Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 25.08.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kitlas kolejny raz
Rzeki bez wody
Radni ulegli burmistrzom
Czekają na rozstrzygnięcie
Cedyńskie kontrole
Warsztaty dla eksporterów
Honorowi obywatele i gotycka Chojna
Gdzie bezpiecznie się kąpać?
Mądrzy po szkodzie
Łatwiej do Szczecina
Dawne dwory w Trzcińsku
Sport

Gdzie bezpiecznie się kąpać?

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz jego Biuro Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego przygotowały raport na temat bezpiecznych miejsc wypoczynku nad wodą w powiecie gryfińskim w trwającym właśnie sezonie letnim.

Już od kilku lat jedynie plaża miejska w Moryniu spełnia wymogi kąpieliska. Ma ona 100 m linii brzegowej. Dyżuruje dwóch ratowników. Oznakowanie dojazdu uznano za dobre.
Ponadto w powiecie gryfińskim są cztery plaże, sklasyfikowane w kategorii miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Wszędzie wstęp jest bezpłatny. W gminie Gryfino jest to Steklno (nad jeziorem o tej samej nazwie). Plaża ma 40 m długości. Oznakowanie dojazdu jest dobre, a nad bezpieczeństwem czuwa trzech ratowników (trzeci w weekendy). W Baniach na 70-metrowej plaży nad jeziorem Dłużec jest dwóch ratowników, a oznakowanie oceniono jako dostateczne. W Cedyni funkcjonuje basen na naturalnym cieku wodnym z dwoma ratownikami (trzeci na zastępstwa). Oznakowanie jest dobre.
W Strzeszowie (gm. Trzcińsko-Zdrój) nad J. Strzeszowskim powstało w tegorocznym sezonie nowe miejsce z nowoczesną, kontenerową bazą ratowniczą i logistyczną, wyposażeniem medycznym i środkami ratownictwa wodnego. Na 60-metrowej plaży dyżuruje trzech ratowników. Jednak oznakowanie dojazdu uznano za niedostateczne (potrzebne jest ustawienie przez zarządców dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych znaków w samym Strzeszowie i w Trzcińsku-Zdroju).

Plaża w Strzeszowie (fot. Urząd Marszałkowski)
W pozostałych gminach (Chojna, Mieszkowice, Stare Czarnowo, Widuchowa) nie zorganizowano w tym sezonie żadnych bezpiecznych miejsc kąpieliskowych.

Jak stwierdził Urząd Marszałkowski, tworzenie bezpiecznych miejsc wypoczynku nad wodą może być realizowane w ramach współpracy gmin powiatu gryfińskiego poprzez wspólne wsparcie dla organizacji ratowniczych (np. dotacje na zakup wyposażenia) oraz współdziałania w zabezpieczeniu ratowniczym i technicznym akwenów, z których korzystają mieszkańcy sąsiednich gmin, np. gmin Moryń – Mieszkowice, Gryfino – Widuchowa. „Licząca 14 tys. mieszkańców gmina Chojna powinna podjąć działania do samodzielnego stworzenia bezpiecznego miejsca kąpieliskowego dla mieszkańców i turystów” – czytamy w raporcie.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska