Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 09 z dnia 01.03.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Włóczykij szlakiem ucieczki z łagru
Zamiar zrealizowany
Adam i Ewa wkrótce wrócą do Doliny Miłości
Śmietnisko Chojna
R. Skrycki na czele zespołu PAN
Co mówią zwycięzcy?
Piętnastoletni Dzik
Sport

Adam i Ewa wkrótce wrócą do Doliny Miłości

W ramach rozpoczętego rok temu kolejnego etapu rewitalizacji Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gm. Chojna) w sobotę zainaugurowano w Szczecinie cykl warsztatów rzeźbiarskich, których finałem będzie wykonanie ze sztucznego kamienia replik posągów Adama i Ewy. Wyrzeźbi je Monika Szpener - absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Ma na swym koncie rekonstrukcję kilku pomników na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Na co dzień prowadzi zajęcia z rzeźby dla studentów architektury na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Jej pracy nad Adamem i Ewą przygląda się grupa młodzieży ze Szczecina i z Kunstschule ze Schwedt, wykonując przy okazji różne ćwiczenia. W sumie do czerwca przewidziano sześć warsztatów. Do tego czasu gotowe mają być oba posągi.

Monika Szpener przy oryginale posągu Adama.
Z lewej konstrukcja szkieletu repliki
Warsztaty odbywają się w pracowni przy Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Monika Szpener wykonuje replikę Adama na podstawie oryginału (czy raczej jego resztek), który został wypożyczony z depozytu w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Posąg został tam przeniesiony z Zatoni po tym, gdy Ewę skradli 8 lat temu do dziś niewykryci sprawcy. W przypadku tej rzeźby artystka musi się opierać wyłącznie na fotografiach, przekazanych m.in. przez Muzeum Miejskie w Schwedt. Oryginały powstały z piaskowca w XVIII wieku, a ich autorem był Carl Philipp Glume (1724-1776). Pierwotnie były to przedstawienia Apollina i Wenus, a stały w parku koło pałacu w Schwedt (po wojnie powstał w tym miejscu teatr). Pod koniec XIX w. rzeźby zakupił właściciel Doliny Miłości - René von Humbert.
Archiwalne zdjęcie Ewy z 2002 r. w Dolinie Miłości
Rewitalizacja parku Dolina Miłości jest częścią polsko-niemieckiego przedsięwzięcia, finansowanego z funduszy unijnych w ramach sąsiedzkiej współpracy Chojny i Schwedt, gdzie w ramach tego samego projektu powstał koło teatru UBS Europejski Park Hugenotów. Realizatorem polskiej części, dotyczącej Zatoni, jest Federacja Zielonych Gaja. Obecnie w Dolinie Miłości trwają prace przy remoncie stawów, w których jeszcze w tym roku mają być ustawione repliki posągów Adama i Ewy. Obok przygotowywany jest teren pod różaną pergolę z ławeczkami, odtworzono też system dróg. Prace ziemne planowo mają się zakończyć jesienią, ale - jak mówi nam prezes Gai Jakub Szumin - niewykluczone jest opóźnienie, gdyż postęp robót uzależniony jest od warunków atmosferycznych.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska