Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 05.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ruszyła machina wyborcza
Zmiany na naszych oczach
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Elfy wyszły z ukrycia
Polska dla każdego Polaka
Długoborski z krzyżem
Gimnazjum z nową aulą, podstawówka wyższa
Uhuru wreszcie w Chojnie
Umowy zbyt tajne
Wielki ruch na Lotnisku
Sołeckie zamieszanie
Sport

Zmiany na naszych oczach

O tym, co do tej pory udało się, a co nie we wspólnych projektach polsko-niemieckich na pograniczu, rozmawiano od 29 września do 3 października na konferencji w Bielinie (gm. Moryń). Organizatorem było Niemieckie Stowarzyszenie Edukacji Politycznej (Deutsche Vereinigung für Politische Bildung) - oddział w Hesji. Koordynatorem był Przemysław Konopka. Podsumowania minionego 20-lecia na pograniczu dokonali dwaj publicyści - znawcy tej tematyki: Dietrich Schröder z "Märkische Oderzeitung" i Bogdan Twardochleb z "Kuriera Szczecińskiego". Podkreślali ogromne zmiany, jakie zaszły tu w ostatnich dwóch dekadach. Uczestnicy z Hesji mieli okazję z bliska zobaczyć przejawy transgranicznej współpracy, m.in. w: Schwedt, Chojnie, Zatoni Dolnej, Gryfinie, Szczecinie, Słubicach, Frankfurcie n. Odrą.
Drugiego dnia o różnorodnych efektach rocznej działalności Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Terra Incognita w Chojnie mówił jego prezes Paweł Migdalski.

Na zdjęciu: P. Konopka, P. Migdalski i członek Zarządu Niemieckiego Stowarzyszenia Edukacji Politycznej w Hesji Hans-Joachim Kraschewski.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska