Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 01.09.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nowi obywatele honorowi
Owacje dla Aleksandry
Łatają dach
Obudzili się i zasnęli
Historyczny weekend w Cedyni
Historia i muzyka w Czachowie
„Iść po granicy” w Chojnie, Mieszkowicach,
Dębnie i Berlinie

Ślad sprzed 720 lat
Starosta będzie radził o zdrowiu
Typowanie do Bocianów
Stopem przez pół Europy
Zaskoczyli samych siebie
Sport

Historyczny weekend w Cedyni

Jak zapowiadaliśmy dwa tygodnie temu, w najbliższą sobotę 5 września zostaną w Cedyni zainaugurowane w naszym województwie tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Taką lokalizację wybrał Zarząd Województwa. EDD to największy projekt europejski w dziedzinie kultury, realizowany decyzją Rady Europy od 1991 r. na całym kontynencie. Głównym celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, propagowanie dialogu międzykulturowego i identyfikacji społecznej z lokalnym dziedzictwem. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone”. Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe: Hotel Klasztor przy ul. Konopnickiej 10 – dawny klasztor cysterek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Początek o godz. 11. Trzydzieści minut później wręczone zostaną odznaczenia i dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego (Za Opiekę nad Zabytkami) i marszałka zachodniopomorskiego (Swojskie Zabytki). O godz. 12 wykłady inauguracyjne wygłoszą: dr hab. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego, redaktor naczelny „Rocznika Chojeńskiego” („Dziedzictwo utracone - ocalone - nabyte. Nowa Marchia w świadomości dzisiejszych mieszkańców Pomorza Zachodniego”) oraz dr inż. arch. Maciej Płotkowiak z ZUT („Odbudowa klasztoru cysterek w Cedyni w kontekście współczesnej doktryny konserwatorskiej”). O 13.30 koncert muzyki dawnej w wykonaniu Stanisława Mazurka. Od 14 do 18 zwiedzanie miasta, a na trasie są: Muzeum Regionalne, grodzisko, wieża widokowa, kirkut, kościół pw. NMP, dawne piwnice na wino.
Obchody odbywają się pod patronatem MKiDN i marszałka zachodniopomorskiego. Koordynatorem wojewódzkim jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

W godz. 12-18 na dziedzińcu przed dawnym klasztorem trwać będzie Jarmark Cysterski. W programie m.in.: pokazy rzemiosł, warsztaty rękodzielnicze, degustacje produktów regionalnych, kramy z serem, produktami zielarskimi i miodami, pokaz strojów historycznych „Od pola do pałacu”, muzyka dawna, zwiedzanie klasztoru. Prezentować się będą wystawcy z Pomorza Zachodniego. Magdalena Bekier z Dębna jest właścicielką pracowni rekonstrukcji strojów z dawnych epok, sama też zajmuje się rekonstrukcjami. Stanisław Mazurek z firmy Ditonus ze Szczecina prowadzi warsztaty muzyczne z wykorzystaniem dawnych i zapomnianych instrumentów. Edyta i Cezary Szczupakowie z Marwic (gm. Widuchowa) to znani w regionie producenci serów krowich i kozich. Jan Olszański ze Szczecina w Pasiece Miody Jana w Klępiczu produkuje miody (w tym pitne), które trafiły na listę zachodniopomorskich produktów tradycyjnych. Jego trójniak cedyński został wyróżniony w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Danuta Brzezińska z Drezdenka zaoferuje rzeźbione warzywa pasteryzowane w słoiczkach, dżemy z warzyw według własnej receptury, kręcioły z drewna, szyte lalki i anioły. To tylko niektórzy uczestnicy jarmarku.
Wnętrza starej piwnicy na wino, tzw. lodowni, opanują wojowie z Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus. Będą też pokazy walk i życia codziennego w średniowiecznym obozowisku i możliwość skosztowania kaszy i podpłomyków według receptur z czasów Mieszka I.

Jarmark Cysterski jest jednym z punktów nie tylko Europejskich Dni Dziedzictwa, ale także ogólnopolskiego X Forum Szlaku Cysterskiego, które trwać będzie w dawnym klasztorze od 3 do 5 września (szczegółowy program zamieściliśmy w nr. 33).

W programie sobotnich obchodów jest też organizowana przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu podróż studyjna szlakiem otwartych zabytków. Autokar wyjedzie o godz. 9.15 z Gryfina (parking naprzeciw nadleśnictwa przy ul. 1 Maja 4, gdzie czekać będzie biały autokar oznakowany „EDD – Cedynia”). O 9.40 przystanek w Widuchowej (koło Zespołu Szkół przy remizie). O 10 dosiąść się mogą chętni w Lisim Polu (przystanek autobusowy), a o 10.15 w Chojnie (przy kaplicy św. Gertrudy i cmentarzu). Na 11 autokar dotrze do cedyńskiego klasztoru, gdzie podczas imprezy przewidziano także poczęstunek dla uczestników podróży. Potem na trasie jest o 15.30 Góra Czcibora, o 16.15 punkt widokowy w rezerwacie Bielinek. O 17 zwiedzanie kościoła w Czachowie w ramach festiwalu „Na Gotyckim Szlaku” (o którym piszemy osobno). Ok. 18.30 – wyjazd w drogę powrotną do Gryfina. Podróż została dofinansowana ze środków powiatu gryfińskiego w ramach wojewódzkiej inauguracji EDD. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Przyjmowane są do czwartku 3 września w COKiS-ie- tel. 91 414 41 31, e-mail:
[email protected].
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska