Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 04.10.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
O naszej zaniedbanej przestrzeni, a na deser muzyka żydowska po grecku
Skąd wziąć 900 tysięcy?
Jak na złość babci odmrozić sobie uszy
Nie chcą płacić podwójnie
Nie czujemy się bohaterami
Mieszkańcy w sporze z władzami gminy
Wielki malarz w Cedyni
Podatek nie tak wysoko
O dyni w Cedyni
Spisek Figara w Schwedt
Sport

Nie czujemy się bohaterami

- Czujemy się szczęściarzami, że udało się nam przeżyć: jeden okres, drugi okres i doczekać dzisiejszego dnia, żeby móc przeżyć to, co właśnie dzisiaj przeżywamy - powiedziała uczestniczka powstania warszawskiego Janina Ostrowska-Kin pseudonim Janeczka podczas uroczystości nadania szkołom wchodzącym w skład ZSP 2 w Gryfinie imienia Bohaterów Powstania Warszawskiego. Wyznała następnie, że ten fakt jest wielką radością dla niewielu już żyjących powstańców zrzeszonych w szczecińskim oddziale. 30 lat temu była setka, a obecnie została tylko piętnastka. Ze względu na stan zdrowia nie wszyscy mogli przyjechać do Gryfina, ale zjawiła się dziewięcioosobowa grupa, owacyjnie powitana przez uczniów i gości uroczystości. Zwracając się do młodzieży, pani Janina powiedziała: „Niech uczniowie, którzy wyjdą z tej szkoły, mają zawsze z tyłu głowy dzielność, wytrwałość i niech potrafią skorzystać w życiu z tego, co najbardziej wartościowe”. Wicedyrektor Maciej Puzik, który podjął się roli przygotowania szkoły do nadania imienia, przypomniał o tym, jak zrodził się ten pomysł, a następnie jak po kilku spotkaniach z powstańcami uczniowie się zżyli z owym pomysłem i z radością go przyjęli. Wspomniał także o niedawno tragicznie zmarłym Krystianie Wawrzonku, który był prekursorem spotkań młodzieży z powstańcami i od niego wyszła propozycja nadania imienia. Puste krzesło symbolizowało bolesną nieobecność pomysłodawcy.

Tablicę odsłaniali dawni powstańcy: Janina Ostrowska-Kin
i Edward Zamiara

Wicedyrektor
Maciej Puzik
Podczas dwugodzinnej oficjalnej części uroczystości głos zabrało kilka osób, podkreślając trafność wyboru patronów i chlubne działania szkoły w aspekcie patriotycznego wychowania młodzieży. Wystąpienia gości przeplatane były wierszami, piosenkami, utworami instrumentalnymi, fragmentami wspomnień z powstania. Swoją wiedzą historyczną podzielił się prowadzący uroczystość Julian Dalidowicz. Dowiedzieliśmy się np., iż w powstaniu, oprócz Polaków, brało udział aż 10 innych narodowości, w tym Nigeryjczyk.

Szkoła bardzo starannie przygotowała się do swego święta. W holu zaprezentowano efektowną wystawę archiwalnych zdjęć, dokumentów i tekstów związanych z powstaniem warszawskim. Przed wejściem do budynku zbudowano barykadę, a wchodzący do szkoły musieli przebrnąć przez dymną chmurę, którą wzniecili harcerze powstańczej „Zośki”. Pod koniec uroczystości w holu, gdzie usytuowano wystawę, została odsłonięta tablica upamiętniająca akt nadania imienia. Odsłoniła ją Janina Ostrowska-Kin i Edward Zamiara ps. Hrabia wraz ze szczecińskim posłem Arturem Szałabawką.
Tadeusz Wójcik
fot. Marta Walkowiak

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska