Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 09.03.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dolina Miłości przed wielką szansą
Włóczykij u celu
Kolejni kandydaci
Zmiana szefa policji
Ile jest kultury w domach kultury?
Moryń w Szczecinie
Europejskie kontakty szkół
Mniej na kąpielisko
Nowy szef KRUS-u
Intuicja i wiedza
Niemcy podarowali stroje Czciborowi
Sport

Zmiana szefa policji

M. Denis
W czwartek w starostwie pożegnano komendanta powiatowego policji insp. Mirosława Denisa. Pełnił tę funkcję od kwietnia 2005 r. Obecnie piastuje taką samą funkcję w Stargardzie, a na jego miejsce powołano nadkom. Leszka Jurczaka (dotąd zastępcę Denisa).
L. Jurczak
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu insp. Denis złożył sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa za ub. rok. Był wyraźnie zadowolony, bo powiat gryfiński ma dobre wskaźniki. Pod względem zagrożenia jest na przedostatnim miejscu w województwie i wyprzedza go tylko Szczecinek. Mamy wskaźnik 225 przestępstw na 10 tys. mieszkańców, a np. w Szczecinie jest 405, w Drawsku 399. Ze spadkiem ilości przestępstw wzrastała wykrywalność: od 59,7 proc. w 2001 r. do 74,2 proc. w ub. roku. Komendant chwalił podwładnych, szczególnie z posterunków w Cedyni i Trzcińsku, gdzie od paru lat notowany jest duży spadek przestępczości i skuteczne wykrywanie sprawców.

- Żadna komenda powiatowa w kraju nie może pochwalić się takim sukcesem jak my - stwierdził Denis, mówiąc o wykryciu dwóch producentów narkotyków na dużą skalę. - Jedną sprawę rozpracowywaliśmy dwa lata - dodał. Kolejnym sukcesem było wykrycie fałszerzy banknotów 50-złotowych. Komendant wymienił też zatrzymanie sprawców napadu na punkt bankowy w Mieszkowicach i efektywne działania przy napadzie na właściciela stacji paliw pod Chojną. Ze względu na zawiłość sprawy i powiązanie ze zorganizowanymi grupami przestępczymi przekonał przełożonych, by sprawę przekazać do Centralnego Biura Śledczego. Ostatnio zatrzymano kolejnego podejrzanego.
- Choć wzmocniliśmy obsadę drogówki z 10 do 14 osób, zakupiliśmy nowy sprzęt (m.in. ruchomy wideorejestrator), to nie udało się zmniejszyć ilości ofiar śmiertelnych na drogach. Już kolejny rok zginęło 15 osób - podkreślił komendant. Główną przyczyną jest nadmierna prędkość. Dla porównania w wyniku przestępstw kryminalnych straciły życie 2 osoby. W tym roku bezpieczeństwo na drogach ma być dla tutejszej policji priorytetem. Kadrowo komenda nie ma wakatów, a tabor został wymieniony prawie w 100 proc. Komendant zaapelował do samorządów o wsparcie finansowe, dziękując za dotychczasową pomoc. Każde, nawet najdrobniejsze przestępstwo narkotykowe "kosztuje" ok. 1000 zł, bo taki jest koszt chemicznej analizy materiału. W ub. roku odnotowano 119 przypadków, a więc trzeba było wydać 120 tys. zł. Jeszcze większe pieniądze potrzebne są do rozwikłania przestępstw gospodarczych.

Na zakończenie insp. Denis podziękował staroście Konarskiemu za inicjatywę ufundowania Komendzie Powiatowej sztandaru. Wsparcia udzieliły samorządy i inne jednostki. Uroczystość przewidziana jest w lipcu.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska