Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 29.09.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kto marzy o parlamencie?
Zapomniane kultury w Kołbaczu
Wakacyjny oryginał
Spotkania archeologiczne w Czelinie
Konsultacje z DIROW
Białe soboty
Kompleksowo o oświacie
Banie na półmetku
Trzcińsko Zdrój – Dolina Aniołów
Nagrody dla młodych plastyków
Znów posprzątamy koło murów
Zamknięte przejazdy
Sport

Zapomniane kultury w Kołbaczu

Świetlne impresje Tadeusza Wierzbickiego
Impreza Cienie Zapomnianych Kultur, organizowana przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, obywa się od 2008 roku w dawnym opactwie cysterskim w Kołbaczu, najstarszym sakralnym obiekcie ceglanym na Pomorzu. Odkryta przez grupę przyjaciół i pasjonatów przestrzeń dawnego spichlerza w nawie głównej została wspólnymi siłami uporządkowana i zamieniona na Galerię Cysterską. Tam, gdzie jeszcze do połowy lat 90. miejscowy PGR przechowywał zboże, dziś odbywają się spotkania, wystawy i koncerty.

Podczas tegorocznej, ósmej edycji w niedzielę 11 października, ruszamy w przestrzeń światła, cieni i wyobraźni, zakorzenionej w doświadczeniach dzieciństwa. O godz. 19 w spichlerzu odbędzie się niezwykły spektakl „Małe »i«” Studia Form Światła Tadeusza Wierzbickiego. To absolwent białostockiego Wydziału Reżyserii Teatru Lalek PWST, poeta, baśniopisarz, scenarzysta. Od 1987 roku mieszka i pracuje w tradycyjnej zagrodzie chłopskiej w Majaczewicach pod Sieradzem, z której uczynił pracownię. Swoją oryginalną twórczość pokazywał na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Stworzył kilka nowych technik teatru wizualnego, bazującego na światłach i cieniach. „Małe »i«” to poetycki, eksperymentalny teatr światła. Odbijany w elastycznych lustrach blask powoduje dynamiczną deformację świetlistych figur i pozwala na animację i zatrzymywanie światła. Na spektakl składa się wiele miniatur, a ich wybór zawsze zależy od inspiracji miejscem pokazu. Spektakl poprzedzi instalacja Wierzbickiego pt. „Maski świetlne”. Jak pisała „Rzeczpospolita”, „warsztat Wierzbickiego wygląda skromnie. Ot, mały ekran, kilka przedmiotów, lusterka, jakieś źródło światła. Potrafi on jednak stworzyć z nich niezwykłe plastyczne konstrukcje, wymykające się wszelkim opisom i klasyfikacjom”. Finałem będzie spotkanie z autorem.
Ola Bilińska
Radosław Palus
W drugiej części wieczoru, o godz. 20.30 w kościele, zamiast zapowiadanego wcześniej zespołu Banda Nella Nebbia (który odwołał przyjazd z powodu urazu nadgarstka lidera) wystąpi Ola Bilińska z zespołem w projekcie „Berjozkele – kołysanki jidysz” z gościnnym udziałem Mikołaja Trzaski. Berjozkele to projekt reinterpretujący nowocześnie tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Pierwszy album „Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazał się w grudniu nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Ola Bilińska to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka, na co dzień liderka zespołu Babadag. W Berjozkele występuje z nią dwóch muzyków, związanych z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego: Kasper Szroeder (trąbka, flugelhorn, cymbały białoruskie, looper) i Michał Moniuszko (kontrabas, mandolina). Saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska był współzałożycielem kultowej Miłości, gdzie grał m.in. z Tymańskim i Możdżerem. Album „Berjozkele” w plebiscycie portalu folk.pl został przez dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną uznany za folkową płytę roku 2014, a w maju otrzymał przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia tytuł „Folkowego Fonogramu Roku” – najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w Polsce.

W trakcie imprezy będzie możliwość nabycia cegiełek, wspierających dalszą rewitalizację kościoła pocysterskiego w Kołbaczu. Tegoroczna edycja Cieni Zapomnianych Kultur realizowana jest dzięki wsparciu powiatu gryfińskiego, lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza oraz Fundacji BZ WBK.
„Gazeta Chojeńska” jest patronem medialnym wydarzenia.

Dodajmy, że prezes organizującego imprezę stowarzyszenia „Spichlerz Sztuki” Radosław Palus został 20 września jednym z czterech tegorocznych laureatów nagród marszałka województwa zachodniopomorskiego Pro Arte za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska