Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 21.04.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
70 lat po krwawej bitwie
Miasto zza zamglonych szyb
Akademia wina w Baniewicach
Pociągi znów ze zmianami
Posprzątajmy przy murach
Nie płacić za dekorację
Rowerami po gminie
Szkolenie „Na szlaku Natura 2000”
Francusko-niemiecko-polska Piaf
Sport

70 lat po krwawej bitwie

Bardzo wiele osób uczestniczyło w sobotę w obchodach 70. rocznicy forsowania Odry. Oprócz oficjalnych uroczystości na Cmentarzu Wojennym Siekierki i pod Pomnikiem Sapera w Gozdowicach (z udziałem m.in. kombatantów, żołnierzy, uczniów, władz samorządowych i kościelnych) były też wydarzenia o charakterze festynowym, m.in. bieg Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka (wyniki na str. 16), pokazy sprzętu wojskowego czy pontonowa przeprawa promowa przez Odrę. W piątek w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach zorganizowano kolejną naukową konferencję historyczną, która dotykała zarówno przeszłości odległej (nawet starożytnej), jak i XX-wiecznej. Do wydarzeń tych będziemy powracać.

Wojna to przede wszystkim groby. Mnóstwo grobów... Tak jak na cmentarzu siekierkowskim
Kolejny raz na naszym terenie wydarzenia z 1945 roku upamiętniano z partnerami z Niemiec. W niedzielę Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zorganizował wizytę na drugim brzegu Odry - w Neuküstrinchen. Grupa Polaków uczestniczyła tam m.in. w ekumenicznym nabożeństwie z udziałem polskich duchownych i w odsłonięciu tablicy w parku pamięci. Złożono kwiaty przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy z nieznanych grobów.
Mieszkowiccy kombatanci: Adam Niedźwiedzki i Mieczysław Sobotkiewicz podczas piątkowej konferencji. Za nimi: przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rzepczak i burmistrz Andrzej Salwa
Dzięki staraniom władz Mieszkowic, z okazji 70-lecia forsowania Odry, Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową, a specjalny datownik stosowany jest od 18 kwietnia do 15 maja. Kartkę można kupić na pocztach w: Mieszkowicach, Chojnie i Gryfinie, a także w Szczecinie (ul. Dworcowa 20), Koszalinie i Gdańsku.

Przed obchodami gmina Mieszkowice przeprowadziła prace remontowe i porządkowe w Rejonie Pamięci Narodowej. Odremontowano punkt dowodzenia, Pomnik Sapera w Gozdowicach, odnowiono eksponaty przy muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach. Prace prowadzono też w budynku muzealnym przy cmentarzu w Starych Łysogórkach.
Okolicznościowa kartka pocztowa
Władze gminy Mieszkowice dziękują wszystkim, którzy bezinteresownie zaangażowali się w te prace. Szczególne podziękowania kierują do sponsorów: Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego Handlu i Usług „Drewex” w Mieszkowicach, Nadleśnictwa Mieszkowice, Spółki „Jutan” w Starych Łysogórkach, firmy ANPOL w Mieszkowicach, Thomasa Zscherpera oraz do osób zaangażowanych w prace przygotowawcze, tj. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Chojnie, Zakładu Usług Komunalnych w Mieszkowicach, członków OSP w Starych Łysogórkach, Zielinie i Troszynie, mieszkańców Starych Łysogórek, w tym radnego Zbigniewa Kmiecika, do gminy Cedynia, jak również pracowników Urzędu Miejskiego w Mieszkowicach. Ponadto dziękują Bogumile Żurawieckiej - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach za zaangażowanie jej podopiecznych w uporządkowanie Rejonu Pamięci Narodowej. 
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska