Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 26.08.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wołanie na puszczy
Kongres Towarzystw Regionalnych w Cedyni
Dni Integracji - program
Kobieta z neolitu
Zaczęli pierwsi
Wybory 16 listopada
Ruch na politycznej scenie
Katamaranem po Odrze
Szlachetna Paczka
Wakacyjne inwestycje
Twoja praca, twoja przyszłość
Pakt Odry z Nysą
Sport

Kongres Towarzystw Regionalnych w Cedyni

Polskie Towarzystwo Historyczne wraz z teatrem Uckermärkische Bühnen Schwedt oraz partnerami zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i działalnością w organizacjach pozarządowych, nauczycieli i uczniów na Kongres Towarzystw Regionalnych i Lokalnych. Odbędzie się on 17 września w Klasztorze w Cedyni. To jedno z sympozjów XIX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Szczecinie, który odbywać się będzie pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Celem spotkania pod hasłem „Regionalizm w epoce globalizacji” będzie prezentacja dorobku wybranych towarzystw lokalnych i regionalnych, m.in. chojeńskiej Terra Incognita, olsztyńskiej Borussi, oddziałów PTH z Przemyśla, Skarżyska-Kamiennej i Cieszyna, a także towarzystw historycznych z Angermünde i Prenzlau oraz wymiana doświadczeń, rozmowa o szansach i zagrożeniach w epoce globalizacji. Gośćmi specjalnymi kongresu, którzy wygłoszą referaty wprowadzające, będą: prof. Henryk Samsonowicz (były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989-1991 minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego) oraz prof. Andrzej Buko (dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk). Szczegółowy program zostanie zaprezentowany wkrótce. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na sali obrad, o uczestnictwie w kongresie decyduje kolejność zgłoszenia, które należy przesyłać do 3 września na adres mailowy: [email protected]. Imprezą towarzyszącą będzie polsko-niemiecki pokaz publikacji regionalnych z pogranicza, organizowany przez COKiS w ramach projektu „Wspólna historia na pograniczu Odry – Cedynia 2014”. Zapraszamy wszystkich wydawców i autorów.

Kongres odbywa się w ramach projektu „Wspólna polsko-niemiecka historia kluczem do przyszłości. Przekroczenie granic”, realizowanego przez PTH O. Szczecin we współpracy z teatrem Uckermärkische Bühnen Schwedt, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa - Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA.
Paweł Migdalski

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska