Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 33 z dnia 16.08.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kościół na granicy
Nowy wicekomendant
Śmiertelny wypadek na drodze
Kronika wypadków königsberskich
Sztafeta na wyspach
W rocznicę odejścia naszego noblisty
Rowerem na Jasną Górę (2)
Nowy radny w Moryniu
Sport

Kościół na granicy

Vera Penkuhn
Równo 300 lat ma kościół w Zatoni Dolnej (parafia Krajnik Górny w gminie Chojna). Tę barokową świątynię wybudowano z cegieł w 1711 roku. Sto lat później (w latach 1820-1830) powstała drewniana wieża. Kościół (obecnie pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego) położony jest niezwykle malowniczo, na wysokim wzgórzu z panoramą na Odrę.
Rocznicowe uroczystości zorganizowano w minioną sobotę 13 sierpnia. Jubileuszową mszę odprawiali księża: Hieronim Sebastian - proboszcz Krajnika Górnego, Michał Barański - wikariusz ze Szczecina (kiedyś pracował w tej parafii) i Konrad Richter z katolickiej parafii Wniebowzięcia Marii Panny w Schwedt/Angermünde. Wśród gości byli m.in.: burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl, burmistrz Chojny Adam Fedorowicz (oba te partnerskie miasta realizują wspólny unijny projekt rewitalizacji parku Dolina Miłości w Zatoni i Parku Hugenotów w Schwedt), przewodniczący Rady Miejskiej Chojny Kazimierz Komorzycki. Specjalnym gościem była 81-letnia Vera Penkuhn (z domu Spiegel) z Heinersdorfu pod Schwedt, która przed 1945 rokiem mieszkała w Zatoni, została ochrzczona w miejscowym kościele i chodziła tu do szkoły, w której w sobotę była goszczona przez radę sołecką, bo w budynku mieści się teraz wyremontowana niedawno świetlica wiejska.
Po mszy rozpoczął się przy świetlicy festyn, prowadzony przez Centrum Kultury w Chojnie. Cały dochód (w tym z loterii fantowej) przeznaczono na renowację wieży kościelnej, która wymaga remontu. Autorem projektu jest arch. Anna Domżalska, która także uczestniczyła w uroczystościach.
Ks. proboszcz Sebastian kupuje los na loterii
Organizatorami byli: ks. proboszcz Hieronim Sebastian, sołtys Tadeusz Balbuza i parafianie. Za naszym pośrednictwem rada sołecka i proboszcz dziękują za pomoc: burmistrzowi i Centrum Kultury oraz wszystkim mieszkańcom Zatoni, zaangażowanym w przygotowanie jubileuszu.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska