Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 26.05.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Peter Helbich rezygnuje
Chojna się zwija
Będzie łatwiej łapać przestępców
Cieplej o policji
Nowe książki o regionie
Historia pełna tajemnic – zwłaszcza po ciemku
Teatr bez przerwy
Gdy zabraknie szefa
Program Dni Trzcińska-Zdroju
Schodołazem w świat
Brunhilda straszy w Baniach
Sport

Historia pełna tajemnic – zwłaszcza po ciemku

W zorganizowanej 16 maja dziesiątej Europejskiej Nocy Muzeów swój udział miały też placówki na naszym terenie. W Cedyni ze zbiorami Muzeum Regionalnego zapoznali zwiedzających: kierująca tą gminną placówką Magdalena Jakołcewicz, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Pawłowski oraz prezes stowarzyszenia Terra Incognita z Chojny Paweł Migdalski. W muzeum dominują eksponaty dotyczące szczególnie żywych w okolicy wydarzeń: średniowiecznej bitwy pod Cedynią i nowożytnych krwawych walk o Odrę sprzed 70 lat. Potem wyruszono śladem miejscowych pamiątek historii. Jedną z większych atrakcji było zwiedzanie zamkniętych zwykle piwnic z przełomu XVIII i XIX w., służących kiedyś do przechowywania win. Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus od kilku lat postuluje wykorzystanie ich do celów kulturalnych.

Zbiory cedyńskiego muzeum prezentuje Magdalena Jakołcewicz. Obok przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Nowak
Na szlaku wieczornych turystów był też rynek, ratusz, żydowski cmentarz i wieża widokowa, którą na koniec atrakcyjnie oświetlono, podobnie jak pomnik przed ratuszem. Gospodarze gminy zapowiadają, że wkrótce takie oświetlenie ma być zamontowane na stałe.
W sali Urzędu Miejskiego M. Jakołcewicz zaprezentowała Cedynię i okolice na starych widokówkach ze zbiorów muzeum, co zobrazowało zmiany, jakie zaszły tu przez ostatnie sto lat. Późnym wieczorem wyświetlono dokumentalny film Zdzisława Cozaca „Ukryte gniazdo dynastii”, próbujący zgłębić tajemnice pochodzenia rodu Piastów. Obecny był sam reżyser, który odpowiadał na wiele pytań widzów.
Dodatkowym punktem była całodzienna gra miejska „Tajemnice Cedyni”, którą relacjonowaliśmy przed tygodniem.
Po mrocznych piwnicach oprowadza szef COKiS-u Paweł Pawłowski (z latarką)
Za naszym pośrednictwem Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu dziękuje za pomoc w organizacji: Bolesławowi Paulskiemu – prezesowi Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Chojnie za udostępnienie piwnicy winiarskiej w Cedyni, Witoldowi Prucnalowi i Andrzejowi Mazurowi za pomoc techniczną oraz Tomaszowi Darosze z firmy Natrium za podświetlenie obiektów historycznych.
Efektownie oświetlona wieża widokowa w Cedyni


W Trzcińsku-Zdroju Noc Muzeów zorganizowano w Izbie Pamięci, która funkcjonuje od niedawna w starannie wyremontowanym dawnym młynie na Rurzycy. Wydarzenia z historii ratowania tego zabytku zebrał Grzegorz Zwoliński - członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej. Nie mógł być obecny z powodów zdrowotnych i tekst przedstawił w jego imieniu student archeologii Dawid Buczkiewicz. Z kolei Tadeusz Kołucki zaprezentował dzieje trzcińskiego uzdrowiska, ilustrując to starymi pocztówkami i archiwalnymi zdjęciami. Ten zakład leczniczy mieścił się nad jeziorem, w obecnym Domu Pomocy Społecznej. Z tamtych czasów pozostał w nazwie miasta „Zdrój” (do 1945 roku „Bad”). W 1948 roku zdemontowano urządzenia balneologiczne i wywieziono do Połczyna. Przypomnijmy, że T. Kołucki prezentował losy uzdrowiska na łamach naszej gazety w 2007 roku (nr 9 i 10).
Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju
Ciekawych historii wokół Trzcińska nie brakuje. O pobliskim Chełmie Dolnym i rodzinie von Tresckowów opowiadał mieszkający tam Franciszek Skwirzyński. Przypomnijmy, że gen. Henning von Tresckow był 20 lipca 1944 roku jednym z głównych uczestników nieudanego zamachu na Hitlera, co wkrótce przypłacił życiem.
Prezes SMZT Jarosław Płotkowski wystąpił w stroju średniowiecznego rycerza i opowiedział o historii miasta. Pracę archeologów przybliżyli studenci tego kierunku: Norbert Burzyński i Dawid Buczkiewicz. Organizatorzy imprezy zadbali też o dzieci, z którymi zabawy i zajęcia rysunkowe prowadziły absolwentki Liceum Plastycznego w Szczecinie: Nikola Wojdyła i Sylwia Osadców.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska