Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 16.09.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kobieca ofensywa
Lotnisko nie tylko z nazwy
W Osinowie kupcy boją się o swe miejsca pracy
90 lat Lasów Państwowych
Trwa zgłaszanie kandydatów do Bociana
Co dalej z takimi „ozdobami”?
Akwarele to już historia
Nowy dyrektor przedstawia się
Sport

W Osinowie kupcy boją się o swe miejsca pracy

Kupcy z gminnego targowiska w przygranicznym Osinowie Dolnym (gm. Cedynia) są zaniepokojeni sytuacją, powstałą tam rok temu, gdy przetarg na dzierżawę wygrała nowa firma ABJ. Delegacja na czele z prezesem tamtejszego Zrzeszenia Kupców „Czcibor” Krzysztofem Góreckim odwiedziła kilka dni temu naszą redakcję. Handlowcy uskarżają się na traktowanie ich przez jednego z właścicieli ABJ - Jerzego Karaczuna. Mówią o wulgarnym odnoszeniu się i zastraszaniu. Twierdzą, że ABJ podniósł czynsz niektórym kupcom w sposób naruszający regulamin targowiska, czyli nieproporcjonalnie wyżej niż wyniosła podwyżka czynszu, ściąganego przez gminę od dzierżawcy. „Płacisz albo wyp...!” - słyszą kupcy. Traktują to jako wymuszenie, o czym napisali w piśmie do spółki. Ponadto do tej pory płacili za prąd według wskazania liczników, a teraz są obciążeni opłatą ryczałtową, która - jak twierdzą - jest całkowicie niewspółmierna do generowanych kosztów.
Jak mówią kupcy, burmistrz Cedyni Adam Zarzycki uspokaja ich, że skoro nowe opłaty są nielegalne, to nie powinni się martwić. Ale istniejącą sytuację jeden z członków zarządu „Czcibora” określa jako wariatkowo, bo część kupców wnosi opłaty w starej wysokości, choć otrzymują faktury na wyższe kwoty, więc w rezultacie powstaje bałagan w księgowości. Inni, którzy zaczęli płacić podwyższone kwoty, wysłali do ABJ pisma, w których domagają się zwrotu nadpłaty.

Na targowisku jest obecnie ok. 330 stoisk. Pytamy o modernizację, przeprowadzoną przez ABJ. Kupcy przyznają, że nowa droga i parking są potrzebne, tyle że parking jest zrobiony źle, bo po deszczach zalało kilka stoisk. W toaletach się pogorszyło, choć kupcy płacą po 50 gr za każdorazowe skorzystanie z niej (niemieccy klienci płacą 30 eurocentów). Handlowcy twierdzą, że ABJ nie dotrzymał obietnicy złożonej przy przetargu, bo zadeklarował wtedy, że przez rok zainwestuje w targowisko 4,5 mln zł. Oceniają, że przez ten czas spółka włożyła w modernizację tylko ok. 1,2 mln.

Jedno z miejsc na zarządzanym przez ABJ gminnym targowisku w Osinowie
Radny Krzysztof Nowak na piśmie zapytał burmistrza o te inwestycje. 13 sierpnia (a więc już po upłynięciu roku dzierżawy) burmistrz odpowiedział, że „dzierżawca wykonuje na bieżąco prace związane z realizacją inwestycji zaoferowanych w trakcie przetargu”. Przy okazji A. Zarzycki kąśliwie spytał Nowaka: „Ile razy występował Pan w kwestii targowiska gminnego w Osinowie, kiedy jego dzierżawcą była spółka Canpol i uchylała się od wykonania postanowień umowy?”. I wymienia tu m.in.: budowę zadaszenia, zjazdu z drogi gminnej, parkingu i brakujących ciągów pieszych, podłączenie sanitariatów do kanalizacji. Radny odpisał, że to burmistrz odpowiada za realizację umów z poprzednim i obecnym dzierżawcą. „W mojej ocenie zachodzi uzasadniona obawa, że inwestycje na mieniu gminnym w deklarowanej kwocie 4,5 mln zł, które miały zostać zrealizowane do 6 sierpnia 2014 roku, nie zostały zrealizowane. Udzielona wymijająca odpowiedź utwierdza mnie jedynie w takim przekonaniu” - napisał Nowak do burmistrza. Prosi go o wskazanie harmonogramu inwestycji i obecnego stopnia jego realizacji oraz o udostępnienie faktur, na podstawie których rozliczono prace.
Kupcy uzyskali ekspertyzę prawną w sprawie umowy gminy z ABJ i okazuje się, że niewywiązanie się spółki ze swej finansowej obietnicy wcale nie musi skutkować rozwiązaniem umowy. - Ale przecież taka deklaracja miała duży wpływ na wygranie przez ABJ przetargu - mówią.

Wspólnikiem J. Karaczuna w spółce ABJ jest Janusz Nazimek - znany w okolicy przedsiębiorca budowlany. Jest on także jednym z właścicieli (wraz z Leszkiem Siatką) chojeńskiej firmy Prosper Solutions, która rozpoczęła budowę nowego targowiska w Osinowie, tuż przy samej granicy. Firma ta napotyka na poważne utrudnienia urzędnicze, spowodowane - jak mówią jej właściciele - donosami konkurencyjnego targowiska, zlokalizowanego w dawnej papierni. Z kolei oni zrewanżowali się niedawno doniesieniem, że z hali część ścieków wpływa wprost do Odry.


W gminie Cedynia przygraniczny wielki biznes krzyżuje się z lokalną polityką od zawsze, czyli od otwarcia w 1993 roku przejścia granicznego w Osinowie Dolnym. Jeden ze współwłaścicieli spółki Canpol (poprzedniego dzierżawcy targowiska gminnego) - Tomasz Siergiej w 2010 roku kandydował na burmistrza Cedyni, jest też szefem Platformy Obywatelskiej w powiecie. Nic więc dziwnego, że przed listopadowymi wyborami samorządowymi emocje w tej gminie są bardzo duże, a będą zapewne jeszcze większe...
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska