Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 18.10.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Są już przetargi na projekty tras rowerowych
Lokalna ekożywność
Kto z nominacją do Bociana?
Dbajmy o architekturę
Cudowna lampa Aladyna w Schwedt
Przygody zbuntowanego chłopca
Konserwa
Sport

Kto z nominacją do Bociana?

Znane już są nominacje do tegorocznych Bocianów, czyli Nagrody Starosty Gryfińskiego za promowanie powiatu. Z czterech kategorii (kultura, sport, inicjatywa społeczna i pracodawca roku) wyłoniono po trzech nominowanych. W tym roku zgłoszono 24 wnioski.


KULTURA
Kapela Ludowa Wełtynianka (zgłoszona przez Urząd Miasta i Gminy Gryfino), której początki sięgają 1976 r., kiedy to z inicjatywy Bogumiły Chmiel powstał Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Wełtyniu. Do kobiet z biegiem czasu zaczęli dołączać mężczyźni – głównie instrumentaliści. Po latach przerwy zespół reaktywowała w 1999 r. Irena Krupa. Kapelę w tym czasie wspierał Edward Mojsak (grający na skrzypcach), w tym czasie zakupiono także kolejne instrumenty. Obecnie w skład kapeli wchodzą również młode osoby, a zespół jest często zapraszany na różne imprezy. W tym roku Wełtynianka obchodziła czterdziestolecie działalności artystycznej, wystąpiła na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Zakładowa Orkiestra Dęta przy Zespole Elektrowni Dolna Odra - zgłoszona przez starostę gryfińskiego. Tworzą ją obecni i emerytowani pracownicy oraz mieszkańcy miasta. 10 września na koncercie z okazji 30-lecia istnienia orkiestra otrzymała Srebrną Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a jej założyciel Jan Ragan został wyróżniony brązowym medalem Gloria Artis, nadanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Paweł Wróbel (zgłoszony przez wójta gminy Widuchowa) jest instruktorem wokalnym i nauczycielem Zespołu Szkół w Widuchowej. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Piosenki Angielskiej Eye oraz Konkursu Piosenki Dziecięcej Zuzia. Laureaci obu imprez nierzadko prezentują się później w popularnych programach telewizyjnych, takich jak: „Mam Talent” czy „Mali Giganci”. Tegoroczne debiuty w Opolu wygrała Daria Zawiłow, która dziesięć lat temu triumfowała w Eye.
Ponadto zgłoszeni byli: Teatr Bomba Bomba z Gryfina i Miejski Ośrodek Kultury z Morynia.

SPORT
UKS Kamikaze Gryfino (sam zgłosił swą kandydaturę) promuje powiat podczas licznych zawodów krajowych i zagranicznych (ostatnio w kwietniu).
MKS Hermes Gryfino - sekcja gimnastyki artystycznej (zgłoszona przez starostę), działająca od ponad dwudziestu lat. Dziewczęta zdobywają medale na najważniejszych imprezach (ostatnio trzy, w tym jeden złoty otrzymała Martyna Antczak podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodziczek w Gryfinie).
Teresa Ostrowska (zgłoszona przez Urząd Miejski w Moryniu) jest amatorką jazdy rowerem. W sezonie 2015/2016 reprezentowała powiat m.in. w Bałtyk Bieszczady Tour Świnoujście – Ustrzyki Górne (1008 km), Tour de PoMorze 700 km Non Stop, Maraton Bike Challenge Poznań 2016.
Pozostałe zgłoszenia: Daniel Pietras, Michał Gadowski, Rafał Chabasiński i Daria Orzechowska.

INICJATYWA SPOŁECZNA
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gryfinie zgłosiła grupa mieszkańców powiatu gryfińskiego. Działa od 1993 roku, prowadzi dwie placówki pobytu dziennego: Warsztat Terapii Zajęciowej dla 30 osób i Zespół Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla 10 osób. Jest również organizatorem cyklicznych imprez przybliżających temat niepełnosprawności, jednocześnie promując powiat. Na co dzień udziela wsparcia osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzinom.
Genowefa i Jan Nowakowscy, zgłoszeni przez grupę mieszkańców gminy Cedynia, angażują się społecznie w wiele imprez promujących lokalne środowisko. Od ponad 30 lat pani Genowefa pełni funkcję przewodniczącej KGW w Lubiechowie Górnym, należy również do Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Bądź Bliżej Nas”. Pan Jan swoją pracą zyskał uznanie w oczach mieszkańców rodzimej miejscowości, którzy złożyli na jego ręce podziękowania za 40-letnią ciężką pracę dla lokalnej społeczności.
Klub Motorowy Chojna, zgłoszony przez starostę, działa od 2007 r., organizując w Chojnie jedną z większych imprez cyklicznych – Mistrzostwa Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie, w której udział biorą zawodnicy z Polski i Niemiec. Corocznie organizują także Motorowe Spotkania Integracyjne, w których biorą udział Polacy i Niemcy.
Inni zgłoszeni: Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Gryfińskich Mam, Stowarzyszenie Nadodrzańskie Klimaty z Widuchowej, Rada Sołecka Mirowa, Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej, sołectwo Gądno.

PRACODAWCA ROKU
ZPHU Milektron Halina Wołosz (zgłoszony przez gminę Cedynia) od 25 lat działa na terenie Osinowa Dolnego, tworząc miejsca pracy dla południowej części powiatu. Właścicielka wraz z córką bezinteresownie angażuje się w rozwój lokalnej społeczności.
Jaeger Polska Sp. z o.o. z Gryfina (zgłoszony przez starostę) zatrudnia obecnie 96 osób, kształci nowych pracowników oraz współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy. Posiada Certyfikat Jakości ISO 9001 i Certyfikat Jakości ISO/TS. W tym roku firma rozpoczęła swoją rozbudowę. Planowane jest czterokrotne zwiększenie dotychczasowej przestrzeni produkcyjnej, a spowodowane jest to zwiększeniem produkcji. Inwestycja ta zapewni nowe miejsca pracy.
Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne POMOT z Chojny (zgłoszone przez starostę) zatrudnia 121 pracowników z terenu kilku gmin powiatu. Swoje produkty sprzedaje w Polsce oraz za granicą (Czechy, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia i wiele innych państw). Produkcja maszyn odbywa się w oparciu o system zarządzania jakością ISO 9001. Swoje osiągnięcia firma prezentuje na krajowych i międzynarodowych targach.

Wkrótce kapituła wyłoni zwycięzców w każdej kategorii, a nagrody wręczone zostaną w listopadzie podczas uroczystej sesji Rady Powiatu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
(mw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska