Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 30-31 z dnia 28.07.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jaki dług miały gminy na koniec 2014 roku?
Czy Gryfino musi oddać miliony?
Błogosławione wątpliwości
Gościliśmy słynną podróżniczkę
Dlaczego odeszli?
Moryń naprawdę leży nad jeziorem
Gryfinianie na koloniach z Niemcami i Ukraińcami
Upadek starego budynku
Sport

Gościliśmy słynną podróżniczkę

Słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska gościła w naszej okolicy, zbierając materiały do albumu o Pomorzu Zachodnim. Z wykształcenia jest sinolożką (czyli specjalistką od chińskiej kultury i języka) oraz historyczką sztuki. Popularność przyniosły jej programy telewizyjne i reportaże ze świata, które przygotowywała przez wiele lat ze zmarłym w 1998 roku mężem Tonym Halikiem. Cykl „Pieprz i wanilia” obejmował ponad 300 odcinków. Jest autorką wielu filmów dokumentalnych, książek, wystaw. Po śmierci Halika Dzikowska zajmuje się głównie Polską, choć od niedawna ponownie prowadzi „Pieprz i wanilię” (w TVN Biznes i Świat).

Mimo blisko 80 lat Dzikowska z wielką energią w piątek 24 lipca wykonywała mnóstwo zdjęć, m.in. chojeńskiego ratusza, kościoła Mariackiego i jego wnętrza. Zwiedzała też Banie, Swobnicę, Rurkę, Mętno, Dolsko, Moryń, Czachów, Cedynię i inne miejscowości na trasie. Towarzyszyła jej asystentka - Izabela Staniszewski, prezeska Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, architektka mieszkająca 10 lat w Norwegii, także wielka miłośniczka podróży. W Chojnie obie z Dzikowską dopytywały się, czy istnieją tu jakieś regionalne produkty, mogące być dla turystów łatwo rozpoznawalną wizytówką tych miejsc.
Paweł Migdalski, Elżbieta Dzikowska i Izabela Staniszewski przed kościołem Mariackim w Chojnie
Przewodnikiem obu pań po regionie był Paweł Migdalski - prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska