Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 04.10.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
O naszej zaniedbanej przestrzeni, a na deser muzyka żydowska po grecku
Skąd wziąć 900 tysięcy?
Jak na złość babci odmrozić sobie uszy
Nie chcą płacić podwójnie
Nie czujemy się bohaterami
Mieszkańcy w sporze z władzami gminy
Wielki malarz w Cedyni
Podatek nie tak wysoko
O dyni w Cedyni
Spisek Figara w Schwedt
Sport

O naszej zaniedbanej przestrzeni, a na deser muzyka żydowska po grecku

W najbliższą sobotę 8 października odbędzie się kolejna edycja projektu „Cienie Zapomnianych Kultur”, organizowana przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2008 roku w przestrzeni dawnego opactwa pocysterskiego w Kołbaczu.

Gościem dziewiątej edycji projektu będzie o godz. 19 ceniony reporter i fotograf Filip Springer, współpracujący z „Dużym Formatem”, „Polityką”, „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek poświęconych przestrzeni, finalista Nagrody Literackiej Nike. W spichlerzu w Kołbaczu przedstawi prezentację pt. „Architektura i wspólnota – przestrzenie, które łączą i dzielą”. Opowie o tym, jak architektura kreuje bądź niszczy wspólnotę i jak ta wspólnota w niesprzyjającej przestrzeni architektonicznej próbuje przetrwać. Prezentacja będzie ilustrowana fotografiami z projektów (w tym bestsellerowych książek) autora: „Źle Urodzone”, „Zaczyn”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” oraz „Podwórka”. Filip Springer uwrażliwia na stan polskiej przestrzeni, która po 1989 roku stała się śmietnikiem, niekontrolowanym obszarem chaosu, nieprzyjaznym dla ludzi. Obserwuje, jak wraz ze wzrostem zamożności mieszkańców, mnożą się zamknięte osiedla, coraz wyższe płoty i ogrodzenia oddzielające od siebie sąsiadów. Podwórka z domeny publicznej i otwartej przechodzą do prywatnej, zamkniętej i pustoszeją. Dziewiąta edycja „Cieni Zapomnianych Kultur” w Kołbaczu będzie okazją do przyjrzenia się wspólnej przestrzeni, która tak wiele mówi o naszych relacjach z innymi.

Filip Springer
Spotkanie z F. Springerem poprzedzi wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej, prezentująca lokalne, wspólnotowe przestrzenie – podwórka Kołbacza i okolic, utrwalone na nich podwórkowe meble i toczące się wokół nich codzienne życie. Autorka - absolwentka Fotografii Komercyjnej na University of Darby - jest rodowitą szczecinianką, która porzuciła miejskie mury dla magii wiejskiego trybu życia.

W drugiej części wieczoru, o godz. 20.30 w sakralnej części kościoła, odbędzie się koncert tria Sefardix - laureata Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia, z charyzmatycznym wokalistą Jorgosem Skoliasem i braćmi Olesiami (Marcin jest kontrabasistą i wirtuozem improwizacji, Bartłomiej to jeden z najbardziej kreatywnych, oryginalnych perkusistów jazzowych). Skolias - polski wokalista greckiego pochodzenia opanował technikę śpiewania harmonicznego, nazywanego również gardłowym. Współpracował z wybitnymi artystami, m.in. zespołami Osjan, Young Power, Tie Break, z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim. Sefardix to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Emocje i energia płynąca ze sceny, porywają słuchaczy zarówno na dużych festiwalach, jak i kameralnych koncertach.
Sefardix
„Cienie Zapomnianych Kultur” to za każdym razem zaproszenie w ponadczasową podróż, która stawia pytania o naszą pamięć i tożsamość. Tu przenikają się różne porządki historyczne, a obraz, słowo, dźwięk, zapach zboża i starego drewna tworzą wyjątkową aurę spotkań. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki promuje przy tym unikalne walory historyczne i turystyczne obiektów pocysterskich Kołbacza i podkreśla konieczność dalszej ich rewitalizacji.
W ramach poprzednich edycji Kołbacz przyciągał osobowości muzyczne, nawiązujące twórczy dialog z tradycją (m.in. Motion Trio, Michał Jacaszek, Adam Strug, Ola Bilińska, Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński) oraz ludzie kultury ocalający ważny fragment wspólnego dziedzictwa – etnobotanicy i muzycy Marek Styczyński i Anna Nacher, Szymon Modrzejewski z Grupy Kamieniarzy Magurycz, Andrzej Bieńkowski - etnograf i pisarz, Tomasz Wiśniewski ze stowarzyszenia Szukamy Polski, propagującego dawną polską wielokulturowość.

Projekt „Cienie Zapomnianych Kultur” współfinansowany jest z budżetu województwa zachodniopomorskiego, dotacji powiatu gryfińskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza. Nowym mecenasem wydarzenia została sieć sklepów Netto.
Wstęp wolny. „Gazeta Chojeńska” jest patronem medialnym wydarzenia.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska