Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 31.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Mamy mistrza Polski!
Chciał przejechać policjanta
Nagrodzona przez marszałka
Kim jest aktor?
Nowe Horyzonty w Gryfinie
Będzie nadgraniczny ośrodek i schronisko
Kronika wypadków königsberskich
Mit umarł, czas na działanie
Tak liczyć, by się nie przeliczyć
Co z „Mieszkiem”?
Co nas denerwuje?
Sport

Będzie nadgraniczny ośrodek i schronisko

Jak informowaliśmy przed tygodniem, ruszyły prace przy przebudowie dawnej szkoły podstawowej w Krajniku Górnym (gm. Chojna) na polsko-niemiecki ośrodek kształcenia i spotkań. Inwestycja w 85 procentach dofinansowana jest z unijnego funduszu Interreg IVA. Partnerem wiodącym jest organizacja EJF (Evangelisches Jugend- und Fürsorgewerk) - spółka akcyjna pożytku publicznego, działająca od 117 lat. Prowadzi ona ośrodki i wykonuje usługi socjalne dla znajdujących się w potrzebie ludzi wszystkich grup wiekowych, szukających wsparcia i pomocy. Kierując się chrześcijańskim przykazaniem miłości bliźniego, zajmuje się m.in. opieką i poradnictwem dla dzieci, młodzieży, rodzin, osób niepełnosprawnych i starych, opieką paliatywną, kształceniem, szkoleniami pracowników, prowadzeniem własnych centrów konferencyjnych i pensjonatów. W swych placówkach w Niemczech, Polsce i Czechach zatrudnia ok. 2500 osób. Współpracuje np. z zachodniopomorskim Towarzystwem Przyjaciół Dzieci i rzecznikiem praw dziecka, z Gorzowem i tamtejszą parafią ewangelicką. W naszym kraju umowy o partnerstwie podpisali z EJF m.in.: gmina Gryfino, powiat gryfiński, powiat gostyniński, Kuratorium Oświaty w Płocku, Kościół Ewangelicko-Augsburski RP, a od 2007 roku także gmina Chojna na mocy uchwały Rady Miejskiej w sprawie współpracy w dziedzinie oświaty i wychowania, sportu i turystyki. Rok później opracowano wspólny wniosek o środki pomocowe z programu Interreg IVA. Sygnatariuszami byli: wiodący ośrodek EJF - Zagroda Arka (Landhof Arche) w niedalekim Gross Pinnow koło Schwedt, Landhof Liepe (koło Bad Freienwalde) i Chojna, a wkrótce dołączyło Dębno. Ostatecznie projekt przyjął nazwę: „Transgraniczna sieć niemiecko-polskich placówek kształcenia i spotkań Landhof Arche Gross Pinnow - Krajnik Górny (Polska) - Landhof Liepe - Dębno (Polska)”. Procedura uzyskania dofinansowania trwała dość długo i sfinalizowana została dopiero ostatnio. Chojna otrzyma z tego tytułu 1 mln euro.

Tak ma wyglądać ośrodek w Krajniku Górnym
po zakończeniu prac w przyszłym roku
Powstający w dawnej szkole ośrodek w Krajniku Górnym stawia sobie jako główne cele m.in.: stworzenie całorocznej bazy noclegowej dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów itd., regularne prowadzenie szkoleń z pedagogiki i rzemiosła, organizowanie polsko-niemieckich imprez artystyczno-kulturalnych, warsztatów, seminariów, kursów i praktyk. Korzystać z nich mają głównie: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy z Polski i zagranicy (pełnosprawni i niepełnosprawni fizycznie i umysłowo), przedstawiciele urzędów i samorządów, stowarzyszenia, pracownicy pomocy społecznej, rodziny. Obiekt będzie wyposażony w 8 wieloosobowych pokoi gościnnych, kuchnię, jadalnię, salę konferencyjną i trzy pomieszczenia do zajęć kreatywnych. Na parterze jeden pokój dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Również pod ich kątem główne pomieszczenia zaplanowano na parterze, aby uniknąć barier architektonicznych. Jak zaznaczają pomysłodawcy, przy odpowiednim wykorzystaniu ośrodka może powstać w nim osiem nowych miejsc pracy.
Projekt budowlany przewiduje zagospodarowanie budynku z wyłączeniem części, w której znajduje się gminne mieszkanie komunalne (mieszka w nim burmistrz Chojny). W ramach tego przedsięwzięcia nie będzie więc ono remontowane.

Przypomnijmy, że tuż obok funkcjonuje jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu: park Dolina Miłości, zlokalizowany i zrekonstruowany między Krajnikiem Górnym a Zatonią Dolną. Jest to również efekt finansowanego przez Unię Europejską polsko-niemieckiego projektu, realizowanego wspólnie przez gminę Chojna, Federację Zielonych Gaja ze Szczecina i sąsiedzkie miasto Schwedt.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska