Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 28.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Największe i nowoczesne
15 lat pro publico bono
Urok starych map
Kto ty jesteś?
Nie mieszkała, a dostała
Banie podsumowują kadencję
Leniwe bociany plagą szkół
Nad i pod planem
Norki jeszcze żyją
Nauczyciele tanga i hip-hopu
Kto mąci wodę?
W rowerowej stolicy Ziemi Lubuskiej
Sport

15 lat pro publico bono

Akademia Europejska w Kulicach pod Nowogardem w sobotę świętowała 15-lecie. To ważne miejsce dla zbliżenia polsko-niemieckiego. Mieści się w dawnym pałacu von Bismarcków. Odbywa się tu mnóstwo spotkań i dyskusji Polaków i Niemców w różnym wieku, z różnych środowisk i zawodów. Na początku lat 90. sędziwy, 80-letni Philipp von Bismarck postanowił wykorzystać dla polsko-niemieckiego pojednania zrujnowany pałac, będący po wojnie własnością PGR-u. Założył fundację Europea Pomerania, która wydzierżawiła nieruchomość. Remont sfinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie i rząd RFN, a wykonawcą była firma Kiel-Art, należąca do pochodzącego z Nawodnej pod Chojną Janusza Kielara.
Jak pisała "Gazeta Chojeńska" w 1995 r. w relacji z otwarcia, "to, co się stało 23 września w Kulicach, wykracza niewątpliwie swym znaczeniem nie tylko poza województwo, ale i kraj. Dla wielu obserwatorów otwarcie przez Philippa von Bismarcka polsko-niemieckiego ośrodka w byłej posiadłości swego rodu jest symbolem przemian w centrum Europy". I tak było, zwłaszcza że na otwarcie przyjechał były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt, arcybiskup Marian Przykucki, ambasador Francji Henri Froment-Meurice, minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski. Otwarty wówczas ośrodek przekształcił się w Akademię Europejską, którą do dziś kieruje slawistka Lisaweta von Zitzewitz. P. von Bismarck zmarł w 2006 r., a pałac - zgodnie z jego wolą - przekazano Uniwersytetowi Szczecińskiemu, gdyż Akademia nie była w stanie utrzymać tak wielkiego obiektu. Obecnie z pałacu korzystają obie te instytucje, co nie odbywa się bez konfliktów.
E. von Zitzewitz,
E. von Holtzendorff,
M. Guz-Vetter i J. Bleicker
Na 15-lecie przyjechali w sobotę do Kulic m.in.: abp szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, pastor Justus Werdin z Greiffenbergu pod Angermünde (obaj odprawili nabożeństwo ekumeniczne), konsul generalny RFN Joachim Bleicker, przewodniczący Fundacji Akademia Europejska Kulice-Külz Ekkehard von Holtzendorff, członkowie rodu Bismarcków, prof. Jan M. Piskorski (tylko on reprezentował US), burmistrz Nowogardu Kazimierz Ziemba. Marzenna Guz-Vetter z Komisji Europejskiej w Berlinie powiedziała, że w 5. lub 10. rocznicę byłoby jej łatwiej przemawiać, bo wtedy wszystko było prostsze, gdyż celem nadrzędnym było rozszerzenie Unii na Wschód.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska