2628 osób, a w ostatnim dniu nauki w czerwcu było 2550. Jak podkreśliłem wcześniej, te dane nie są ostateczne, bo gdy są wolne miejsca, uczniowie zmieniają niekiedy decyzję w ostatniej chwili.

Analizując pobieżnie wyniki naboru, rzuca się w oczy "słaby ciąg" do LO w Gryfinie. Jest to częściowo zrozumiałe ze względu na bliskość Szczecina i wysysanie uczniów do tamtejszych renomowanych szkół. Problem ten już wcześniej poruszali samorządowcy podczas sesji Rady Miejskiej. Mówiło się o koncepcji powołania klas elitarnych z wysokim poziomem nauczania.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska