Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 13.07.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielki pożar pod Gryfinem
1,8 mln zł w plecy
Piasek w upale
Banie filmowe
Pijane Dni Chojny
Wyborcze ciekawostki
Prom znów pływa
Kraina tajemnic i obietnic
Pierogom do kolekcji
Berlin w Kołbaczu
Są przyszłością Europy
Niepalący fajczarz

Są przyszłością Europy

W czwartek zakończył się kolejny unijny projekt, realizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Nosił nazwę "Przyszłość na pierwszym planie". Uczestniczyło 37 osób (uczniów wraz z opiekunami) z łotewskiej Siguldy, czeskich Sušic, węgierskiego Köszegu i z chojeńskiej ZSP. Tematem było zaangażowanie społeczne młodzieży na szczeblu lokalnym oraz wyzwania, przed jakimi stoi ona w dzisiejszej Europie (kryzys gospodarczy, bezrobocie, narkomania itp.). W programie była m.in. wizyta w Sejmiku Samorządowym Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie i spotkanie z jego radnym - prof. Zygmuntem Meyerem (w przeszłości marszałkiem województwa i przewodniczącym Euroregionu Pomerania). Uczniowie rozmawiali również z redaktorami "Gazety Chojeńskiej" i "Kuriera Szczecińskiego" na temat odzwierciedlania problemów młodzieży przez prasę lokalną. Jedną z ostatnich części projektu była 7 lipca wystawa fotograficzna w Centrum Kultury, na której prezentowano zdjęcia autorstwa uczestników. Były one wykonane zarówno w trakcie pobytu w Polsce, jak i wcześniej w swych miejscowościach. Chodziło o utrwalenie tego, co młodzież uznała za warte zachowania (np. przyroda, zabytki), a także prezentację swych miast. W wernisażu uczestniczyli m.in.: starosta Wojciech Konarski i burmistrz Adam Fedorowicz.

Na przykładzie tego przedsięwzięcia widać, jak przydaje się w Chojnie przynależność do stowarzyszenia Douzelage, skupiającego po jednym miasteczku z krajów Unii Europejskiej. Wszyscy partnerzy projektu "Przyszłość na pierwszym planie" to członkowie tej organizacji. Pierwotnie miała uczestniczyć młodzież z angielskiego Sherborne (też członka Douzelage), lecz okazało się, że nie może przyjechać, więc szybko udało się wstawić w to miejsce Siguldę.
Autorem projektu jest nauczyciel ZSP w Chojnie Janusz Cezary Salamończyk (od maja także przewodniczący Douzelage w Europie). Dofinansowanie uzyskano w ramach unijnego programu "Młodzież w działaniu".
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska