Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 01.09.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nowi obywatele honorowi
Owacje dla Aleksandry
Łatają dach
Obudzili się i zasnęli
Historyczny weekend w Cedyni
Historia i muzyka w Czachowie
„Iść po granicy” w Chojnie, Mieszkowicach,
Dębnie i Berlinie

Ślad sprzed 720 lat
Starosta będzie radził o zdrowiu
Typowanie do Bocianów
Stopem przez pół Europy
Zaskoczyli samych siebie
Sport

„Iść po granicy” w Chojnie, Mieszkowicach,
Dębnie i Berlinie


W czwartek 10 września o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie (ratusz) rozpocznie się prezentacja książki redaktora naczelnego „Gazety Chojeńskiej” Roberta Ryssa pt. „Iść po granicy. Artykuły, eseje, rozmowy”. To wybór jego tekstów z lat 1990-2015, publikowanych nie tylko w jego macierzystej gazecie, ale też w innych czasopismach oraz wygłaszanych na różnych konferencjach na pograniczu. Wybór i redakcja: Bogdan Twardochleb. Wydawcą jest Książnica Pomorska w Szczecinie wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Terra Incognita”.

Przedmowę napisała Ruth Henning - współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Polsko-Niemieckiego Klubu Dziennikarzy „Pod Stereo-Typami”, wieloletnia dyrektorka Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Brandenburgii, twórczyni czasopisma i portalu „Transodra”. W 2010 roku została uhonorowana Medalem Wdzięczności, przyznawanym przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku za wspieranie polskiej opozycji podczas stanu wojennego. Ocenia „Gazetę Chojeńską” jako „interesujący, wpływowy i rzeczywiście niezależny lokalny tygodnik po polskiej stronie naszego wspólnego pogranicza”.

B. Twardochleb w słowie od redaktora twierdzi, że Ryss kontynuuje dzieło XVIII-wiecznego kronikarza Augustina Kehrberga i jest chojeńskim kronikarzem przełomu XX i XXI wieku. „Jego artykuły są źródłem bezcennych informacji o codziennych sprawach lokalnej społeczności, jak też wiedzy o dziejach Chojny, ziemi chojeńskiej i powiatu gryfińskiego. Ryss, co widać zwłaszcza w jego publicystyce, pisze dla lepszego zrozumienia miejsca i czasu, w którym żyje i redaguje gazetę. Kieruje nim potrzeba docierania do faktów i dlatego w działalności dziennikarskiej odrzuca polityczną poprawność. Docierając do prawdy o czasie minionym, toczy boje z zakłamywaniem historii i unikaniem tematów drażliwych, zapominaniem o sprawach najważniejszych. Łatwo w jego artykułach wyczytać przekonanie, że nie jest wstydem odkrywanie czarnych (resp. białych) plam w opowieści o dziejach, lecz ich ukrywanie, milczenie, zapominanie. Jako publicysta nie kryje swych przekonań. Odróżnia patriotyzm od polonocentryzmu i nacjonalizmu, nie godzi się na bezkrytyczne upowszechnianie mitów w imię apriorycznych racji narodowych. Patriotyzm rozumie jako pracę dla społeczności, budowanie oddolne, w tym dociekanie prawdy. (...) Jego artykuły układają się w faktyczną kronikę wydarzeń zwłaszcza w Chojnie i na chojeńskim pograniczu od 1990 roku. Czytając je, odkrywa się (albo przypomina) dynamikę faktów oraz związane z nimi niepokoje, nadzieje, złudzenia” - uważa Twardochleb. Przytacza opinię Edmunda Osmańczyka (1913-1989) – wybitnego publicysty i znawcy spraw polsko-niemieckich, że o ostatecznej, kulturowej i duchowej, przynależności ziemi zachodnich i północnych do Polski zdecyduje postawa trzeciego pokolenia ich polskich mieszkańców, co właśnie się dzieje.

Premiera książki miała miejsce w maju podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Szczecinie. Pierwsza prezentacja odbyła się w czerwcu w Książnicy Pomorskiej. 11 września książka przedstawiona zostanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach podczas trwającej tam w godz. 16-20 konferencji popularnonaukowej „Od Bärwalde do Mieszkowic” z okazji 720. rocznicy pierwszej wzmianki o tym mieście. Tydzień później planowane jest spotkanie w bibliotece w Dębnie, poświęcone zarówno książce „Iść po granicy”, jak i wydanej w tym samym czasie pozycji „Codzienne pogranicze. Głosy publicystów”, będącej wyborem (także pod red. B. Twardochleba) tekstów publikowanych w comiesięcznym dodatku „Kuriera Szczecińskiego”, zatytułowanym „Przez Granice”. 25 września o godz. 19 obie książki prezentowane będą w Berlinie w ramach cyklu „Debaty Dialogu” w księgarni BuchBund przy Sanderstr. 8. Będzie to spotkanie z Katrin Schröder, Robertem Ryssem i Bogdanem Twardochlebem pt. „Społeczeństwo obywatelskie na pograniczu. Nowa jakość współpracy?”. Rozmowę poprowadzi Basil Kerski - redaktor naczelny „Magazynu Polsko-Niemieckiego Dialog” i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.


Książkę „Iść po granicy” można będzie kupić podczas spotkań w Chojnie i Dębnie. Jest też do nabycia w księgarni „Nowy Świat” w Chojnie i w redakcji „Gazety Chojeńskiej”, a korespondencyjnie zamawia się ją w stowarzyszeniu Terra Incognita pod e-mailowym adresem: [email protected].
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska