Niemiecka wigilia w Polsce

SPORT

Tomasz Gibowski

Drugie miejsce w Pucharze Polski
Zawodnik UKS Karate Kyokushin Moryń Tomasz Gibowski (jeden z instruktorów tego klubu) zajął drugie miejsce w zawodach o Puchar Polski w kategorii seniorów + 85 kg. Zwycięsko dotarł do finału, w którym uległ Januszowi Zięcinie z Wieliczki. Turniej miał miejsce 12 grudnia w Gdańsku. Oprócz seniorów o Puchar Polski walczyli też juniorzy i młodzicy – w sumie ponad 300 zawodników z 80 klubów.
Z moryńskiego klubu startowali jeszcze Marcel Adamczewski i Wiktor Hadała, którzy wygrali swe pierwsze walki eliminacyjne, ale odpadli w rywalizacji o wejście do ćwierćfinału i zajęli w swych kategoriach miejsca V-VIII.
(rr)

Wygrana pod choinkę
W ostatniej tegorocznej kolejce II ligi piłkarzy ręcznych Energetyk Gryfino w sobotę wyraźnie pokonał u siebie ostatnie w tabeli Wybrzeże II Gdańsk 35:25 (16:13). Skład gospodarzy i liczba zdobytych bramek: Lebiecki, Kłodziński, Śmiałek - Dadej 11, Sztoban 8, Prokopczyk 7, Maciej Jezierski 5, Jaroszenko 2, Gala 1, Zwoliński 1, Wasowski, Marek Jezierski.
Inne wyniki: GKS Żukowo - SMS II Gdańsk 31:15, Gwardia Koszalin - Cartusia Kartuzy 31:21, AZS UKW Bydgoszcz - Tytani Wejherowo 30:35, Sambor Tczew - MKS Brodnica 45:31, Szczypiorniak Olsztyn - Stal Gorzów 23:24, LKS Kęsowo - MLKS Borowiak Czersk 20:25. Prowadzi Stal, a Energetyk jest na 9. pozycji. Runda rewanżowa rozpocznie się 16 stycznia. Gryfinianie podejmować będą SMS II Gdańsk.

Młodzi szachiści na podium w województwie
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie w składzie: Mikołaj Turek, Martyna Kuryło, Adrian Paździor i Karol Olias zdobyli w ub. tygodniu brązowy medal wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach. Zwyciężyła SP 4 z Kołobrzegu (20,0 pkt.) przed SP 18 z Koszalina, która zdobyła tyle samo punktów (18,5), co gryfinianie. Do wojewódzkiej rywalizacji przystąpiło 16 zespołów, w tym także SP 1 Gryfino (7. miejsce) i SP 3 Gryfino (10 m.). Dobre pozycje naszych młodych szachistów wiążą się z tym, iż od wielu lat w Gryfinie aktywnie działa szachowy klub Biały Pion, prowadzony przez Krzysztofa Rudnickiego.
Niewiele do podium zabrakło reprezentantom Gimnazjum nr 1 w Gryfinie, którzy znaleźli się na IV pozycji z dorobkiem 17 pkt, a o miejscu na II i III stopniu podium zdecydowały małe punkty, których drużyny z Choszczna i Gryfic miały więcej. Zdecydowane zwycięstwo odniosło Gimnazjum nr 16 ze Szczecina zdobywając maksymalną ilość 24 pkt.
KIlka dni wcześniej, 12 grudnia, turniejem finałowym zakończyły się całoroczne zmagania o rozgrywane już od 17 lat Grand Prix Gryfina w szachach. W pięciu rundach zmierzyło się 33 młodych szachistów. Wygrał Mikołaj Turek przed Martyną Kuryło, którzy jako jedyni w tym dniu nie przegrali żadnej partii. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Adrian Paździor, który tylko o pół punktu wyprzedził Karola Oliasa. Trzecie miejsce zajął Mikołaj Turek. Klasyfikację dziewcząt wygrała wyraźnie Martyna Kuryło przed Kingą Dejewską i Nel Tarczyńską. Sklasyfikowano 57 osób.
Ostatnią tegoroczną imprezą szachową był w minioną sobotę VIII Gryfiński Turniej Rodzin Szachowych. Wystartowało 12 trzyosobowych drużyn, składających się z dwóch juniorów i seniora. Po siedmiu rundach najlepszy okazał się zespół Miszcze w składzie: Rafał Turek, Mikołaj Turek, Martyna Kuryło. Pół punktu za nimi uplasowały się Jędrasy (Grzegorz Jędraszczyk, Hubert Jędraszczyk, Kajetan Jędraszczyk), a trzecie miejsce zajął Haj! Das (Andrzej Hajdaś, Olgierd Hajdaś, Adam Hajdaś). W klasyfikacji indywidualnej najlepszy był Piotr Walkowiak senior.
(tw, rr)

Wskoczyli do czołówki
Niedawno pisaliśmy o wysokich miejscach w rankingu ogólnopolskim badmintonistów Krokusa Góralice. Dziś kolej na lekkoatletów Hermesa Gryfino, którzy w tym roku odnosili szczególne sukcesy. W czołowych dwudziestkach na krajowych listach znalazło się aż 10 zawodników, co jest chyba rekordową liczbą w dziejach tego klubu. W niektórych konkurencjach rywalizacja jest ogromna i znalezienie się w pierwszej dziesiątce czy nawet dwudziestce nie jest łatwe. Dla przykładu podam, że w skoku w dal młodziczek sklasyfikowano aż 1342 zawodniczki, a w skoku wzwyż 746. W niektórych konkurencjach biegowych liczebność jest jeszcze większa. Najwyżej w krajowym rankingu znalazły się dwie młodziczki: Weronika Stefaniuk – skoczkini wzwyż, która z wynikiem 167 cm jest na trzecim miejscu, podobnie jak Agata Piekarz w chodzie na 3000 m (15 min 46 s). Weronika wskoczyła jeszcze do pierwszej dwudziestki w pięcioboju z wynikiem 2403 pkt. Czwartą pozycję w dziesięcioboju zajmuje junior Piotr Oleszczyszyn. Jego wynik: 6348 pkt jest jednocześnie rekordem województwa. Piotr ponadto znalazł się na 16. pozycji w skoku wzwyż, skacząc 190 cm. Piąte miejsce wśród juniorek młodszych w tej dyscyplinie zajmuje Marta Kwiecień, która podczas mistrzostw Polski uzyskała najlepszy swój rezultat: 170 cm i zdobyła brązowy medal. Na miejscu ósmym w pięcioboju uplasowała się kolejna młodziczka Aleksandra Kwiecień – 2541 pkt. Ponadto zawodniczka ta sklasyfikowana została na 13. miejscu w skoku w dal (5,24 m). W czołówce mamy także seniora, a dokładnie młodzieżowca (kat. do 22 lat) Pawła Pankratowa, który aż w czterech konkurencjach wskoczył do elity. W biegu na 1500 m jest na 8. pozycji (3:51,65), na 10 000 m 11. (31:22,06) oraz 12. na 800 m (1:53,34) i także 12. na 3000 m (8:34,69). Junior Michał Michalski wywalczył 13. pozycję w dziesięcioboju z wynikiem 5211 pkt oraz 18. w skoku o tyczce, zaliczając 3,80 m. Biegaczka (juniorka młodsza) Marta Kaciupa ma 15. wynik w biegu na 2000 m z przeszkodami (7:46,02). Do czołówki na dwudziestych miejscach wskoczyli ponadto: młodzik Oskar Domingos (110 m ppł. – 16,20) oraz Sławomir Jakubik na 3000 m (9:7,83).
(tw, fot. Hermes)

Górale po II rundzie
12 grudnia amatorzy biegów górskich w Gryfinie spotkali się po raz drugi. W tej edycji pozostanie jeszcze jeden bieg, który zapowiedziano na 9 stycznia. W II rundzie nie było niespodzianek. Wygrywali faworyci, którzy już zwyciężali w I biegu. Poniżej nazwiska czołowych trójek.
9-10 lat - dziewczęta: 1. Magdalena Chatłas – Chojna, 2. Dominika Szulc – SP 1 Gryfino, 3. Katarzyna Jabłońska – Chojna. Chłopcy: 1. Alan Ciereszko – SP 2 Gryfino, 2. Wiktor Kroczyński – SP 3 Gryfino, 3. Maciej Ucher – SP 2 Gryfino. 11-12 lat - dz.: 1. Alicja Ulaszewska – SP 1 Gryfino, 2. Maja Wróbel, 3. Aleksandra Bednarczyk – obje SP 3 Myślibórz. Chł.: 1. Oliwier Gałwiaczek – Wolin, 2. Stanisław Golański – SP 71 Szczecin, 3. Bartłomiej Zakrzewski – SP 3 Gryfino. Młodzicy - dz.: 1. Julia Sanecka – Delf Gryfino, 2. Agata Piekarz, 3. Kornelia Siciarz – obie Hermes Gryfino. Chł.: 1. Adam Soldat – Gimnaz. Chwarstnica, 2. Mateusz Czerwiński – Gimn. Myślibórz, 3. Paweł Gadomski – Gimn. 1 Gryfino. Juniorzy młodsi - dz.: 1. Marta Kaciupa, 2. Klaudia Szkudlar, 3. Marika Wójs – wszystkie Hermes. Chł.: 1. Grzegorz Rudziński, 2. Oskar Waligórka, 3. Jakub Heda – wszyscy Delf. Juniorzy: 1. Sławomir Jakubik – Hermes, 2. Tomasz Dzijak – ZS 5 Stargard, 3. Mateusz Urbanek – Delf. Seniorki: 1. Nikolina Szurgocińska – Active Chojna, 2. Magdalena Droździel – Gryfino, 3. Jolanta Puchalska – KB Hermes. Seniorzy: 1. Grzegorz Pluta – KB Hermes, 2. Rafał Chabasiński, 3. Krzysztof Czosnowski – obaj Gryfino.