Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 08.12.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jaskiniowa (nie)demokracja
Przedwczesny protest
Karty na stół
Kto odda 1,5 mln, a kto nie?
Elektrownia słoneczna - kolejna próba
W powiecie będzie nowy radny
Stasiuk na Włóczykiju
Kolejny Rocznik
Zganili, a potem pochwalili
Tajemnica zaginięcia młynarza rozwikłana!
Sport

SPORT

Szaleństwo biegowe trwa
Już ruszyły zapisy do przyszłorocznego Festiwalu Biegowego w Gryfinie, który odbędzie się 3 maja. W tym roku była pierwsza edycja tej imprezy, na którą składa się półmaraton i bieg na 10 km. Obydwa dystanse to biegi transgraniczne, bo po starcie z gryfińskiego nabrzeża jest nawrót w połowie trasy po niemieckiej stronie. W przypadku półmaratonu będzie to Gartz. Organizatorzy (MOS Gryfino) tym razem zwiększyli do 500 limit uczestników każdego biegu, bo ostatnio nie zdołano przyjąć wszystkich chętnych.

Bieg Transgraniczny w Gryfinie
Przy okazji warto odnotować parę ciekawostek na temat biegów masowych w Polsce. Jak widać, chociażby na naszych ulicach, naród upodobał sobie tę formę ruchu i moda na bieganie trwa. Portal biegowy Maratony Polskie opublikował ostatnio interesującą statystykę. Otóż od roku 2000 w naszym kraju corocznie lawinowo wzrastała liczba biegów i ich uczestników. Dane dotyczą tylko imprez zarejestrowanych na tym portalu, bo w rzeczywistości było ich dużo więcej. I tak dla przykładu: rok 2000 ogółem 277 biegów, a w 2015 aż 3942. 15 lat temu zorganizowano w kraju w ciągu roku jedynie 12 maratonów, a obecnie 157. Półmaratonów było odpowiednio 20 i 165. Kolejna ciekawostka: Kraków w 2000 r. miał tylko jeden bieg, a obecnie 110, Wrocław 4, a teraz 159. Nawet w takim miesiącu, jak styczeń, gdy pogoda nie zachęca do wyjścia w teren, organizatorzy decydują się na imprezy biegowe. Ostatnio odnotowano ich aż 243.
(tekst i fot. tw)


Ponad tysiąc mikołajów
W niedzielę w Policach ponad tysiąc mikołajów w jednakowych czerwonych czapeczkach ruszyło na trasę biegową i nordic walkingu. Mieli do pokonania dwie pętle 5-kilometrowego crossu. To już trzecia z kolei impreza mikołajkowa w tym mieście. Ponieważ dwie pierwsze były bardzo udane, to w tym roku organizatorzy musieli wcześniej zamknąć listy startowe z powodu nadmiaru chętnych. Bieg ukończyło 917 osób (403 kobiety), w tym liczna grupa z Chojny, Gryfina i innych miejscowości naszego powiatu. W kategorii open zwyciężył Wojciech Piwowarczyk z Pyrzyc w czasie 34 min 21 s. Wśród kobiet najszybsza była Barbara Pochranowicz z Myśliborza – 42:26. Odnotować należy duży sukces naszej reprezentantki z Active Chojna Nikoli Szurgocińskiej, która zajęła drugie miejsce w czasie 44:30. Robi ona szybkie postępy i powoli dochodzi do wyników, jakie robiła jako czołowa juniorka Hermesa Gryfino. Mieliśmy także miejsca na podium w kategoriach wiekowych. Wśród 50-latków wygrał Grzegorz Pluta, a Jan Michałowski był trzeci. Trzecią pozycję zajęła także Iwona Swendrowska (K 40). Cała trójka to reprezentanci KB Hermes Gryfino.
Kończący bieg na mecie, zamiast medali, obdarowywani byli bombkami ze św. Mikołajem.
(tw)


Karol znów wyżej
Przed tygodniem informowaliśmy o awansie badmintonisty Krokusa Góralice Karola Gontarza w ogólnopolskim rankingu juniorów młodszych na siódme miejsce w singlu i szóste w deblu. Po niedawnych swych występach Karol w aktualnej punktowej liście klasyfikacyjnej PZBad. z 25 listopada jest już na drugim miejscu w singlu i na trzecim w deblu.


II liga szczypiornistów
W sobotę w jedenastej kolejce Energetyk Gryfino minimalnie wygrał u siebie z Tytanami Wejherowo 30:29. Do przerwy przegrywał 12:14. Skład gospodarzy i liczba goli: Lebiecki, Kłodziński, Śmiałek - Dadej 9, Lutowicz 5, Prokopczyk 5, Sztoban 4, Marek Jezierski 3, Maciej Jezierski 2, Blejsz 1, Wasowski 1, Jaroszenko, Zwoliński, Gala, Szwedzki.
Inne wyniki: Gwardia Koszalin - SMS II Gdańsk 31:27, Sambor Tczew - AZS UKW Bydgoszcz 33:37, GKS Żukowo - MKS Brodnica 40:27, Cartusia Kartuzy - Stal Gorzów 21:33, Szczypiorniak Olsztyn - MLKS Borowiak Czersk 37:19. Prowadzi Stal, a gryfinianie są na 9. miejscu. W sobotę grają w Brodnicy.


Znów sukcesy karateków
W II Turnieju Karate Kyokushin Kadetów, Młodzików i Juniorów, który odbył się 28 listopada w Szczecinku, nasz klub Karate Kyokushin Moryń wygrał drużynowo (wyprzedził Drawsko Pomorskie i gospodarzy), zdobywając indywidualnie osiem medali. Na najwyższym podium stanęli: Wiktoria Wiergowska w kadetkach +45 kg, Maciej Przybył w kadetach +50 kg (i srebrny medal w kata, czyli układach formalnych), Daniel Gibowski w kata kadetów, Marcel Adamczewski w młodzikach -60 kg, Wiktor Hadała w walkach i w kata juniorów. Srebro wywalczyła też Karolina Iwaniak w kadetkach (+45 kg).


Kto naprawdę mocny w sporcie?
Corocznie w listopadzie ukazuje się raport podsumowujący współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Mamy już dane za rok 2015, bo wszystkie imprezy mistrzowskie się odbyły, więc punkty są policzone. Statystycy podają klasyfikację województw, powiatów, gmin i poszczególnych klubów. Lektura jest ciekawa, bo dane mówią nam o rzeczywistym poziomie sportowym określonej jednostki.

Jaka jest moc klubów w naszym powiecie? Najpierw kilka zdań wyjaśnienia. Otóż w tej klasyfikacji uwzględnia się jedynie punkty zdobyte podczas mistrzostw Polski. Wyjątkiem jest klasyfikacja młodzików, w której z reguły zawody kończą się na szczeblu międzywojewódzkim i tam zdobywa się punkty do rankingu. Współzawodnictwo sportu młodzieżowego to cztery kategorie wiekowe: młodzicy (w większości dyscyplin wiek do 15 lat), juniorzy młodsi (16-17 lat), juniorzy (18-19) i młodzieżowcy (20-22). Aby zdobyć punkty dla klubu, trzeba z reguły na mistrzostwach Polski znaleźć się w pierwszej dwudziestce. Oczywiście miejsca czołowe są wyżej punktowane. Tak więc ilość punktów świadczy o rzeczywistym poziomie sportowym klubu. To jest miernik wyczynu. Nieraz trenerzy chwalą się medalami z mniej istotnych imprez, ale to są tylko zakładane na szyję ozdobniki. Nie mówimy teraz o bardzo ważnej wychowawczej stronie takich sukcesów. Ale od strony czysto sportowej liczą się medale i miejsca na imprezach mistrzowskich szczebla krajowego.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce na koniec 2012 roku zarejestrowanych było 7860 klubów sportowych. Tendencja jest zwyżkowa, więc obecnie może być ponad 8 tysięcy. Z tej liczby w 2015 roku sklasyfikowano 3376, czyli mniej niż połowę. Sklasyfikowano, to znaczy, że klub w imprezie centralnej zarobił jakieś punkciki.
Oto miejsca w rankingu krajowym klubów naszego powiatu:
        312. Hermes Gryfino         pkt 109,25
        761. Energetyk Gryfino              52
        1099. Regalica Gryfino              33
        1387. Binowo Park Golf Club         23
        1544. Delf Gryfino                  19
        2525. Krokus Góralice                6
        2588. Libero Banie                   6
        2768. Energetyk Junior Gryfino       4
        2789. Garda Chojna                   4
        2877. Karate Kyokushin Moryń         3
        3199. Victoria Chojna                1
Chwała tym klubom za to, że znalazły się wśród zdobywających punkty, czyli są w gronie wyczynowym. Reszta to amatorzy. Oczywiście należy zaznaczyć, iż klub klubowi nierówny, bo są silne i dobrze finansowane jednostki wielosekcyjne i one mogą pokusić się o wyższe miejsce w rankingu.
Na pierwszym miejscu w Polsce jest Zawisza Bydgoszcz (2373,90 pkt). Z naszego województwa najwyższą pozycję (24.) ma wielosekcyjny klub Kusy Szczecin (503,37 pkt).

A jak wyglądamy jako województwo? Zachodniopomorskie jest na 9. pozycji z dorobkiem 7490,65 pkt. Samotnym liderem z dużą przewagą nad rywalami jest woj. mazowieckie – 19 230,65 pkt. W rywalizacji powiatów wyglądamy zupełnie przyzwoicie, bo na 360 jednostek zajmujemy 131. miejsce z wynikiem 260,25 pkt. Jeszcze lepiej w takim zestawieniu wygląda Gryfino, bo zajmuje 117. miejsce na 866 sklasyfikowanych gmin. Należy dodać, że w kraju mamy 2478 gmin, a więc większość z nich nie ma klubów, które zdobyły punkty na szczeblu centralnym.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska