Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 21.07.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Finanse naszych gmin
Polityczna bomba w Chojnie
Jest zastępczy burmistrz
Targowiskowym sporom cedyńskim nie ma końca
Zamknięty przejazd przez Gartz
Świętowali i dziękowali
Jarmark Moryński - program
Statkiem z Gryfina
Mieszkowice remontują kolejny odcinek murów
Wyróżnienie dla Ińskiego Lata Filmowego
Wspólnie o wspólnej Europie
Sport

SPORT

Zwycięzca Tomasz Chawawko

Biegali i pomagali
Kto był pierwszy raz na festynie sportowo-rekreacyjnym w Starym Objezierzu koło Morynia, urzeczony był atmosferą, rozmachem imprezy i profesjonalnym przygotowaniem. Jedna z pań mówiła: - Nie wiedziałem, że tak tu fajnie. Jak taka mała wioska może zorganizować taką imprezę? To niesamowite.

Jak już informowaliśmy tydzień temu, biegacze 11 lipca dopisali, ofiarodawcy także stanęli na wysokości zadania, bo w czasie aukcji na rzecz chorej dziewczynki zebrano 13,6 tys. zł. W organizację imprezy, oprócz miejscowej społeczności, zaangażowały się także władze Morynia i radni. Sędzią głównym biegu i zarazem pomocnikiem spikera był wiceprzewodniczący rady Krzysztof Konecki, a przewodniczący Jerzy Domaradzki był jednym z głównych organizatorów. Burmistrz Józef Piątek wraz z senatorem Sławomirem Preissem dekorował zwycięzców. Adam Nowiński z Biura Informacji Turystycznej doskonale spisał się w roli komentatora. Przewodnicząca zarządu miasta Katarzyna Potapińska prowadziła licytację gadżetów, gorąco zachęcając do ofiarności. Organizatorzy biegów postarali się o hojnych sponsorów, którzy ufundowali szereg nagród. Otrzymali je nie tylko najlepsi zawodnicy, lecz także inni uczestnicy, którym dopisało szczęście w losowaniu.
Trzy najlepsze panie na podium z senatorem Preissem. Z prawej burmistrz Morynia Józef Piątek
Bieg kobiet na dystansie 5 km wygrała zdecydowanie dębnianka Barbara Pochranowicz. Wśród mężczyzn na dystansie dwukrotnie dłuższym wygrał także z dużą przewagą renomowany zawodnik z Dębna Tomasz Chawawko. Oto najlepsze dziesiątki:

KOBIETY
        1. Barbara Pochranowicz - Dębno         19,00
        2. Nikolina Szurgocińska - Chojna       20,51
        3. Renata Kowalska - Klępicz            21,33
        4. Joanna Karska - Gorzów               21,37
        5. Agnieszka Hytry - Kostrzyn           23,01
        6. Małgorzata Pitura - Godków           23,12
        7. Ewelina Adamczewska - Moryń          23,43
        8. Daniela Deląg - Widuchowa            23,59
        9. Emilia Sawczuk - Witnica             24,02
        10. Justyna Mularczyk - Moryń           24,11

MĘŻCZYŹNI
        1. Tomasz Chawawko - Dębno              35,46
        2. Marcin Szymański - Droszków          37,10 
        3. Tomasz Osowski - Dębno               37,20
        4. Grzegorz Pluta - Nowe Czarnowo       38,11
        5. Jacek Baran - Chojna                 38,22
        6. Jacek Skwarzyński - Gryfino          39,01
        7. Robert Duchowski - Gryfino           39,06
        8. Bogusław Kozioł - Kostrzyn           39,22
        9. Paweł Karski - Gorzów                40,00
        10. Krzysztof Tatarewicz - Słońsk       40,10

W marszu kijkarzy (nordic walking) na 5 km zwyciężył Henryk Wojciechowski z Gorzowa przed Małgorzatą Baczyńską z Morynia i Wiesławą Jakubik z Chojny.
(tekst i fot. tw)


Szóstka do Łodzi
Wyjątkowo duża ekipa juniorów młodszych Hermesa Gryfino weźmie udział w najważniejszej lekkoatletycznej imprezie roku, czyli Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbędzie się 5-7 sierpnia w Łodzi. Aby wystartować, trzeba wcześniej na mityngach odpowiedniej klasy uzyskać kwalifikację. Do startu dopuszcza się po 24 zawodników w konkurencjach indywidualnych według najlepszych wyników. W Łodzi wystartują: Julia Błaż – siedmiobój, Klaudia Szkudlar – 200 m, Marta Kwiecień – skok wzwyż, Marika Wójs – 400 m ppł., Marta Kaciupa – 2000 m z przeszk. i Sławomir Jakubik – 3000 m.
Przed mistrzostwami nasi zawodnicy byli na obozie przygotowawczym kadry wojewódzkiej w Słupsku. Mimo licznej grupy, co już jest dużym sukcesem, nie można liczyć na miejsca medalowe, bo wyniki reprezentantów Hermesa mieszczą się w drugiej połowie drugiej dziesiątki, więc awans kogoś do finałowej ósemki byłby miłą niespodzianką.
(tw)


Nasi na razie dominują
Zgodnie z zapowiedzią, podajemy kilka informacji o poczynaniach naszych podniebnych długodystansowców. Jak już informowaliśmy, chojeńska sekcja hodowców gołębi pocztowych zmieniła odział i obecnie jest w tej samej grupie, co Mieszkowice. Jak sobie radzą nasi hodowcy? Na razie bardzo dobrze. Loty rozpoczęto 26 kwietnia rozgrzewkowym etapem z niedalekiego Beelitz (Niemcy), skąd wypuszczono 4193 gołębie. Do rywalizacji przystąpiło 90 hodowców. Obecnie jest już po 13 lotach i do końca pozostał jeden. Mamy wyniki sprzed dwóch tygodni, po 11 maratońskim locie długości 740 km z holenderskiego Bergen. Tutaj hodowcy zachowali się racjonalnie, wypuszczając jedynie 768 gołębi. Do rywalizacji stanęli najlepsi, którzy walczą o punkty w końcowej klasyfikacji. Zdecydowanym zwycięzcą został lotnik Adama Dmytrasza z Chojny, wyprzedzając rywala z Mieszkowic z hodowli Stanisława Martyki oraz gołębia Michalaka i Małka z sekcji dębnowskiej.
Po 11 konkursach czołówka rankingu hodowców (I punktacja) przedstawia się następująco:

      1. Adam Dmytrasz (Chojna)                       pkt 1066,49
      2. Kondratowicz, Dylewski (Chojna)                  1058,54 
      3. Paweł i Lidia Kucharscy (Witnica Gorz.)          1055,13
      4. Józef Szymczak (Witnica)                         1053,10
      5. Grzegorz Hrycaj (Chojna)                         1051,89
      6. Michalak, Małek (Dębno)
      7. Andrzej Buczkowski (Lubiszyn)
      8. Krzysztof Pożarski (Mieszkowice)
      9. Stanisław Świerniak (Witnica)
      10. Ryszard Kolasa (Mieszkowice)

Jak widać, różnice punktowe pierwszej piątki są niewielkie i końcówka będzie bardzo emocjonująca, bo przy długich lotach wszystko zdarzyć się może. Na razie Chojna dominuje, mając w pierwszej piątce aż trzech hodowców.

A jak przedstawia się czołówka lotników? Samotnym liderem jest gołąb Józefa Szymczaka z Witnicy, który punktował we wszystkich 11 lotach. Na następnych pozycjach są kolejno: 2. Kondratowicz, Dylewski, 3. Magda i Dariusz Szymczakowie (Dębno), 4 i 5. Adam Dmytrasz, 6. Paweł i Andrzej Jasińscy (Chojna). Ich wyczynowcy punktowali dziesięciokrotnie.
(tekst i fot. tw)


Jednak nie było fajnie
W numerze 27 w tekście „A mogło być fajnie...” napisaliśmy, że organizatorzy przeprowadzonego 27 czerwca w Moryniu V Maratonu Rowerowego Coolbike w Moryniu przez wiele dni nie podali wyników. Tzn. opublikowali, ale zamiast nazwisk zawodników, umieścili jedynie ich numery, a przecież – jak napisaliśmy – ścigają się nie numery, tylko zawodnicy, bo to nie obóz koncentracyjny. I tak było przez kilkanaście dni. Dopiero po naszej publikacji pojawiła się lista z nazwiskami. Mimo to jeden z organizatorów przysłał pełen oburzenia list. Oto treść (zachowaliśmy oryginalną stylistykę, poprawiając jedynie błędy ortograficzne i interpunkcyjne):

Odpowiedź na paszkwil zamieszczony w „Gazecie Chojeńskiej”
Szanowny tw (domyślam się, że tw autor artykułu używa z przyzwyczajenia jeszcze z czasów, kiedy współpracował i określany był jako tw – stąd to nawiązanie do obozu koncentracyjnego). Informuję szanownego tw, że zawody sportowe, a takim jest wyścig 20 Coolbike, mają za zadanie wyłonić zwycięzców (jest to zawarte w regulaminie imprezy). Zwycięzcy zostali wyłonieni i nagrodzeni zgodnie z regulaminem w trakcie imprezy. Wyniki były podane precyzyjnie. Nie ma żadnego uzasadnienia do braku precyzyjnych wyników. To że redaktor gazety jest leniwy i nie potrafi w trakcie imprezy zrobić sobie notatek, w żaden sposób nie upoważnia go do szkalowania organizatorów. Żądam w imieniu organizatorów przeprosin i sprostowania w „Gazecie Chojeńskiej”. Jeśli sprostowanie nie zostanie opublikowane w najbliższym numerze, organizator rozważy wystąpienie na drogę sądową. Jednocześnie informuję, iż „Gazeta Chojeńska” nie jest jedynym medium dostępnym dla mieszkańców Chojny i nietrudno będzie nam dotrzeć do mieszkańców, by wskazać im, jak wiarygodnym jest Wasze czasopismo. Radzę więc na przyszłość bardziej rozważnie pisać swoje artykuły.
Z poważaniem - Adam Windak

Od autora. Uczestniczyłem w wielu imprezach sportowych różnej rangi i bardzo rzadko piszę coś krytycznego, choćby z tej racji, iż popieram każdą aktywność sportową i cieszę się, gdy ktoś (szczególnie na naszym terenie) organizuje jakieś zawody. Doceniam wysiłek organizatorów, bo sam wiele razy byłem na ich miejscu. Nie jestem nowicjuszem. Chciałem coś miłego napisać, ale z przykrością stwierdzam, że nie dało się. Gdy pan autorytatywnie stwierdza, że było inaczej, to przepraszam. Zresztą, co tu się wymądrzać: ludzie byli, widzieli, niech ocenią. Życzę panu wielu sukcesów jako zawodnikowi i organizatorowi.
Pisze pan, że nie jesteśmy jedynym medium dostępnym dla mieszkańców Chojny. To prawda. Portal Chojna24 zamieścił 28 czerwca notatkę o waszej imprezie, która z tych samych względów nie mogła być uzupełniona i w tej formie widnieje do dzisiaj. Oto treść: „Przez blisko godzinę zawodnicy »kręcili kółka« na 5-kilometrowej trasie. Nie zabrakło stromych podjazdów i zjazdów. Niebawem podamy wyniki w poszczególnych kategoriach”. Jej autorem jest sympatyk kolarstwa i zarazem uczestnik niektórych wyścigów. To dla mnie pewne pocieszenie, że nie tylko ja jestem leniwcem.
Tadeusz Wójcik


Piłkarskie ligi 15 sierpnia
Piłkarskie rozgrywki ligowe w naszym regionie ruszają w sobotę 15 sierpnia. W IV lidze nasz jedyny przedstawiciel – Odra Chojna zmierzy się w Szczecinie z Hutnikem. Pozostałe mecze: Ina Goleniów - Dąb Dębno, Iskra Białogard - Rasel Dygowo, Olimp Gościno - Kluczevia Stargard, Jeziorak Szczecin - Osadnik Myślibórz, Piast Chociwel - Darzbór Szczecinek, Gryf Kamień Pomorski - GKS Leśnik Manowo, Wiekowianka Wiekowo - Astra Ustronie Morskie.
Tego samego dnia zainauguruje rozgrywki wojewódzka klasa okręgowa. Obie nasze drużyny zagrają na wyjeździe: Morzycko Moryń z Piastem Karsko, a Energetyk Gryfino ze Spartą Węgorzyno. Poza tym: Intermarché-Rega Trzebiatów - Stal Lipiany, Pomorzanin Nowogard - Polonia Płoty, Zorza Dobrzany - Ina Ińsko, Iskra Golczewo - Arkonia Szczecin, Błękitni II Stargard - Sarmata Dobra, Stal Szczecin - Kłos Pełczyce.
W regionalnej klasie okręgowej wystąpi aż siedem zespołów z naszego powiatu. Oto pierwsza kolejka z 15 sierpnia: Mieszko Mieszkowice - Sokół Pyrzyce, Biali Sądów - Orzeł Trzcińsko-Zdrój, Grot Gardno - Koral Mostkowo, Błękit Pniewo - Czarni Lubanowo, Zieloni Zielin - Odrzanka Nest Paliwa Radziszewo, Sęp Brzesko - Remor Recz, Mechanik Warnice - Klon Krzęcin, Gavia Choszczno - Unia Dolice.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska