Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15 z dnia 14.04.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Trzcińskie mury docenione w Warszawie
Duża dawka nadodrzańskiej historii
„Miasto i sploty” na 70-lecie polskiego Gryfina
Ruszają remonty głównych ulic w Chojnie
Drogowcy w Moryniu
Budynek po Straży Granicznej na sprzedaż
Czy hydranty to hydranty?
Mozart znów w Moryniu
Diety w Mieszkowicach bez obniżki
Zgłoszenia na targi Inkontakt
Sport

Budynek po Straży Granicznej na sprzedaż

Krótko przed świętami burmistrz Chojny Adam Fedorowicz ogłosił przetarg na sprzedaż dawnej siedziby WOP-u (potem Straży Granicznej) przy ul. Kościuszki. Skrócona treść ogłoszenia ukazała się 7 kwietnia w prasie ogólnopolskiej.
To jeden z najbardziej okazałych budynków w mieście. Przed wojną była tu siedziba starostwa. Jest na liście zabytków (podlega ochronie konserwatorskiej), stoi w samym centrum. Cały grunt ma 7679 m kw. i znajdują się tam jeszcze trzy inne budynki. Ten główny ma 2206 m kw. powierzchni, a poza tym jest magazyn, skład opału i dawne biuro przepustek.

Przypomnijmy, że zakup tego budynku był jedną z pierwszych decyzji burmistrza Fedorowicza po wygraniu przez niego wyborów jesienią 2006 roku. Przekonał do tego radnych i 25 stycznia 2007 roku Rada Miejska (choć zdominowana wówczas przez opozycję z Inicjatywy Samorządowej) jednogłośnie podjęła uchwałę intencyjną w sprawie kupna nieruchomości. Oferta Agencji Mienia Wojskowego była atrakcyjna: cena po odliczeniu bonifikat wynosiła 480 tys. zł. Gmina nabyła obiekt bezprzetargowo.
Od początku burmistrz zapowiadał, że do budynku będzie przeniesiony Urząd Miejski i jego agendy. Jednak minęło 8 lat i do tego nie doszło, bo gminie nie udało się znaleźć pieniędzy na niezbędny remont i adaptację. Z każdym rokiem niezagospodarowany budynek niszczał. Dwa lata temu burmistrz zaproponował zlokalizowanie tam na poddaszu muzeum. Krok taki miałby zwiększyć szanse gminy przy staraniu się o środki zewnętrzne na remont całego obiektu. Jednak teraz okazuje się, że z tych planów burmistrz także się wycofał.

Pierwszy nieograniczony przetarg ustny zaplanowano na 11 czerwca. Cena wywoławcza wynosi 5 mln zł. Zgodnie z przepisami, ustalona w przetargu cena zostanie obniżona o połowę z tytułu wpisania obiektu do rejestru zabytków.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska