Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15 z dnia 09.04.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Przedsiębiorcy na razie wyłączeni z nowych przepisów
Niemcy nadal chcą budować nowe przejście graniczne
Rzecznik zaniepokojony lokalizacją wiatraków
Nasze wilki policzone
Audyt w CK
Posterunek ocalał
Dyskusyjny przejazd
Jak to ze szkołami było
Bardzo inny Egipt
Powiatowa elita
MOS nie z OSiR-em
Sport

Posterunek ocalał

Komendant Andrzej Stechnij
Komendant powiatowy policji inspektor Andrzej Stechnij był 27 marca gościem sesji Rady Gminy Banie. Ta wizyta miała niebagatelne znaczenie, bo oprócz standardowego sprawozdania na temat stanu bezpieczeństwa w gminie w minionym roku, gość ustosunkował się do wzbudzającej spore emocje reformy policji w powiecie. Pisaliśmy o jej założeniach już parokrotnie. Przypomnijmy, iż chodzi głównie o łączenie gminnych posterunków i tym samym zmniejszenie liczby etatów kierowniczych, a w zamian powiększenie ilości policjantów służb bezpośrednich. Komendant powiedział, iż w naszym powiecie taki manewr dotyczyłby 4 osób. Dotychczas połączono posterunki w Moryniu i Mieszkowicach. W przypadku gminy Banie zamierza się fuzję z Widuchową. W zasadzie samorządy obydwu gmin nie wnoszą sprzeciwu, lecz każda z nich chciałaby zachować siedzibę (posterunek) policji. Tu jednak wyłania się kolejny problem, bo - jak powiedział insp. Stechnij - resort naciska, by w ramach oszczędności pozbywać się zbędnej kubatury znajdujących się w złym stanie budynków. Część z nich jest niepotrzebna i policja mogłaby przekazać je samorządom. Taka sugestia była w przypadku Bania. Na sesji radny Mirosław Byzdra zapytał wprost, czy posterunek zostanie utrzymany. Komendant odparł, iż będzie 10-osobowy posterunek międzygminny, funkcjonujący pod jednym kierownictwem, lecz z obiektem są problemy, bo jest on w katastrofalnym stanie i policji nie stać na kosztowny remont. Dodał jednocześnie, że bardzo zależy mu na tym, aby reforma miała łagodny przebieg i nie chce konfliktów z gminami. Sugerował, aby gmina wzięła na siebie ciężar utrzymania obiektu. Może przejąć budynek, a dla policji przeznaczyć inne pomieszczenie. W toku dyskusji zarówno wójt Teresa Sadowska, jak i radni dawali do zrozumienia, że gmina wyremontuje policyjny budynek. Dało się słyszeć głosy, że skoro uczyniła to Widuchowa (tam wyremontowano siedzibę posterunku), to i Banie sobie poradzą.
Komendant poinformował o przebiegu podobnej reorganizacji w kraju. Po przeglądzie okazało się, że takich obiektów jak w Baniu, które wymagają remontu, jest w kraju 550. Wyznał, iż jest pilna potrzeba budowy nowej siedziby komendy powiatowej, bo obecny budynek to kompletna ruina, nienadająca się do modernizacji.

Gmina spokojna
Komendant Stechnij omówił stan bezpieczeństwa w gminie na podstawie statystyki z 2012 roku. Obraz nie jest zły. Ogólna ilość zdarzeń (przestępstw) utrzymała się na poziomie roku 2011. Odnotowano 88 przestępstw, w tym 39 kryminalnych. W skali powiatu jest to 4 proc., a więc wynik bardzo przyzwoity. W tej niechlubnej statystyce prym wiedzie Gryfino (51 proc. przestępstw), a na drugim miejscu jest Chojna – 23 proc. Nawet biorąc pod uwagę proporcje ludnościowe, nietrudno dostrzec, że w większych skupiskach ludności trudniej utrzymać porządek. Jako ciekawostkę można podać, iż w gminie Banie w 2012 roku nie skradziono żadnego samochodu i nie odnotowano żadnego pobicia. Wykrywalność przestępstw była na poziomie 67 proc. i - jak powiedział komendant - trzeba popracować, aby ten wskaźnik poprawić. Dodał równocześnie, że wpływ na to miały zmiany kadrowe i długa absencja jednego z policjantów.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska