Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 15.03.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nominacja za ogród
Siedem miliardów atrakcji
Nadal zbieramy dla Piotrusia
Tylko nie norki!
Grypa chyba w odwrocie
Problemy zostawić tym, którzy je wywołali
Kierowcy prawie trzeźwi, kibole nawet w A-klasie
Rewizyjna do rewizji
Sport

Kierowcy prawie trzeźwi, kibole nawet w A-klasie

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o dorocznym sprawozdaniu, złożonym Radzie Powiatu przez powiatowego komendanta policji w Gryfinie inspektora Andrzeja Stechnija. Dziś więcej informacji z tego raportu.


Komendant A. Stechnij
Trochę dobrze, trochę źle
W roku 2015 w powiecie gryfińskim stwierdzono ogółem 1488 przestępstw, tj. o 74 mniej niż rok wcześniej. Jednak o 2,3% zmniejszyła się wykrywalność. Ze wskaźnikiem 70,3% jest ona jednak minimalnie powyżej średniej wojewódzkiej i o 4,5% wyższa od krajowej. W strukturze przestępczości w powiecie na pierwszym miejscu są kradzieże (17%), potem włamania (16%), przestępstwa narkotykowe (10%) oraz nietrzeźwi kierowcy (także 10%). Tutaj jednak należy zauważyć duży postęp, bo ogólnie odnotowano spadek aż o 23,8% w stosunku do roku 2014. W liczbach wygląda to tak, iż na 27 491 sprawdzanych kierowców nietrzeźwość stwierdzono u 256. Uczestnicy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym nie byli nietrzeźwi ani nawet po spożyciu alkoholu. Co do wypadków śmiertelnych, to w roku ubiegłym było ich 13, czyli o 5 więcej niż w 2014. Tradycyjnie już w tej tragicznej statystyce na pierwszym miejscu jest droga krajowa nr 31 (Gryfino – Chojna – Mieszkowice), gdzie zginęło 8 osób. Ogółem w powiecie odnotowano 37 wypadków drogowych (tyle samo, co rok wcześniej) i 616 kolizji – o 26 mniej. Wśród 13 ofiar śmiertelnych 6 to piesi. Ranne zostały 33 osoby. Liczba ujawnionych wykroczeń w ruchu drogowym (kierowców i pieszych) w roku 2015 była znaczna, bo wynosiła 8 207 osób. Jednak jest to mniej o ponad 1 000 przypadków niż w 2014 roku. Mandatami ukarano 7 320 osób, a w stosunku do 887 zastosowano pouczenie. Gdy już jesteśmy przy tematyce motoryzacyjnej, to z satysfakcją należy odnotować, iż w 2015 roku skradziono „jedynie” 10 samochodów, z czego 5 odzyskano. W roku poprzednim było 21 kradzieży, a wcześniej 17. Tak więc albo run na auta zmalał, albo złodzieje byli mniej aktywni.

Narkomani aktywniejsi
W przestępstwach narkotykowych stwierdzono pokaźny wzrost w stosunku do 2014 roku. Wykryto ich 155 (poprzednio 137). Oczywiście stwierdzenie jest prawie równoznaczne z wykrywalnością. Skonfiskowano 41 krzewów konopi indyjskich, 861 g marihuany, 2 079 amfetaminy i 79 g haszyszu. W przestępstwach narkotykowych spory udział sprawców stanowią osoby nieletnie, bo odnotowano 37 takich przypadków. Łącznie jednak przestępczość nieletnich znacznie w ciągu roku zmalała, bo czyny karalne spadły o 51,5%. Na 1 488 przestępstw ogółem nieletni byli sprawcami w 105 przypadkach. Kradzież spadła z 34 do 7, a kradzież z włamaniem z 31 także do 7. Takie wyniki to w dużej mierze zasługa działań prewencyjnych policji: licznych spotkań, pogadanek, pokazów, konkursów. W 2015 roku policjanci przeprowadzili w powiecie we wszystkich typach szkół 427 spotkań i pogadanek (o 24% więcej niż w 2014).

Kłopotliwi kibole
Chociaż w naszym powiecie piłka nożna kończy się na IV lidze i wydawałoby się, że w tak niskich klasach rozgrywkowych nie ma poważniejszych kibolskich ekscesów, to jednak problem istnieje. Oto fragment z policyjnego sprawozdania. „Ważnym elementem służb patrolowych prewencji i ruchu drogowego stało się zabezpieczenie imprez sportowych czy kulturalno-rozrywkowych, w tym zabezpieczenie meczy piłki nożnej, jak również przejazdów kibiców drużyn piłkarskich. W roku poddanym analizie między innymi zabezpieczono łącznie 327 meczy piłki nożnej, które były rozgrywane w każdy weekend oraz jeden mecz jako imprezę podwyższonego ryzyka. Był to mecz piłki nożnej rozgrywany w ramach IV ligi między drużynami Odra Chojna i Energetyk Gryfino. Odnotowano próby zakłóceń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ujawniono 15 wykroczeń związanych z przebiegiem tego meczu, które zakończyły się nałożeniem 5 grzywien w formie mandatów karnych oraz skierowano 9 wniosków do Sądu Rejonowego. Policjanci zabezpieczali szereg meczy piłki nożnej, w czasie których kibice zachowywali się nieprawidłowo, wszczynali awantury, odpalali race, znieważali funkcjonariuszy policji. Wynikiem podjętych działań było zatrzymania 2 sprawców przestępstw oraz 15 sprawców wykroczeń. W celu poprawy bezpieczeństwa wystosowano wnioski do ZZPN i organizatora imprez (nałożono karę w postaci rozgrywania meczu bez kibiców na boisku w miejscowości Banie)”.

Na koniec jeszcze jeden element obrazujący policyjne działania. Otóż komendant główny zaleca odpowiedni czas reakcji (interwencji) na zdarzenia. Dla obszaru miejskiego jest to 9 minut, a dla wiejskiego 11 i pół min. W naszym powiecie w roku ubiegłym było to średnio: dla miasta 8:14, a dla wsi 14:15. Czas interwencji w stosunku do roku 2014 pogorszył się średnio o ok. 50 s. Spowodowane to było przede wszystkim złym stanem radiowozów.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska