Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 08.06.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jest lepiej, ale nadal groźnie
Burmistrz odwołuje
Lekcja samorządności
Dzień Chojny w Hanowerze
Sigulda w Chojnie
Orlik na Dzień Dziecka
Brakuje parkingów!
Szóstoklasiści bez entuzjazmu
Schetynówki na Lotnisku
Jak dbać o małą ojczyznę?
Procesja czy wiec?
Mieszkowice i Oderberg tańczą już 5 lat
Sport

Dzień Chojny w Hanowerze

M. Hadrzyński odczytuje podziękowania
W hanowerskiej dzielnicy Wettbergen zorganizowano 30 maja Dzień Chojeński, przygotowany przez byłych mieszkańców Chojny/Königsbergu i członków Fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego, zamieszkałych w Hanowerze i okolicach. Zaproszono oficjalną delegację z Chojny, w skład której weszli: Gerard Lemke - przewodniczący Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy (wspierający od wielu lat działalność tej grupy swymi umiejętnościami językowymi) oraz przedstawiciel Urzędu Miejskiego Mariusz Hadrzyński - naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Organizacji Pozarządowych. Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo w kościele ewangelickim, które poprowadził dobrze znany u nas pastor Bert Schwartz. W kazaniu przypomniał postać Günthera Kumkara - inicjatora odbudowy kościoła Mariackiego. Zwrócił uwagę na wiele barier, które należało pokonać, by mogło dojść w Chojnie do pojednania narodów i religii. Podczas nabożeństwa burmistrz okręgu hanowerskiego oficjalnie powitał obecnych, a szczególnie przybyłą z Polski delegację, a następnie uroczyście otworzył pierwszy Dzień Chojny w Hanowerze. Podkreślił wagę wspólnych spotkań i zachęcił do głębszego poznawania własnych kultur i zwyczajów.
P. Helbich kosztuje bigosu
W imieniu burmistrza Chojny i jej mieszkańców M. Hadrzyński odczytał członkom fundacji po niemiecku i polsku podziękowanie za wieloletnie zaangażowanie w odbudowę kościoła Mariackiego, a następnie oprawiony tekst podziękowań wręczył przewodniczącemu fundacji Peterowi Helbichowi. Nabożeństwo uświetnił koncertem organowym kantor kościoła Mariackiego Martin Schoeler. Dalsza część obchodów toczyła się w ośrodku spotkań. P. Helbich zaprezentował bogato ilustrowaną odbudowę kościoła Mariackiego w Chojnie i historię odprawianych tam nabożeństw ekumenicznych. Przygotowano też wystawę zdjęć na ten temat. W przerwie była możliwość skosztowania polskiego bigosu, przygotowanego przez parafianki z parafii ewangelickiej w Wettbergen pod bacznym okiem Rosemarie Kumkar. Był to również czas na rozmowy byłych i obecnych mieszkańców Chojny o obecnym wyglądzie miasta i perspektywach rozwoju, a także znaczeniu świątyni mariackiej dla miasta. Przedstawiono kolekcję diapozytywów z widokiem kolorowych witraży, znajdujących się przed wojną w oknach prezbiterium, przedstawiających żywoty świętych Aleksego i Erazma. Witraży tych do tej pory nie udało się odnaleźć. Uzupełnieniem były obrazy miasta i kościoła, malowane przez byłych mieszkańców z pamięci lub starych fotografii.

Delegacja polska wzięła także udział w uroczystym posiedzeniu fundacji, na którym przedstawiono sprawozdanie z robót wykonanych w kościele Mariackim w roku 2009. Najpilniejsze obecnie prace to zamknięcie dachem przestrzeni między nawą główną a wieżą oraz rozwiązanie spraw związanych z zasilaniem elektrycznym i oświetleniem. Tak jak w latach ubiegłych, fundacja nadal wnioskować będzie o środki unijne, z których planuje realizować swe zamierzenia.
Posiedzenie Fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego
Uczestnicy spotkania wielokrotnie podkreślali znaczenie Dni Integracji Europejskiej w Chojnie dla budowy relacji między byłymi i obecnymi mieszkańcami miasta. Zwracali też uwagę, że należy zachęcać młodzież niemiecką i polską do aktywizowania się na rzecz współpracy.
Dorota Dobak-Hadrzyńska

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska