Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 12.07.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Już 500 unijnych umów dla wsi
Dowiedz się o unijnym dofinansowaniu
Metrowy szczupak
Niepokoje w Gryfinie
Dwugłos w sprawie wody w Morzycku
Sołtys rekordzista
W Trzcińsku inwestują i budują
Konny zwiadowca (7)
Ja kontra Ghana (4)
Grali, tańczyli, śpiewali
A mury runą i połączą cały świat
Sport

A mury runą i połączą cały świat

Od 23 do 27 czerwca odbył się w Chojnie polsko-niemiecki projekt dziennikarski, przygotowany i zrealizowany przez tutejsze Stowarzyszenie Historyczno Kulturalne „Terra Incognita”. Udział wzięło 17 uczestników z Niemiec i Polski, podzielonych na cztery teamy. Hasło warsztatów brzmiało: „Bez granic – Keine Grenzen”.
Zadaniami czterech czteroosobowych grup było znalezienie interesujących problemów w regionie przygranicznym i stworzenie reportaży. Każda grupa pod przewodnictwem teamerów opracowywała wybrany przez siebie temat, przeprowadzając wywiady, badając środowisko i analizując zebrane materiały. Podczas interesujących wykładów młodzież uczyła się, jak napisać dobry tekst publicystyczny, jak sortować informacje dziennikarskie oraz jak sprawnie podejść do wybranego zagadnienia.

Pierwszy dzień upłynął na zabawach integracyjnych oraz wzajemnym przełamywaniu barier językowych i poznawaniu się. - Nie spodziewałam się, że integracja przebiegnie tak sprawnie. Znają się od dwóch dni, a spędzają czas ze sobą, jakby znali się od zawsze - stwierdziła Magda Ziętkiewicz, koordynatorka projektu. W ciągu następnych dni młodzi wyruszyli w teren, poszukując materiałów i informacji potrzebnych do napisania reportaży i innych form dziennikarskich. Młodzież spotkała się z różnymi reakcjami mieszkańców Nadodrza. Nie wszyscy chcieli współpracować, tłumacząc się brakiem czasu, lecz mimo wszystko młodzi dziennikarze byli wytrwali. Zebrany materiał opracowali w salach komputerowych chojeńskiego gimnazjum.
Oprócz pracy na uczestników warsztatów czekały różne atrakcje. W sobotę uczestniczyli w imprezie „WetWater blues connection Moryń 2011” w Moryniu. Byli urzeczeni zespołami i atmosferą na plaży nad jeziorem Morzycko. Największym zaskoczeniem była scena usytuowana w jeziorze. Wieczorne tańce w wodzie przyprawiały wielu o dreszcze. Postanowili, że za rok znów spotkają się na moryńskiej plaży.
Następny dzień przyniósł kolejną niespodziankę. W Jeleninie spędzili wspaniały wieczór przy ognisku. Gry i zabawy wymyślone przez teamerów oraz wspólne śpiewy umiliły wszystkim czas. Późnym poniedziałkowym popołudniem uczestnicy pożegnali się. Z chęcią zostaliby w Chojnie dłużej. Wymienili się numerami telefonów i e-mailami, obiecali sobie pozostać w kontakcie.
Warsztaty dziennikarskie, zorganizowane przez Przemysława Konopkę i Magdalenę Ziętkiewicz, będące jednym z licznych projektów stowarzyszenia „Terra Incognita”, okazały się sukcesem. Uwidoczniły, że generacja młodych Polaków i Niemców ma wiele wspólnego, pomimo historycznych animozji oraz związanych z nimi uprzedzeń.
Zespół teamerów - polskich absolwentów szkoły Talsand w Schwedt: Natalia Góra, Natalia Wywioł, Pamela Masłoń, Łukasz Pawłowski

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania) oraz przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska