Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 19.07.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Enklawa lepszego świata
Spokój w Gryfinie
Jest wyrok za kupowanie głosów
Nie ma referendum
Boisko nieobywatelskie
Forsowanie czy przeprawa?
Jarmark Moryński
Sport

SPORT


Trzy razy złoto
Lekkoatletyczny weteran z Chojny Wojciech Strelczuk zdobył na zakończonych w niedzielę Mistrzostwach Europy w rzutach nietypowych trzy złote medale! Szczegóły za tydzień.


Skokami na Olimpiadę
To rekord wszech czasów gryfińskiego Hermesa. Na tegoroczną Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w lekkiej atletyce, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia we Wrocławiu, zakwalifikowało się aż 10 reprezentantów tego klubu. Do finału krajowego dopuszcza się jedynie po 24 zawodników w każdej konkurencji indywidualnej i po 8 sztafet. Rewelacją są skoki, gdzie zarówno w skoku w dal dziewcząt, jak i w skoku wzwyż mamy po dwie przedstawicielki. W skoku w dal zakwalifikowały się Aleksandra Kwiecień i Małgorzata Kowalczyk, a w skoku wzwyż ubiegłoroczna brązowa medalistka tej imprezy Marta Kwiecień oraz jej klubowa rywalka, o rok młodsza Weronika Stefaniuk. Ola Kwiecień wypełniła także normę w biegu na 100 m ppł., a ponadto pobiegnie w sztafecie 4 x 100 m. Podobnego wyczynu dokonała Klaudia Szkudlar, która zakwalifikowała się w biegu na 100 i 200 m oraz do sztafety, którą uzupełnią Monika Karpicka i Marika Wójs (ona także zaliczy potrójny start, bo zakwalifikowała się w biegach płotkarskich na 100 i 400 m).
Oprócz wymienionych osób nominacje uzyskali: siedmioboistka Julia Błaż, Marta Kaciupa w biegu przeszkodowym na 2000 m, Oskar Domingos na 110 m ppł. i Michalina Zembik w chodzie na 5000 m.


Medaliści LZS
W tym roku Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe obchodzi 70. rocznicę powstania. To chyba obok Szkolnego Związku Sportowego najbardziej masowa organizacja sportowa w Polsce. Obecnie ocenia się, iż zrzesza ponad 250 tys. osób. Po wojnie jak grzyby po deszczu powstawały LZS-y na wsiach, bo pierwotnie były to jedynie kluby wiejskie lub małomiasteczkowe. Potem już nie było żadnych ograniczeń i LZS-y (LKS-y) wkroczyły do miast. W naszym województwie takim przykładem jest obecnie bardzo silny LKS Pomorze Stargard.
Zrzeszenie LZS ma nieocenione zasługi w rozwoju sportu. Organizacja w okresie PRL-u, dotowana nie tylko z rozdzielnika państwowego, lecz także z resortów rolniczych, miała duże możliwości działania. Powstały silne kluby i sekcje, z których wyszło wielu wybitnych sportowców, medalistów olimpijskich. Również wielu działaczy sportowych i trenerów zdobywało szlify w LZS.
Z okazji jubileuszu wybito medal 70-lecia, którym odznacza się zasłużonych działaczy (szczególnie weteranów) tej organizacji. Warto zaznaczyć, iż z naszego powiatu mamy prawdziwą perełkę, może swoistą rekordzistkę Polski: Maria Tumanowicz z Gryfina nieprzerwanie od 49 lat pracuje etatowo w sekretariacie wojewódzkiej organizacji w Szczecinie. Jako jedna z pierwszych otrzymała pamiątkowy medal. Ponadto z naszego terenu odznaczeni zostali m.in.: Marek Kozicki (długoletni działacz gryfiński), Józef Borsuk z Tywicy (sportowy omnibus i działacz) oraz jeden z prekursorów LZS Marek Kozanecki z Gryfina - obecnie zdobywający laury na arenie kulinarnej.
Na zdjęciu medale wręcza wojewódzki wiceprzewodniczący LZS Ryszard Litwińczuk. Obok J. Borsuk, M. Tumanowicz i St. Adamek z Gryfina.
(tw)


Bieg, zabawa i dar serca
Ci, którzy 9 lipca odwiedzili Stare Objezierze, na pewno nie są zawiedzeni. Festyn sportowo-rekreacyjny, połączony z akcją charytatywną na rzecz chorego dziecka – Mai Widzińskiej z sąsiedniego Klępicza, był imprezą wzorowo zorganizowaną. To zasługa wielu osób - społeczników, których w gminie moryńskiej nie brakuje. Stare Objezierze już wiele lat temu uaktywnił radny Jerzy Domaradzki, dając pozytywny przykład innym sołectwom. Jak co roku, odbył się bieg na dystansie 5 km dla kobiet i 10 km dla mężczyzn. Wystartowała też pokaźna grupka kijkarzy, którzy przemierzyli trasę 5 km. Przed biegiem kobiet spekulowano, iż w tym roku wygra odnosząca wiele sukcesów Nikolina Szurgocińska z Chojny, odbierając patent na zwycięstwa w tej miejscowości (wygrała już parokrotnie) Barbarze Pochranowicz z Dębna. Jednak Barbara narzuciła od startu tak ostre tempo, że Nikola musiała spasować, a potem odezwała się niewyleczona kontuzja i przybiegła do mety na czwartej pozycji. W biegu mężczyzn junior Sławomir Jakubik nie popełnił takiego błędu, jak 4 czerwca w Chojnie, gdzie zaczął zdecydowanie za szybko. Tutaj wygrał bez większego trudu z dużo starszymi biegaczami: Tomaszem Chawawką z Dębna i Grzegorzem Naglackim ze Szczecina. Zwycięzca z Chojny Tomasz Osowski tym razem nie wskoczył na podium, zajmując czwarte miejsce. W rywalizacji nordic walking wygrał 10-letni Bartek Jakubik (młodszy brat Sławka), który drobnymi kroczkami i niespożytą energią zamęczył rywali.
Czołowa trójka na trasie: Jakubik, Naglacki, Chawawko
Oto najlepsze dziesiątki biegu kobiet i mężczyzn.

5 km kobiet
        1. Barbara Pochranowicz - Dębno     18:37
        2. Klaudia Kobydecka - Kostrzyn     19:33
        3. Ewa Kaczmarek - Mieszkowice      19:55
        4. Nikolina Szurgocińska - Chojna   20:51
        5. Katarzyna Przygoda - Chojna      21:12
        6. Paulina Szymczyk - Banie         22:07
        7. Justyna Burek - Klępicz          23:04
        8. Agnieszka Paszkowiak - Chojna    23:29
        9. Magdalena Andrych - Gryfino      23:33
        10. Agnieszka Hytry - Kostrzyn      24:01
10 km mężczyzn
        1. Sławomir Jakubik - Chojna        35:04
        2. Tomasz Chawawko - Dębno          35:18
        3. Grzegorz Naglacki - Szczecin     35:40
        4. Tomasz Osowski - Dębno           36:17
        5. Grzegorz Pluta - Nowe Czarnowo   39:13
        6. Jacenty Skwarzyński - Gryfino    39:26
        7. Krzysztof Czosnowski - Gryfino   39:28
        8. Robert Duchowski - Gryfino       39:42
        9. Karol Gontarz - Trzcińsko-Zdrój  39:46
        10. Andrzej Pochranowicz - Dębno    40:27
W biegu wystartowało 35 kobiet i 60 mężczyzn. Pierwsze trójki zostały nagrodzone pucharami i nagrodami rzeczowymi. Uhonorowano także najlepszych z gminy Moryń: zawodniczkę Justynę Burek i zawodnika Michała Lewickiego. Jak zwykle rozlosowano wśród biegaczy szereg nagród.
Panie na podium: B. Pochranowicz (w środku),
K. Kobydecka, E. Kaczmarek
W czasie imprezy przeprowadzono aukcję gadżetów oraz loterię na rzecz chorej dwulatki Mai Widzińskiej z Klępicza. Z dużym zaangażowaniem prowadził ją wiceprzewodniczący moryńskiej Rady Miejskiej Krzysztof Konecki z pomocą pracownika Biura Informacji Turystycznej Adama Nowińskiego. Do licytacji przyłączyła się także radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Ewa Dudar. A. Nowiński bardzo udanie relacjonował zmagania biegaczy. Prawie każdy kończący bieg został dostrzeżony i wymieniony przez spikera.
Po części sportowej odbyły się występy artystyczne z udziałem miejscowych i okolicznych wykonawców, a potem zabawa taneczna. Akcja charytatywna przerosła oczekiwania, bo zebrano (łącznie z datkami od sponsorów) około 11,6 tys. zł.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik


Kto, z kim i kiedy?
Jak już informowaliśmy, piłkarski sezon ligowy rozpocznie się 13 sierpnia. W IV lidze beniaminek Energetyk Gryfino zmierzy się u siebie z Iną Goleniów, a w wojewódzkiej okręgówce będziemy mieli od razu dwa mecze derbowe: Błękit Pniewo - Odra Chojna (beniaminek ze spadkowiczem z IV ligi) i Czarni Lubanowo (drugi beniaminek) - Morzycko Moryń. W regionalnej okręgówce Odrzanka Radziszewo przesunięta została do grupy północnej (gdzie gra Zootechnik Kołbacz). W grupie południowej wystąpią: Mieszko Mieszkowice, Ogniwo Babinek, Orzeł Trzcińsko-Zdrój i Zieloni Zielin.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska