Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 01 z dnia 06.01.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedzielę Wielka Orkiestra!
Śledztwo w sprawie szczątków noworodków umorzone
Raport w sprawie śmiertelnego wypadku lotniczego
Za śmieci będzie drożej
Chojna chce oszczędzać, ale podwyższa diety
Plany powiatu na 2015 rok
Włóczykijowe warsztaty dla dzieci i rajd dla dorosłych
Dyrektor Matecka odwołana
Finał Szlachetnej Paczki
CIT znów z certyfikatem
W Gryfinie i TVN tancerz z przyszłością
Bomba Bomba
Zemsta czy chuligaństwo?
Sport

SPORT

Eryk zgarnął w 2014 r. wszystko
Bokserska młodzieżowa reprezentacja Polski startowała 12-14 grudnia w Szczecinie w VII Międzynarodowym Turnieju Bokserskim Skorpiona, zorganizowanym przez BKS Skorpion Szczecin przy współpracy z KB Garda Chojna. Kadrę prowadzą Marcin Stankiewicz i chojnianin Jarosław Przygoda. Wśród reprezentantów był zawodnik Gardy Eryk Giermak, który zajął pierwsze miejsce w wadze 64 kg. W finale pokonał na punkty Sebastiana Korgóla ze Spartakusa Szczecin. W turnieju, oprócz Polaków, uczestniczyli także zawodnicy z Niemiec, Anglii, Irlandii, Litwy, Izraela i Danii.

Zwycięski Eryk Giermak (z lewej) na ringu w Szczecinie
Trener Jarosław Przygoda podkreśla, że jego zawodnik w 2014 roku zdobył wszystko, co było do zdobycia w Polsce: zarówno mistrzostwo Polski, jak i puchar kraju.
(r)


Transgraniczna połówka
Mamy zapowiedź organizacji pierwszego półmaratonu w naszym powiecie. Po licznych sugestiach biegaczy, organizatorzy Biegu Transgranicznego Gryfino – Gartz zdecydowali się na podwojenie dystansu i już 3 maja trasa powiedzie z Gryfina do Gartzu i z powrotem. Jak zapowiedział dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Sportowego w Gryfinie Jan Podleśny, uzgodniono to już z niemieckimi partnerami. Oprócz popularnej połówki (21,097 km) pozostanie też dotychczasowa dziesiątka. Będzie trochę zmieniona, bo trasa otrzyma atest, czyli będzie mieć dokładnie 10 km z nawrotem w Mescherinie. Atest ma mieć też półmaraton. Trasy atestowane, czyli wymierzone zgodnie z wymogami PZLA, mają wyższą rangę, bo uznawane są oficjalne rekordy i zawodnicy chętnie w takich zawodach uczestniczą.
Niebawem na stronie MOS Gryfino ruszą zapisy do obydwu biegów. W półmaratonie mogą uczestniczyć tylko zawodnicy pełnoletni, a więc ci, którzy do 3 maja ukończą 18 lat, natomiast na 10 km mogą pobiec o 2 lata młodsi z pisemną zgodą rodziców. J. Podleśny powiedział, że jesienią, 3 października, zgodnie z tradycją, odbędzie się bieg na dotychczasowej trasie: z Gryfina i metą w Gartzu.
(tekst i fot. tw)


Kto w elicie?
Początek stycznia to czas podsumowań roku ubiegłego. W sportach wymiernych nie ma z tym wielkiej trudności, bo publikowane są tabele wyników z danego sezonu startowego. Dziś o lekkoatletach Hermesa Gryfino, którzy znaleźli się w krajowej czołówce w swoich kategoriach wiekowych. Jako wyznacznik przyjęliśmy czołową dwudziestkę w kraju. To prawdziwa elita, bo zazwyczaj taka liczba zawodników kwalifikuje się do mistrzostw Polski. Z Hermesa w tej elitarnej grupie znalazło się 8 osób.
Mieszkowiczanin Paweł Pankratow
Prawdziwym asem jest Paweł Pankratow, który legitymuje się najlepszym wynikiem w Polsce w biegu na 5000 m (14:37,08 s), szóstym wynikiem na 3000 m (8:32,67) oraz dwunastym na 1500 m w czasie 3:57,20. Jak już wspominaliśmy, Paweł wszystkie te rezultaty uzyskał w maju na początku sezonu, a potem ze startów wyłączyła go przewlekła kontuzja i nie mógł walczyć o medale mistrzostw krajowych.
Wśród juniorów młodszych do elity dostał się dziesięcioboista Piotr Oleszczyszyn, który ma piąty wynik w Polsce z wynikiem 5800 pkt. Sklasyfikowany został też na wysokim 18. miejscu w rzucie oszczepem, uzyskując 55,43 m.
W wyższej kategorii juniora mamy też czołowego wieloboistę Michała Michalskiego, który znalazł się na 15. pozycji z wynikiem 5072 pkt. Jest on także na 18. miejscu w skoku o tyczce z rezultatem 3,70 m. Kolejnym biegowym talentem, obok Pankratowa, jest junior młodszy Hubert Kluczyński, który po krótkim specjalistycznym treningu zdołał wcisnąć się do czołówki 800-metrowców z czasem 1:56,37, zapewniającym mu 12. miejsce w kraju. Dla lepszego zobrazowania wartości tego wyniku należy dodać, że na tym dystansie sklasyfikowano ponad 400 zawodników.
Młodziczki też w czołówce
W grupie juniorów wśród najlepszych znaleźli się tylko chłopcy, natomiast w kategorii młodszej prym wiodą dziewczęta. W czołowej dwudziestce są cztery młodziczki. Tutaj też brylują wieloboistki. Julia Błaż z wynikiem 2310 pkt w czwórboju znalazła się na 6. pozycji, a Marika Wójs na 9., zdobywając 2212 pkt. Ponadto Marika zajęła w tabeli 14. miejsce na 100 m przez płotki i była 16. na 300 m ppł. Najwyższą - 5. pozycję wśród zawodniczek Hermesa zajmuje skoczkini wzwyż Marta Kwiecień, która osiągnęła rezultat 162 cm. W doborowej stawce najlepszych (12. miejsce) znalazła się jeszcze Paulina Naumowicz w chodzie na 3000 m z rezultatem 17:10,98 s.
(tw, fot. Hermes Gryfino)


Powalczyli za Odrą
Dobrze spisali się zawodnicy LUKS Krokus Góralice w rozegranym 20 grudnia w Schwedt 30. Międzynarodowym Turnieju Badmintona. Na najwyższym podium stanęli: Karol Gontarz, Bartosz Korycki, Wojciech Kościelny i Wiktoria Lewandowska. Drugie miejsca w swych kategoriach wywalczyli: Michał Makuchowski (jednocześnie został wyróżniony jako najmłodszy zawodnik), Katarzyna Grabowicz, Daniel Kozakiewicz i Weronika Saskowska. Trzecie pozycje zajęli: Kacper Mrówka, Michał Osadców i Marcin Winnik. Ponadto w turnieju startowali: Jakub Gołaś, Hania Osetek, Karolina Kozak i Wiktoria Saskowska.
(rr)


Trwa liga ping-ponga
W najbliższą sobotę 10 stycznia rozegrane zostaną dwie następne kolejki V ligi tenisa stołowego gr. zachodniej. O godz. 10 w jedenastej kolejce UKS–T Victoria Chojna w sali gimnastycznej gimnazjum im. Korczaka przy ul. Szkolnej 15 zmierzy się z III Championem Police. W innym meczu IV ATS Stargard podejmować będzie II Salos Szczecin, a II LUKS Gryfice - UKS Funbox Kamień Pomorski. O godz. 14.30 w dwunastej kolejce Victoria grać będzie u siebie z II Salosem, a w Stargardzie IV ATS z Championem.


Ping-pong w Cedyni
Szósta edycja turnieju tenisa stołowego o puchar burmistrza Cedyni odbędzie się w sobotę 17 stycznia o godz. 10 w sali gimnastycznej tamtejszej szkoły. Zapisy: tel. 500 677 490.


Rodzinne szachy
Do szachowych tradycji w Gryfinie należą także turnieje rodzin szachowych. Siódmą edycję tej imprezy zorganizował 20 grudnia UKS Biały Pion na czele z Krzysztofem Rudnickim w Gryfińskim Domu Kultury (Pałacyk pod Lwami). W siedmiu rundach zmierzyło się 14 trzyosobowych drużyn, składających się z seniora i dwóch juniorów. Najlepszy okazał się zespół No Name w składzie: Michał Oszczyk, Piotr Kos i Miłosz Duda. O 3,5 pkt wyprzedził on Tarana (Wiktor Radomski, Adrian Paździor, Bartosz Nędzarek), a o 4 pkt Królowe (Ewelina Kruszewska, Justyna Kruszewska, Kinga Dejewska). Rywalizowano w prawdziwie rodzinno-świątecznej atmosferze, co podkreślały serwowane w przerwach słodkie wypieki, przygotowane przez rodziców młodych szachistów. Nagrody specjalne wręczono czterem zespołom w stu procentach rodzinnych. To: Andrzej Hajdaś, Dariusz Mróz i Grzegorz Jędraszczyk z synami oraz Dariusz Janik z synem i siostrzenicą.
Wśród gości turnieju był zastępca burmistrza Gryfina Paweł Nikitiński, który zapewnił, że środki w budżecie miasta dla szachistów będą zapewnione.


Chojeńscy oldboje znów grali w Schwedt
Drugie miejsce zajęła drużyna z Chojny w zorganizowanym 28 grudnia w Schwedt halowym turnieju piłki nożnej Nissan Cup 2014. Uczestniczyć mogli zawodnicy w wieku od 35 lat wzwyż. Udział wzięło 10 drużyn. Chojnianie, którym nie udało się obronić pierwszego miejsca sprzed roku, wystąpiła w składzie: Marek Łągiewczyk, Andrzej Josz, Bogusław Pociej, Tomasz Bławat, Szymon Andrzejak, Andrzej Kozłowski, Andrzej Czarnota, Norbert Oleśków, Marek Grabowski.


Kurs na sędziego piłki nożnej
Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów ZZPN ogłasza nabór kandydatek i kandydatów na sędziów piłki nożnej. Wymagania: ukończone 16 lat (osoby niepełnoletnie - pisemna zgoda rodziców), wykształcenie średnie (lub uczeń szkoły średniej), niekaralność, dobry stan zdrowia, ogólne zainteresowanie futbolem oraz dostęp do Internetu. Ankietę należy pobrać ze strony www.sedzia.net (tam też więcej informacji) i po wypełnieniu przesłać do 15 stycznia na adres [email protected]. Rozmowy z kandydatami odbędą się 17 stycznia.
Zajęcia odbywać się będą w Szczecinie przez ok. 3 miesiące popołudniami, dwa razy w tygodniu. W zależności od zainteresowania, istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia w regionie. Koszt kursu wynosi 100 zł, w tym książka „Przepisy gry w piłkę nożną” oraz podstawowe atrybuty sędziego (gwizdek i kartki).

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska