Osadnicy w Terra Incognita
Sport

SPORT

Znów mistrz Polski
Wojciech Strelczuk z Chojny obronił w sobotę tytuł mistrza Polski w pchnięciu kulą podczas halowych mistrzostw Polski w Spale. Ponadto zdobył srebrny medal w rzucie ciężarkiem. Szczegóły za tydzień.

Paweł Sendyk
Popłynął po mistrzostwo Polski
Paweł Sendyk - zawodnik UKP Marlin Gryfino został mistrzem Polski juniorów młodszych (15-latków) w pływaniu na dystansie 50 m stylem motylkowym. Zawody miały miejsce 9-11 marca w Gorzowie. Drugiego dnia mistrzostw podopieczny trenera Zbigniewa Starosty już w półfinale osiągnął najlepszy czas, a w walce o medale poprawił go jeszcze o 0,94 sekundy. Dzień wcześniej Sendyk wywalczył dwa brązowe medale: na dystansie 50 m stylem dowolnym i na 100 m motylkiem. W wyścigu na 100 m stylem dowolnym walkę o brąz przegrał zaledwie o 0,002 sekundy, zajmując czwarte miejsce.
W mistrzostwach startował także drugi pływak UKP Marlin - Marcin Kamiński. Co prawda nie wszedł do finału, ale pobił swoje rekordy życiowe: na 200 m stylem dowolnym o 7 sekund (zajął 68. miejsce), na 400 m dowolnym o 10 s (był 54.), a na 1500 m aż o 2 minuty (z czasem 18:39,14 uplasował się na 34. pozycji). Ponadto na 100 m motylkiem był 40., na 50 m - 62.
W mistrzostwach startowało 396 zawodniczek i zawodników ze 113 klubów całej Polsce. UKP Marlin w klasyfikacji generalnej zajął 15 miejsce.

Pierwsza z Polek
Największy z dotychczasowych sukcesów w biegach ulicznych odnotowała zawodniczka gryfińskiego Hermesa Edyta Rybacka, która w niedzielę w mocno obsadzonej imprezie (ponad 750 zawodniczek i zawodników) w Kołobrzegu zajęła w kategorii open 27. miejsce, a wśród kobiet była trzecia. Wyprzedziła ją jedynie Rosjanka Nadieżda Trilinskaja i Białorusinka Alana Bersniowa. Kołobrzeg corocznie o tej porze organizuje międzynarodowy Bieg Zaślubin na dystansie 15 km, upamiętniający zaślubiny z morzem w 1945 roku. E. Rybacka pobiegła rewelacyjnie, dając się wyprzedzić tylko dwóm kobietom i nielicznej grupie mężczyzn. Z naszego powiatu wystartowało ponadto 10 zawodników.
Edyta Rybacka (z prawej) na podium
(tekst i fot. tw)

Krokus na prestiżowym turnieju
Kolejne starty w gronie czołowych polskich zawodników zapisali na swym koncie młodzi badmintoniści LUKS Krokus Góralice. 8-10 marca w Płońsku i Sochocinie wzięli udział w Międzynarodowych Mistrzostwa Mazowsza Juniorów „XI Fukuda Mazovia Junior Cup” - imprezie ustępującej rangą tylko mistrzostwom Polski. Wśród gości był prezes Polskiego Związku Badmintona Marek Krajewski. Rywalizowało 298 zawodniczek i zawodników (juniorów, juniorów młodszych, młodzików i dzieci do lat 11) z 70 klubów z 5 państw: Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. W juniorach dominowali Litwini, a w najmłodszych kategoriach Ukraińcy.
Wśród młodzików Krokusa najlepiej wypadł Karol Gontarz, który doszedł do ćwierćfinału i uległ późniejszemu zwycięzcy - Adamowi Szolcowi z Hubertusa Zalesie Górne. W deblu chłopców Karol Gontarz i Daniel Kozakiewicz przeszli zwycięsko eliminacje grupowe (jako jedna z dwu polskich par) i ostatecznie zajęli szóste miejsce. Patrycja Matusiak toczyła zacięte pojedynki. Pokonała faworyzowaną Ukrainkę, choć w trzecim secie przegrywała już 17:20, ale ostatecznie wygrała 22:20. W 1/8 uległa zawodniczce z Księżyna. Największego pecha w losowaniu miała Katarzyna Grabowicz. W deblu (gdzie Krokus liczył nawet na półfinał) wspólnie z P. Matusiak uległy Ukrainkom, które w finale przegrały z najlepszymi obecnie polskimi młodziczkami: Zuzanną Dąbczyńską i Izabelą Pajek z Suchedniowa. W grze pojedynczej Kasia znowu trafiła na jedną z tych samych Ukrainek. Ostatecznie wygrała tylko jeden pojedynek w grupie. Niespodziankę sprawiła Weronika Saskowska, wygrywając jeden pojedynek - po raz pierwszy w historii debiutów naszych zawodników na tej imprezie. Chora Oliwia Angowska nie dała rady silniejszym fizycznie rywalkom.
K. Gontarz i D. Kozakiewicz
W sumie młodzicy Krokusa w mocnej stawce zaznaczyli swoją obecność. Przy odrobinie szczęścia w losowaniu można było liczyć w deblu dziewcząt nawet na medal na tej prestiżowej imprezie.
Wkrótce ukaże się nowa lista klasyfikacyjna Polskiego Związku Badmintona. W czołowej szesnastce w Polsce mogą znaleźć się Katarzyna Grabowicz i Karol Gontarz, co da im bezpośredni awans do mistrzostw Polski, które rozegrane zostaną w maju w Słupsku. Pozostali zawodnicy o dwa premiowane awansem miejsca powalczą na początku kwietnia.
A już w najbliższą sobotę 24 marca o godz. 10 w hali w Trzcińsku-Zdroju po raz siódmy odbędzie się międzynarodowy turniej badmintona z udziałem około 70 zawodników w wieku 7-16 lat z Góralic, Trzcińska, Chojny, Cedyni, Mieszkowic i Schwedt. Zapowiedzieli się też młodzi badmintoniści z Łobza i z Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie). To turniej, w którym obok doświadczonych zawodników sprawdzić swoje siły mogą najmłodsi adepci badmintona.

W sobotę trudny mecz
W II lidze szczypiornistów Energetyk Gryfino pokonał u siebie Sambora Tczew 34:27 (Fornal, Młynarczyk - Adamczewski 8, Magdziarz 7, Łuczak 6, Gałka 4, Siadak 3, Porębski 2, Lipertowicz 2, Kuczyński 1, Żeglin 1, P. Tołyż, Zwoliński, Czyleko). Inne wyniki: AZS PG Gdańsk - GKS Żukowo 22:23, Tytani Wejherowo - Spójnia Gdynia 23:40, Gwardia Koszalin - Sokół Gdańsk 19:33. Czołówka tabeli:
1. Gwardia Koszalin     12   20   356:289
2. Spójnia Gdynia       12   20   404:309
3. Sokół Gdańsk         12   19   409:318
4. Energetyk Gryfino    12   17   377:302
W sobotę gryfinianie grają w Gdańsku z Sokołem.

Piłka nożna
Na inaugurację rundy wiosennej IV ligi prowadzący w tabeli piłkarze Energetyka Gryfino przegrali na wyjeździe z Vinetą Wolin 0:1, jednak nadal są liderem. Pozostałe wyniki: Pogoń II Szczecin - Hutnik Szczecin 5:2, Stal Szczecin - Gryf Kamień Pom. 3:1, Kluczevia Stargard - Rega Trzebiatów 3:1, Orzeł Wałcz - Victoria Przecław 3:0, Lech Czaplinek - Leśnik/Rossa Manowo 1:1, Astra Ustronie Morskie - Ina Goleniów 1:0, Sarmata Dobra - Sława Sławno 1:1. W sobotę gryfinianie podejmują trzecią w tabeli Stal.
Wojewódzka okręgówka. W pierwszej wiosennej kolejce w niedzielę trzecie w tabeli Morzycko Moryń niespodziewanie zostało rozgromione na własnym boisku 0:5 przez trzecią od końca Polonię Płoty. Dzień wcześniej Odra Chojna wygrała na wyjeździe z Masovią Maszewo 5:2 (2:1). Bramki zdobyli: Zatorski 2 (obie z karnych), Kierul, Orman, Andrzejak. ODRA: Pociej, Kierul, Orman, Armonajtis, M. Andrzejewski, Zatorski, P. Andrzejewski I, Andrzejak, B. Andrzejewski (68 Witorzeńć), Turkiewicz (80 Kusiak), Astramowicz (80 P. Andrzejewski II). Odrzanka Radziszewo uległa u siebie Stali Lipiany 2:3 (Bykowski, Aleksandrowicz). Inne wyniki: Świt Skolwin - Piast Chociwel 0:0, Ehrle Dobra Szcz. - Światowid Łobez 2:0, Arkonia Szczecin - Sokół Pyrzyce 2:0, Kłos Pełczyce - Sęp Brzesko 1:2, Unia Dolice - Zorza Dobrzany 2:1. Prowadzi Kłos, na 3. miejscu jest Morzycko, na 7. Odra i na 12. Odrzanka. W sobotę o 15 Odra - Arkonia, Sęp - Morzycko, Światowid - Odrzanka.
Regionalna okręgówka. Drawa Drawno - Orzeł Trzcińsko-Zdrój 0:1 (Kwaśniewski), Ogniwo Babinek - Polonia Giżyn 3:1 (Kuzio 2, D. Walczak), Mieszko Mieszkowice - Orkan Suchań 2:1 (Stacewicz, Wierzbicki), Fagus Kołbacz - Czcibor Cedynia 0:0, Klon Krzęcin - Iskierka Szczecin 1:0, Orzeł Pęzino - Myśla Dargomyśl 2:1, Wicher Przelewice - Osadnik Myślibórz 1:1, Orzeł Bierzwnik - Remor Recz 4:2. Prowadzi Iskierka. 5) Orzeł, 9) Ogniwo, 10) Mieszko, 15) Czcibor, 16) Fagus.
W sobotę rusza A-klasa.

Wygrał po minucie
Trójka bokserów Gardy Chojna wzięła udział w Szczecinie w kolejnym turnieju o Puchar Skorpiona. W wadze 66 kg Eryk Giermak już po minucie pokonał wicemistrza Niemiec w tej kategorii wiekowej Johna Wellera z Frankfurtu nad Odrą. Został ponownie uznany za najlepszego zawodnika turnieju. Eryk szlifuje formę na czerwcowe Mistrzostwa Europy w Bułgarii.
E.Giermak i jego przeciwnik J. Weller
Drugi zawodnik Gardy Oskar Mróz w wadze +80 kg po dobrej walce wygrał na punkty z cięższym od siebie aż o 20 kg Kamilem Szwabowskim z Tarnowa, górując nad nim szybkością. Trzeci chojnianin - Albert Ciasnocha (42 kg) po raz kolejny zmierzył się z wielokrotnym mistrzem Polski Michałem Łęgockim i przegrał na punkty.
Z powodów finansowych zawodnicy Gardy nie pojechali na planowany wcześniej turniej na Łotwie.

Greta najlepsza
Zwyciężczynią trzeciego turnieju o szachowe Grand Prix Gryfina została Greta Stołecka (na zdj.), która wygrała wszystkie siedem partii. Wyprzedziła o 1 pkt Łukasza Krawczyka, a o 2 pkt Piotra Kosa, Karolinę Sołtys, Justynę Kruszewską i Magdę Juszczak. Rywalizowało 34 młodych zawodników - głównie uczniów i absolwentów klas szachowych w gryfińskiej Szkole Podstawowej nr 2.
Stołecka wyszła na prowadzenie klasyfikacji generalnej po trzech turniejach. Wyprzedza o 2 pkt Justynę Kruszewską i o 5 pkt Piotra Kosa.

Zapisy do Biegu Transgranicznego
Ruszyły zapisy do XXXV Biegu Transgranicznego Doliną Dolnej Odry, który odbędzie się 3 maja w Gryfinie na dystansie około 10,5 km. Do biegu można się zapisać poprzez stronę www.transgraniczny.xn.pl. Więcej informacji na stronie organizatora: www.mosgryfino.pl.