Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 04.09.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Most wreszcie otwarty
Symboliczny dzień, symboliczne miejsce
Więcej niż zwykły Twinning
Po Baniach Trzcińsko
Zdążyli na czas
Sztukowania część druga
Znów będą malować ciała
Każdy orze jak może
Skrzyżowali miecze
Wschodnie klimaty
Łączy nas kultura
Sport

Symboliczny dzień, symboliczne miejsce

Kościół Mariacki w Chojnie to znakomite miejsce dla wydarzenia, jakiego świadkami byliśmy w sobotę 1 września. Już drugi raz (wcześniej w 2010 r.) ten piękny zabytek gościł Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”. Organizuje go Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina, która koncert w Chojnie przygotowała wspólnie z tutejszym Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Terra Incognita” i z Centrum Kultury.

Była nie tylko muzyka, bo towarzyszyła jej wystawa ogromnych rysunków Joanny Mieszko-Nity pt. Koniec ludzkości”. Artystka zainspirowała się myślą francuskiego filozofa Christiana Godina: „Najbardziej prawdopodobnym przeznaczeniem człowieka nie jest apokalipsa, lecz całkowite i zwyczajne wygaśnięcie gatunku ludzkiego z powodu braku akceptacji i wzajemnej troski o siebie”.
„Koniec ludzkości” Joanny Mieszko-Nity
J. Mieszko-Nita
Koncepcja festiwalu łączy muzykę z poznawaniem wspaniałych gotyckich budowli, dlatego zawsze godzinę wcześniej można je zwiedzać z kompetentnym przewodnikiem. W Chojnie był nim Michał Gierke z Terra Incognita, który przybliżył wiele nieznanych szerzej ciekawostek, związanych z kościołem Mariackim.

Gra Grzegorz Lalek
Najważniejszy był koncert. Nosił tytuł „Sturm und Drang”, czyli „Burza i napór” - tak jak epoka w muzyce drugiej połowy XVIII wieku, w której tworzyli m.in.: Johann Christian Bach (syn Johanna Sebastiana), Antonio Salieri, Wolfgang Amadeusz Mozart i Joseph Haydn. Ich dzieła wykonała orkiestra Famd.pl pod batutą Pawła Osuchowskiego - dyrektora artystycznego Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Solistą był skrzypek Grzegorz Lalek (m.in. koncertmistrz Warszawskiej Opery Kameralnej). Orkiestra Famd.pl istnieje od 2009 r., a jej szef P. Osuchowski jest bardzo aktywny w środowisku muzycznym. Organizuje m.in. Dni Bachowskie w Krakowie czy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Jedna z jego płyt (z koncertami klawesynowymi Bacha) otrzymała w 1997 r. nominację do nagrody Fryderyka.

Dyryguje Paweł Osuchowski
Prowadzący koncert Mirosław Pawelec zauważył, że odbywa się on w symbolicznym dniu, będącym rocznicą wybuchu II wojny oraz w symbolicznym miejscu - najokazalszym na całym pograniczu przykładzie polsko-niemieckiej współpracy.
Po koncercie organizatorzy rozmawiali z P. Osuchowskim o szansach częstszego wykorzystywanie kościoła Mariackiego na imprezy artystyczne.

We wcześniejsze soboty festiwalowe koncerty odbyły się w Kołbaczu i Stargardzie, a przed nami jeszcze trzy. Najbliższy w sobotę 8 września o godz. 19 w kościele w Trzcińsku-Zdroju, gdzie wystąpi męski chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją Grzegorza Handkego - znanego dobrze w Gryfinie z prowadzenia tam zespołów muzycznych (był też radnym w tym mieście).
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska