Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 24.08.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Gotycka filharmonia
Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu Chojna 2010
Podróż do średniowiecza
Remonty dróg
Dziura w sercu miasta
Prokuratura odmawia
Rusza nowe przedszkole
Niemiecko-francusko-polski teatr
Tam, gdzie Hańcza i Rospuda (3)
Sport

Gotycka filharmonia

Muzyka Mozarta i Haydna wypełniła sobotni koncert w kościele Mariackim w Chojnie w ramach Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku - muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego". Blisko 150-osobowa publiczność (w tym kilkunastu gości z Niemiec) wysłuchała orkiestry FAMD.PL pod batutą Pawła Osuchowskiego, a na barokowym flecie traverso grał Paweł Książkiewicz - solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Koncert miał tytuł "Sturm und Drang". Jak mówi P. Osuchowski, pojęcie to odnosi się do czasów, gdy muzyka uprzedzała wydarzenia historyczne. Jeszcze nie padła Bastylia, a w muzyce już to słychać.
Na pierwszą część koncertu złożyły się dwa utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta: andante C-dur na flet i orkiestrę oraz koncert fletowy G-dur. Druga część to symfonia Żałobna e-moll Józefa Haydna. Występująca w międzynarodowym składzie orkiestra (z muzykami z Polski, Niemiec i Japonii) znakomicie wykorzystała atuty rekonstruowanego kościoła Mariackiego. Jej dyrygent stwierdził po występie, że akustyka tego obiektu ze względu na brak sklepień przypomina bardziej salę filharmonii niż świątynię, a więc z powodzeniem można tu organizować koncerty nawet dużych orkiestr. Jest też wspaniała, zabytkowa sceneria, którą w sobotni wieczór wzbogacały dodatkowo... fruwające nad artystami nietoperze. Warto odnotować, że z trzech dotychczasowych koncertów (wcześniej w Kołbaczu i Stargardzie) w Chojnie padł rekord frekwencji. To duży sukces gospodarzy, bo z publicznością w tym mieście bywa różnie. Kilka godzin wcześniej goście mogli zwiedzić kościół Mariacki i taras widokowy na wieży.
Paweł Osuchowski
Festiwal odbywa się pod patronatem marszałka województwa, który także dofinansował imprezę. W Chojnie reprezentował go Jerzy Serdyński - dyrektor Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem festiwalu jest kierowana przez P. Osuchowskiego Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina, a chojeńskim współorganizatorem było tutejsze Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita (w imieniu którego prezes Paweł Migdalski rozpoczął imprezę i powitał publiczność) przy współpracy z Centrum Kultury i parafią św. Trójcy.
Paweł Książkiewicz
Już w najbliższą sobotę o godz. 20 kolejny etap festiwalu: koncert "Rycerze Dobrej Opieki" w ruinach klasztoru augustianów w Policach-Jasienicy. Wystąpi Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika. Już od południa trwać tam będzie Jarmark Augustiański. Letni Festiwal Wędrowny zakończy się 4 września o godz. 19.30 w kościele św. Jana Ewangelisty w Szczecinie koncertem "Jauchzet Gott in allen Landen". Wystąpią: Dana Marbach z Izraela (sopran), Johann Plietzsch (trąbka barokowa) i Barocktrompeten Ensemble Berlin oraz Consortium Sedinum ze Szczecina.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska