Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 29.09.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kto marzy o parlamencie?
Zapomniane kultury w Kołbaczu
Wakacyjny oryginał
Spotkania archeologiczne w Czelinie
Konsultacje z DIROW
Białe soboty
Kompleksowo o oświacie
Banie na półmetku
Trzcińsko Zdrój – Dolina Aniołów
Nagrody dla młodych plastyków
Znów posprzątamy koło murów
Zamknięte przejazdy
Sport

Trzcińsko Zdrój – Dolina Aniołów

Sztuka i piękno są „ze świata” i „z człowieka”, dlatego – jak mówi Michelangelo – nie wolno nam czynić z nich idoli, bo zapomnimy o świecie i zagubimy sens własnego życia. Powinniśmy się z nią zaprzyjaźnić, by nigdy nie zapominać o pięknie świata i pięknie człowieka.
Centrum, które chcemy stworzyć w Trzcińsku-Zdroju, stanowić ma jeden z zasadniczych elementów tożsamości człowieka. Bliższe poznanie tego miejsca wszystkich łączyć będzie emocjonalnie, wiązać w sposób osobisty i społeczny bez względu na to, w które strony świata rzuci nas los. Uzasadnia to fakt, że przede wszystkim okolica najbliższa naszemu miejscu zamieszkania jest przez nas pozytywnie wartościowana. To sprawia, że mieszkańcy miasta, okolic, regionu, egzystując w znanej sobie przestrzeni, postrzegają ją zupełnie inaczej niż osoby z zewnątrz. Nadają inne znaczenie miejscu i klimatowi, w którym żyją. Na poznane minione wydarzenia historyczne nakładają własne, zindywidualizowane wspomnienia. Tak tworzy się jedyna w swoim rodzaju tradycja i klimat miejsca. Pamięć o tym miejscu nie będzie pozwalała zapomnieć o korzeniach. Zaś osoby przyjezdne, szczególnie artyści, ludzie pióra, fotograficy, dla których miejsce to ma stanowić azyl, ubarwią wartości regionu i utrwalą je na zawsze w krajobrazie naszego kraju.
Do umieszczenia w tworzonej w Trzcińsku-Zdroju galerii wartościowych dzieł sztuki zobowiązali się artyści z całego kraju i z zagranicy. Niedowartościowany i nie do końca znany piękny region, miasteczka jak Trzcińsko-Zdrój, Chojna, Cedynia, Mieszkowice i wiele innych, stanowić będzie plener malarski, fotograficzny, inspirację dla literatów co niewątpliwie go uatrakcyjni i ożywi. To nie mrzonki. To się już dzieje.
Zapraszamy wszystkich do kultywowania starej i tworzenia na naszych terenach nowej historii kulturalnej.
Ryszard Til


W niedzielę 4 października o godz. 19 w Trzcińskim Centrum Kultury przy ul. Młyńskiej 4 akcję zapoczątkuje wieczór autorski Ryszarda Tila w oprawie muzycznej Pawła Dunowskiego.

W piątek 9 października o godz. 17 Trzcińskie Centrum Kultury zainauguruje nowy sezon kulturalny 2015/2016. W programie: godz. 17 oficjalne otwarcie Galerii Sztuki Malarskiej, 17.30 „Poezja na wesoło” – Ryszard Til, a o 18 „Pod dachami Paryża” – koncert Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska