Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 06.10.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Napady w przygranicznym Osinowie
Most przez cztery dni zamknięty
Nie chcemy pomagać nawet Polakom
Kongres Kobiet w Gryfinie
Po butelce na głowę
Bank nie dał kredytu
Bez solarów i bez pieniędzy
Cedyńskie finanse na półmetku
Festiwal CeDynia na Okrągło
Śmieciowiska w centrum miasta
Barwna tradycja
W piątek otwarcie galerii w Trzcińsku
Dyrektor Nowicka nie zgadza się z zarzutami
Sport


Burmistrz Cedyni, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość zapraszają na Festiwal CeDynia na Okrągło. Odbędzie się on w sobotę 17 października w godz. od 11 do 18 na placu Wolności w Cedyni. To pierwsza z cyklicznych imprez prezentujących lokalne produkty regionu i podsumowanie konkursu na dynię z Cedyni. W maju mieszkańcy posadzili nasiona dyni, by stworzyć swój własny produkt regionalny. Jak zapowiadają organizatorzy, będziemy świadkami tworzenia się nowej tradycji.

Podczas festiwalu będzie prezentowana kuchnia ekologiczną, regionalna, ze zdrową żywnością. Poznamy też tajniki kuchni cedyńskiej, na podstawie której stworzona ma być książka kucharska. – W tym roku gotujemy z mistrzem kuchni Grzegorzem Russakiem, dr. nauk rolniczych i autorem programu telewizyjnego „Smaki polskie”, prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienitym gawędziarzem. Na cedyńskim rynku odbędzie się uczta dla miłośników dziczyzny połączonej z dynią – zapowiadają gospodarze imprezy. Zaplanowano też stoiska z regionalnymi produktami, przetworami, rzemiosłem artystycznym. – Zapraszamy mieszkańców gminy Cedynia oraz stowarzyszenia do włączenia się w przygotowanie prezentacji tematycznych. Wyczekiwanym punktem będą konkursy na największą dynię, najdziwniejszą dynię oraz oryginalną potrawę z dyni: wypieki, przetwory, dania (informacje o konkursach: COKiS, pl. Wolności 4, [email protected]). Czekamy także na pomysły związane z wykorzystaniem dyni jako motywu w sztuce: rysunek, malarstwo, fotografia, jesienne dekoracje dla domu i stołu – mówią organizatorzy.

W Muzeum Regionalnym, które tego dnia, wraz z wieżą widokową, będzie udostępnione bezpłatnie, odbędą się spotkania i wykłady o zdrowej żywności i zdrowym stylu życia oraz prelekcje na temat przedsiębiorczości organizacji pozarządowych. Spotkamy się także z autorem Pomnika Orła na Górze Czcibora, szczecińskim rzeźbiarzem, laureatem nagrody Pro Arte 2015 – Stanisławem Biżkiem. Później zaplanowano koncert poezji śpiewanej Ryszarda Leoszewskiego z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami. Zespół działa od 1978 r. i jest jedną z wizytówek Szczecina. Zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki studenckiej. Wystąpił m.in. z fenomenalnym wokalistą jazzowym Bobbym McFerrinem i dał recital w radiowej Trójce.

Festiwal objął honorowym patronatem wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Oto program:

11:00 Uroczyste otwarcie festiwalu
11:00-18:00 Otwarte stoiska z produktami regionalnymi, rzemiosłem artystycznym
11:30-12:00 Relaks na okrągło – ćwiczenia relaksacyjne dla początkujących
11:00-18:00 Warsztaty: okrągłe lalki – Hanka Billert, ceramika – Kornelia Tumanowicz, Cedynia w mozaice – Arkadiusz Nowak
11:30-13:00 Występy artystyczne amatorskich zespołów lokalnych
12:00-15:00 Cyrk na kółkach – prowadzenie Paweł Królik. To Akademia Cyrkowa – pokazy sztuki cyrkowej oraz w formie warsztatów i zabawy dla dzieci nauka m.in. żonglowania, kręcenia talerzami, chodzenia po linie, jazdy na monocyklach.
12:00-13:30 Konkurs na dynię z Cedyni – prezentacje i ogłoszenie wyników
13:30-15:00 Pokaz sztuki kulinarnej – Grzegorz Russak, degustacja potrawy mistrza

Muzeum Regionalne
14:00-15:00 Spotkanie ze specjalistą od organizacji pozarządowych Adamem Osenkowskim (Szczecin). Tematy: finansowanie z wykorzystaniem środków prywatnych i publicznych krajowych oraz wspólnotowych, restrukturyzacja podmiotów ekonomii społecznej, przedsiębiorczość i generowanie środków finansowych w organizacji pozarządowej, zasady przygotowania i realizacji projektów w perspektywie 2014-2020, rozliczanie projektów, budowanie zespołu – motywacja i praca zespołowa i in.
15:00-16:00 Samorządne kobiety – dyskusja. Prowadzi Antoni Sobolewski – prezes CRSG (Szczecin). Udział wezmą: Anna Kusy-Kłos – wójt Widuchowej i Teresa Sadowska – wójt Bań.
16:00-17:00 O odpowiedzialności za krajobraz czasoprzestrzeni – spotkanie ze szczecińskim rzeźbiarzem Stanisławem Biżkiem.
17:00 Koncert Ryszarda Leoszewskiego z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami pt. „Wiem jak nie jest…”
18:00 Uroczyste zakończenie festiwalu

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska