Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 16.10.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dostaliśmy Nobla!
Kaganiec oświaty
Rozmowa przez kraty
Wrócili na Jagiellońską
W Berlinie o końcu świata
Polki i Niemki wyhaftowały gobelin z bitwą pod Cedynią
Remont kościoła w Moryniu
Motocykliści zakończyli sezon
W ZSP międzynarodowo
Ja to lubię
Sport

W ZSP międzynarodowo

W lecie informowaliśmy o uczestnictwie młodzieży chojeńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w przedsięwzięciu „Opowieść o dwóch rzekach: Niemnie i Odrze” z udziałem uczniów z litewskiego miasta Prienai. Współpraca z Litwą ma dalszy ciąg. Od 28 do 30 września dwie uczennice ZSP (z kl. III LO) Adrianna Kowalczyk i Adriana Jesionek oraz opiekun z ramienia szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage - Joanna Gorska były w Wilnie na seminarium „Celebrate2gether”, podsumowującym 5 lat działalności Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Na 6 listopada zaplanowano w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie kongres realizującej wspólne projekty młodzieży z obu krajów. - W Wilnie mieliśmy też doskonałą okazję spacerować w towarzystwie naszych wschodnich sąsiadów po ich pięknej stolicy oraz próbowaliśmy tradycyjnej kuchni litewskiej – cepelinów, które to danie czytelnikom „Gazety Chojeńskiej” serdecznie polecamy - mówi Joanna Gorska.

Rumuńsko-węgiersko-polska młodzież w Puszczy Piaskowej pod Chojną
ZSP Chojna obficie korzysta z możliwości kontaktów międzynarodowych dzięki stowarzyszeniu Douzelage. Właśnie zakończył się kolejny projekt pt. „Rozmawiaj, tańcz, myśl - realizuj się!”, finansowany z programu „Młodzież w Działaniu”, a koordynowany przez Klub Europejski Douzelage i pomysłodawcę - Janusza Cezarego Salamończyka. Głównym tematem była integracja młodzieży z Polski, Węgier i Rumunii przez popularyzację aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Uczniowie badali ilość czasu poświęconego na rekreację przez mieszkańców rumuńskiego Siretu, węgierskiego Köszegu i Chojny. Miasta te (podobnie jak Prienai) należą do Douzelage. - Zbieraliśmy informacje o popularnych dawniej grach i zabawach - mówi młodzieżowy lider projektu Anna Radziszewska. - Przeanalizowaliśmy przepisy na typowe dla danego państwa potrawy, a następnie modyfikowaliśmy je tak, by zawierały mniej kalorii i były zdrowsze. Podczas spotkania w Chojnie 22-28 sierpnia ugotowaliśmy te dania według zmienionych przepisów. Propagowaliśmy też zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu i zaprosiliśmy na nie społeczność lokalną. Był to np. nordic walking z mieszkańcami Krzymowa, zabawa biegowa w Brwicach czy jogging w Mętnie. Elementem aktywnego trybu życia jest taniec, dlatego na warsztatach tanecznych poznaliśmy technikę tańców ludowych, jak i współczesnych, np. zumby. Nabyte umiejętności zaprezentowaliśmy w trakcie Dni Integracji w Chojnie. W ramach projektu odbyły się też zajęcia jogi, prowadzone przez W. Wołos. Zorganizowaliśmy debatę o problemach kultury fizycznej w małych miejscowościach z udziałem założyciela Klubu Bokserskiego Garda Chojna Jarosława Przygody, trenera piłkarzy Energetyka Gryfino Rafała Kaliciaka, działacza Odry Chojna Janusza Babiarza, dyrektorki Szkoły Podstawowej w Chojnie Edyty Kalarus - mówi A. Radziszewska.

Już 23 października w ZSP w Chojnie od godz. 10 trwać będzie konferencja, na której podsumowane zostaną realizowane przez tę szkołę w latach 2006-2012 projekty z programu Leonardo da Vinci pod kątem ich przydatności w przygotowaniu uczniów do funkcjonowania na rynku pracy. Przypomnijmy, że młodzież ZSP od kilku lat korzysta z praktyk zawodowych w hotelach i restauracjach w Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Malcie. Na ile program przedmiotów zawodowych odpowiada oczekiwaniom pracodawców? Na to pytanie ma dać odpowiedź ta konferencja, w której wezmą udział m.in. przedstawiciele Agencji Narodowej Programu Leonardo da Vinci, władze powiatu gryfińskiego, menadżerowie zagranicznych hoteli, właściciele lokalnych hoteli i restauracji.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska