Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 22.07.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chudszy rok
Dolna Odra - nadal dużo niewiadomych
Gdzie się ochłodzić w miarę bezpiecznie?
Równać do najlepszych
Uczta dla ucha i oka
W piątek książka o Krzymowie
Jarmark Moryński
Sport

Gdzie się ochłodzić w miarę bezpiecznie?

W ramach projektu Bezpieczne Lato Biuro Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie skontrolowało 15 lipca kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli (MWDK) w gminach powiatu gryfińskiego.

Moryń
Tak jak w poprzednich latach, jedyne w naszym powiecie kąpielisko (tzn. spełniające odpowiednie wymogi) funkcjonuje na plaży miejskiej w Moryniu nad jez. Morzycko. W godzinach otwarcia stale dyżuruje tu dwóch ratowników i stażystów oraz grupa interwencyjna WOPR Moryń. Kąpielisko ma regulamin, tablicę ze schematem terenu, znaki zakazu, tablicę kontroli jakości wody. Istnieje też pomost z bezpiecznymi zejściami do wody, hangar na sprzęt ratowniczy, przebieralnia z szafkami, toalety, bufet, przenośne stanowisko obserwacyjne i zaplecze socjalne dla ratowników. W odległości ok. 200 m położony jest parking dla plażowiczów. W wodzie wydzielono bojami strefy dla pływających, szczebelkowy brodzik dla dzieci oraz odgrodzoną liną pływającą strefę dla nieumiejących pływać. Wzdłuż pomostu umiejscowiono pływający mostek do cumowania łódek i kajaków. Nie odnotowano żadnych uchybień sanitarnych na plaży i w jakości wody. To jedno z nielicznych w Polsce kąpielisk śródlądowych z certyfikatem Błękitnej Flagi.

Kąpielisko w Moryniu

Banie
W Baniach władze gminy urządziły niedawno plażę nad jez. Dłużec. W godz. 10-18 dyżuruje dwóch ratowników. Z dwóch stron wejścia na plażę wisi regulamin i tablice jakości wody. Na wyposażeniu jest przenośna wieżyczka ratownicza, toaleta, kontener sanitarny dla ratowników z magazynkiem sprzętu ratowniczego, ławki i kosze na śmieci. Mimo usytuowania blisko ulicy, zapewniono wypoczywającym komfort w postaci pergoli, ograniczających hałas i widok na plażę z przejeżdżających aut. W wodzie wydzielono bojami strefy dla pływających oraz odgrodzoną liną część dla nieumiejących pływać. Nie odnotowano żadnych uchybień sanitarnych na plaży i w jakości wody.

Cedynia
Miejsce wykorzystywane do kąpieli znajduje się w mieście na naturalnym cieku. Dyżur pełni dwóch ratowników. Jest regulamin, duże i widoczne tablice jakości wody. Ratownicy zaopatrzeni są w niezbędny sprzęt ratunkowy i medyczny. Plaża jest ogrodzona i posiada toaletę, kontener dla ratowników z magazynkiem sprzętu ratowniczego, ławki, kosze na śmieci, murowany grill oraz plac zabaw.

Chojna
W tej gminie kontrolowano miejsce wykorzystywane do kąpieli w Jeleninie nad Jez. Jeleńskim. Jest tu tablica z regulaminem i podstawowymi informacjami na temat organizatora oraz decyzją Inspekcji Sanitarnej o klasyfikacji wody. Brakuje jednak oznaczenia, czy woda jest zdatna do kąpieli i informacji, w jakim terminie plaża będzie funkcjonować w sezonie. Jest nowo wyremontowany pomost, zadaszone ławki i stoły, bar/sklepik oraz budynek i toalety w nieco zaniedbanym stanie. Jest to bardzo dobra baza wyjściowa do utworzenia w pełni zgodnego z obowiązującymi przepisami MWDK, które gmina ujęła w projekcie umowy na przyznanie pomocy w ramach małych projektów PROW na modernizację pomostu. Organizator powinien zapewnić dwóch ratowników. Ukształtowanie terenu plaży (pagórek za linią piasku i brak ograniczeń w postaci drzew) idealnie nadaje się do obserwacji wody – można wystawiać tam przenośne obserwacyjne stanowisko ratownicze na wzór funkcjonującego w Baniach. Dodatkowo należy zaokrąglić poręcze drabinek do wchodzenia do wody z pomostu. Ich ostre zakończenia grożą wypadkiem: gdyby ktoś poślizgnął się na mokrych deskach, może się na nie nadziać. Inspekcja Sanitarna wniosła uwagi na temat potrzeby oznaczenia na tablicy przydatności wody.
Plaża w Chojnie

Gryfino
Skontrolowano miejsce wykorzystywane do kąpieli nad jeziorem Steklno. W godz. 10-18 dyżuruje tam dwóch ratowników z oddziału powiatowego WOPR, jest regulamin, duże i widoczne tablice jakości wody, uzupełniane na bieżąco. Na plaży jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, ogrodzenie, stoły z ławkami, śmietniki oraz dodatkowe tablice informacyjne o zakazie śmiecenia, a także wskazujące miejsce do grillowania. Jest też boisko do siatkówki, hangar na sprzęt ratowniczy, toaleta i nieduży kontener sanitarny dla ratowników. Blisko plaży jest parking dla samochodów. Na jeziorze bojami wydzielono strefy dla umiejących pływać oraz odgrodzoną liną strefę dla nieumiejących. Nie odnotowano żadnych uchybień sanitarnych na plaży i w jakości wody.

Trzcińsko-Zdrój
Skontrolowano plażę w Strzeszowie nad Jez. Strzeszowskim. Miejsce to jest w fazie organizacyjnej. Posiada tablicę z regulaminem i podstawowymi informacjami oraz informacją o decyzji inspekcji sanitarnej o klasyfikacji wody, jednak brakuje oznaczenia, czy woda jest zdatna do kąpieli. Sugerowane jest jak najszybsze zatrudnienie dwóch ratowników, na początek przynajmniej w weekendy. Inspekcja Sanitarna wniosła uwagi na temat potrzeby zaopatrzenia plaży w przenośną toaletę i oznaczenie przydatności wody.


Wejście na wszystkie z odwiedzonych miejsc kąpielowych było bezpłatne. Widać nieznaczna poprawę w stosunku do roku 2013 r. Powstały dwa MWDK: Strzeszów i Jelenin, spełniające warunki jakości wody, które muszą jednak zostać zabezpieczone odpowiednim sprzętem i dozorem ratowniczym. Kwestie promocji i wsparcia bezpiecznych miejsc kąpieliskowych na terenie powiatu powinny być szerzej uwzględnione w działaniach starostwa. W gminach: Mieszkowice, Stare Czarnowo i Widuchowa burmistrz lub wójtowie nie stworzyli bezpiecznych miejsc kąpieliskowych.

Powyższe informacje zaczerpnęliśmy z raportu autorstwa Pawła Kaczmarka z Urzędu Marszałkowskiego.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska