Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 16.09.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kobieca ofensywa
Lotnisko nie tylko z nazwy
W Osinowie kupcy boją się o swe miejsca pracy
90 lat Lasów Państwowych
Trwa zgłaszanie kandydatów do Bociana
Co dalej z takimi „ozdobami”?
Akwarele to już historia
Nowy dyrektor przedstawia się
Sport

90 lat Lasów Państwowych

Nadleśniczy I. Główka-Kamyszek
90 lat temu prezydent RP powołał do istnienia instytucję pod nazwą Lasy Państwowe. Z okazji tego jubileuszu Nadleśnictwo Mieszkowice zorganizowało 5 września seminarium. Odbyło się ono w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Imprezę otworzyła nadleśniczy Iwona Główka-Kamyszek, podkreślając, że to święto całego społeczeństwa, bo dotyczy naszego wielkiego skarbu narodowego.

Dr hab. Krzysztof Adamowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nakreślił historię Lasów Państwowych. Przez pierwsze miesiące istnienia w 1924 r. było to przedsiębiorstwo nastawione na maksymalny zysk, a dyrektorem był handlowiec - szef spółki drzewnej. Taki model wywołał protesty i rozporządzeniem z 30 grudnia 1924 r. wydzielono gospodarkę w lasach państwowych w odrębną gałąź gospodarki państwa. Zyskały one własny budżet, były zdecentralizowane i samofinansujące się. Zręby nowoczesnego leśnictwa tworzył po przewrocie majowym w 1926 r. dyrektor Adam Loret, który podkreślał, że tylko państwo jako właściciel jest w stanie przez racjonalne gospodarowanie lasami uwydatnić wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturalne korzyści płynące z nich dla kraju. Lasy Państwowe miały swój wielki wkład w powstaniu portu w Gdyni, bo chodziło o ułatwienie eksportu drewna. W utworzonym wtedy przedsiębiorstwie Żegluga Polska miały aż 90 proc. udziałów. Po II wojnie lasy stanowiły 20 proc. powierzchni kraju, a obecnie jest to już blisko 30 proc.

Krzysztof Adamowicz
Na seminarium o historii Nadleśnictwa Mieszkowice mówiła Cecylia Nosal (inżynier nadzoru w tej instytucji). Pisaliśmy o tym więcej dwa lata temu, gdy obchodziło ono swe 40-lecie. Przypomnijmy, że po wojnie, w 1945 roku, utworzono Nadleśnictwo Moryń, z którego 6 lat później wydzielono Mieszkowice (z siedzibą przeniesioną potem do Łysogórek). Z przedwojennych lasów prywatnych i majątków ziemskich powstało Nadleśnictwo Godków. W 1972 r. utworzono Nadleśnictwo Mieszkowice w obecnym kształcie, włączając do niego Łysogórki i Godków.

Przy okazji prezentowania nadleśnictwa Edyta Bakalarz mówiła o funkcjonującej tu szkółce leśnej. Z okazji jubileuszu 90-lecia wyróżnienia i nagrody książkowe w podziękowaniu za wzorową współpracę z Nadleśnictwem Mieszkowice otrzymali: Alina Leończyk ze Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Goszkowie), Andrzej Salwa - burmistrz Mieszkowic, Józef Mroziak - sołtys Zielina, Starostwo Powiatowe, Barbara Nowicka - dyrektor MGOK oraz emerytowani leśniczowie: Piotr Piątek i Zygmunt Jędrzejak.
Od lewej: Iwona Główka-Kamyszek, Piotr Piątek, Józef Mroziak,
Alina Leończyk, Zygmunt Jędrzejak, Barbara Nowicka, Andrzej Salwa, przedstawicielka starostwa
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska