Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 07.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielka feta u sąsiadów
Okruchy zamordowanego świata
Uhonorowano przyjaciół Polski
Sztukowanie, czyli nie jesteśmy skazani na biesiady
Koncerty w pociągu
Zapomniane sieroty
Gordyjski węzeł losów
Mieszko-Nita w Narodowym
Nowi dyrektorzy
Od Andory do Monaco
Praktyka czyni mistrza
Tam, gdzie Hańcza i Rospuda (5)
Sport

Uhonorowano przyjaciół Polski

W piątek w Berlinie prezydent Bronisław Komorowski odznaczył 10 obywateli Niemiec Medalami Wdzięczności, przyznanymi przez Europejskie Centrum Solidarności. ECS ustanowiło medal z okazji 30-lecia powstania tego wielkiego ruchu społecznego, chcąc podziękować wszystkim obcokrajowcom, którzy w latach 70. i 80. wspomagali Polskę w walce o wolność, dostarczając opozycji sprzęt i pieniądze oraz relacjonując wolnemu światu wydarzenia w naszym kraju. Słowo "dziękuję" zostało wybite na awersie w 43 językach.

Wśród odznaczonych jest dwoje wielkich przyjaciół "Gazety Chojeńskiej": Ruth Henning i Christian Semler - dziennikarze działający wówczas w organizacji "Solidarni z Solidarnością". Po upadku komunizmu jeszcze bardziej zaangażowali się we współpracę polsko-niemiecką, często przyjeżdżali m.in. do Chojny i okolic. W ramach Brandenburskiego Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Ruth jest inicjatorką mnóstwa ważnych przedsięwzięć na pograniczu, w tym tandemowego kursu językowego, w którym przez 5 lat uczestniczyło wiele osób z naszego regionu. Christian jest od lat dziennikarzem "Die Tageszeitung".

Ruth Henning i Christian Semler przy fragmencie muru gdańskiej stoczni, przeniesionego pod berliński Reichstag
Prezydent odznaczył też Helgę Hirsch, która po stanie wojennym dostarczała do Polski sprzęt poligraficzny, a przede wszystkim publikowała korespondencje z Polski w prestiżowym tygodniku "Die Zeit". To głównie dzięki niej Niemcy wiedzieli, co się u nas działo w tych ciężkich latach. H. Hirsch również jest znana na naszym terenie: uczestniczyła m.in. w spotkaniach z mieszkańcami w Mieszkowicach i Witnicy Gorzowskiej, a w listopadzie 2007 r. prezentowała w Chojnie swój film "Ziarenka kawy". Wśród odznaczonych jest także niemiecki korespondent "Tygodnika Powszechnego" Joachim Trenkner, który w czerwcu ub. roku opublikował obszerny tekst o Chojnie, "Gazecie Chojeńskiej" i przemianach na pograniczu.

Uroczystość miała miejsce w Bundestagu, przed którym stoi fragment muru Stoczni Gdańskiej. - Macie swój udział w naszej walce o wolność, udział w budowaniu przyjaźni polsko-niemieckiej, udział w zwycięstwie "Solidarności" - powiedział do odznaczonych prezydent Komorowski. Obecny był także dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności o. Maciej Zięba i członek kierownictwa strajku w gdańskiej stoczni Jerzy Borowczak.
Przyłączamy się do gratulacji i podziękowań dla wszystkich odznaczonych.
Robert Ryss
fot. Bogdan Twardochleb

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska