Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 14.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Blues w pociągu
Czas na wybory
O dawnych atlasach i współpracy transgranicznej
Odtwarzają stawy w Dolinie Miłości
Znów pieniądze na nabrzeże
Piłat pod pręgierzem
Ciało to dzieło sztuki
Polak najlepszym fajczarzem Niemiec
ZNP krytycznie o starostwie
Miłośnik starych traktorów
Sport

Czas na wybory

Za kilka dni powinniśmy poznać datę jesiennych wyborów samorządowych. Mówi się o 21 listopada. Gdy ten termin się potwierdził, to niebawem premier wyda stosowne rozporządzenie, bo zgodnie z kalendarzem wyborczym, musi ono ukazać się w dzienniku urzędowym co najmniej 60 dni przed datą wyborów. Wtedy ruszy machina. Gdyby nie przedterminowe wybory prezydenckie, zapewne już obecnie mielibyśmy gorączkę samorządową. Jednak może ona rozpocząć się za kilka dni. Już w marcu, w związku z tegorocznymi wyborami, opublikowaliśmy ankietę - sondaż odnośnie kandydatów na wójtów i burmistrzów gmin naszego powiatu. Czytelnicy podawali potencjalnych kandydatów i wskazywali swoje preferencje. W związku z katastrofą pod Smoleńskiem i późniejszymi wyborami prezydenckimi naszą akcję przerwaliśmy. Po tej przerwie niektóre "doniesienia" się zdezaktualizowały i po paru miesiącach jest inna sytuacja. Obecnie większość kandydatów już zadeklarowała start w wyborach. Jest jednak sporo niewiadomych, bo część pretendentów czeka do ostatniej chwili.

Jak było 4 lata temu?
W 2006 roku do I tury przystąpiło 35 kandydatów na wójtów i burmistrzów. Najwięcej (po 6) w Chojnie i Gryfinie. Już w pierwszym podejściu nastąpiło rozstrzygnięcie w trzech gminach: Cedyni, Trzcińsku-Zdroju i Widuchowej, gdzie zgłoszono tylko po dwóch kandydatów. Przypomnijmy, że w Cedyni Adam Zarzycki wygrał 59,8% do 40,2% z Krzysztofem Nowakiem, w Trzcińsku Zbigniew Kitlas pokonał 52,7% do 47,3% Zbigniewa Łodziewskiego, a w Widuchowej Michał Lidwin 58,6% do 41,4% Henryka Sieberta. W pozostałych 6 gminach potrzebna była druga tura. Wyniki były następujące: Banie - Teresa Sadowska - Ryszard Juś 63:37%, Chojna - Adam Fedorowicz - Wojciech Konarski 50,5:49,5, Gryfino - Henryk Piłat - Mieczysław Sawaryn 66:34, Mieszkowice - Piotr Szymkiewicz - Stanisław Szymoniak 57,5: 42,5, Moryń - Jan Maranda - Sławomir Domaradzki 58,5 - 41,5 i Stare Czarnowo - Marek Woś - Mariusz Adamski 51:49.

Jak będzie teraz?
Zanosi się na to, iż będzie mniej kandydatów niż 4 lata temu. Charakterystyczne jest też to, że w żadnej gminie nie wykreowano nowego, mocnego kandydata. To aż dziwne, że w zasadzie nie ma nowej twarzy politycznej. Tak więc walka będzie pomiędzy znanymi już osobami. Być może pojawi się ktoś w ostatniej chwili, licząc na łut szczęścia. Jak na razie najbardziej klarowna sytuacja jest w największych gminach, czyli w Gryfinie, Chojnie i w Mieszkowicach.

W Gryfinie najprawdopodobniej będziemy mieli 5 kandydatów. Obecny burmistrz Henryk Piłat ubiegał się będzie o reelekcję z ramienia Bezpartyjnego Bloku Samorządowego. Wystartuje też jego poprzedni i obecny rywal - lider innego ugrupowania (Gryfińskiej Inicjatywy Samorządowej) i zarazem przewodniczący Rady Miejskiej - Mieczysław Sawaryn, a ponadto były wiceburmistrz (odwołany wiosną przez Piłata) Eugeniusz Kuduk. Wiemy już, że Kuduka poprą osoby związane z SLD, m.in. radni obecnej kadencji Magdalena Chmura-Nycz i Artur Nycz. Swe poparcie zadeklarowała także radna Lidia Karzyńska-Karpierz, która wystąpiła z BBS-u. Kandydata wystawi także gryfińska Platforma Obywatelska. Jej lider Maciej Szabałkin jako obecny wiceburmistrz jest lojalny wobec swego szefa Piłata i nie będzie jego rywalem. Prawdopodobnie więc w szranki stanie inny członek Platformy - Marek Suchomski. Piątym kandydatem będzie zdeklarowany oponent Piłata - obecny radny Paweł Nikitiński.

W Chojnie wystartuje burmistrz Adam Fedorowicz, sekretarz powiatu Barbara Rawecka, związany z PSL-em Kazimierz Kostański, radny Sławomir Błęcki oraz być może inny opozycyjny radny - Grzegorz Sakowski.

W Mieszkowicach kandydowania oficjalnie nie potwierdził jeszcze burmistrz Piotr Szymkiewicz, lecz zapewne wystartuje. Ponadto o fotel szefa gminy ubiegał się będzie przewodniczący rady Andrzej Salwa i powiatowy radny, były burmistrz Ryszard Laska.

W Trzcińsku-Zdroju zapowiada się, że rywalem Zbigniewa Kitlasa będzie jego imiennik i przeciwnik sprzed 4 lat Zbigniew Łodziewski. Na wyborczej giełdzie pada też nazwisko Franciszka Sidorczuka.

W Moryniu sporo niewiadomych. Oficjalnie nie ujawnił się żaden kontrkandydat burmistrza Jana Marandy, który zamierza kandydować na trzecią kadencję. Komitet wyborczy tworzy emerytowany policjant (były dowódca posterunku) Bogusław Pietrzak, lecz nie wiadomo, czy wystartuje jako kandydat na burmistrza. Mówi się też o ewentualnym starcie wiceprzewodniczącego rady, rywala Marandy sprzed 4 lat Sławomira Domaradzkiego.

Podobna sytuacja jest w Cedyni, gdzie otwarcie nie ujawnił się kontrkandydat Adama Zarzyckiego. Prawdopodobnie powtórzy się sytuacja z ostatnich wyborów, kiedy rywalem urzędującego burmistrza był Krzysztof Nowak. Być może będzie też trzeci kandydat. Cedynianie wymieniają nazwisko Jana Dzięcioła - do niedawna szefa placówki straży granicznej w Osinowie Dolnym.

W Baniach także jest niejasna sytuacja. Oprócz wójt Teresy Sadowskiej nikt na sto procent nie potwierdził kandydowania. Prawdopodobnie wystartuje były gminny urzędnik Sylwester Senda. Mówi się też o możliwości startu Renaty Nowak.

Natomiast jest wielce prawdopodobne, że w Widuchowej ponownie wszystko rozstrzygnie się już w I turze, bo będzie tylko 2 kandydatów. Start potwierdził obecny wójt Michał Lidwin i jego rywal sprzed 8 lat - były wójt Wacław Gołąb. Jest mało prawdopodobne, żeby oprócz tej dwójki ktoś próbował kandydować.

Wybory odbędą się nie tylko w gminach, lecz także na szczeblu powiatu i województwa (sejmik). W powiecie obowiązuje inna ordynacja - z 5-procentowym progiem wyborczym. W naszym powiecie z pewnością wystartują co najmniej 4 ugrupowania: Inicjatywa Samorządowa, Bezpartyjny Blok Samorządowy, Platforma Obywatelska oraz powstała na bazie niedawno utworzonego stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa.

Jak zaznaczyłem na początku, machina wyborcza ruszy na dobre z chwilą ogłoszenia daty wyborów. Wtedy ujawnią się wszyscy kandydaci na wójtów i burmistrzów oraz wszystkie komitety i osoby startujące w wyborach. Zapewne w stosunku do przedstawionej listy będą jakieś zmiany, lecz raczej niewielkie.
Gorący okres wyborczy przed nami. Zapewne w naszym tygodniku będą to tematy wiodące.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska