Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 24.01.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekordowa Orkiestra
To był bardzo dobry dzień dla Chojny
Nadal nas ubywa
Szkoła w Gogolicach znów zagrożona
Nasi na targach w Berlinie
Kolejna mammografia
Zapisy na Małego Włóczykija
Nowy dyrektor COKiS-u
Sport

Zapisy na Małego Włóczykija

Od kilku lat na Gryfińskim Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” odbywają się warsztaty oraz wykłady dla najmłodszych pod nazwą Mały Włóczykij. Podczas najbliższej, jedenastej edycji, która trwać będzie od 23 lutego do 5 marca, organizatorzy proponują siedem tematów zajęć. Poprowadzą je etnolodzy: Ania i Piotr Mojżyszkowie, Robert „Robb” Maciąg oraz dziennikarka Iśka Marchwica. Do wyboru są: „Mleczny zwierz”, „Kopalnia smaków”, „Idziemy w góry! Warsztaty dla dzieci o bezpieczeństwie w górach”, „Warsztaty chińskie”, „Religie świata”, „Dzieci w pracy zamiast w szkole” i „Herbaciany szlak”.
Zajęcia odbywać się będą od 24 lutego do 2 marca (bez soboty i niedzieli). Ostateczny program zależy od ilości zgłoszeń. Są już one przyjmowane w Gryfińskim Domu Kultury pod nr. tel. 91 416 25 20 lub u Moniki Drabik ([email protected]).


Mleczny zwierz
Warsztaty prowadzą Ania i Piotr Mojżyszkowie, z którymi uczestnicy zrobią masło w tradycyjny sposób. Dzisiaj już prawie nikt tego nie robi, a jeszcze niedawno w każdym domu stała maśniczka i co tydzień było ubijanie... A skąd wzięły się marzenia o krainie mlekiem i miodem płynącej? I czy wszyscy piją mleko? Zobaczymy, co można z mleka zrobić i ruszymy mlecznym śladem w daleką podróż.

Jak zrobić masło?

Kopalnia smaków
Prezentacja dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z tymi samymi prowadzącymi. Wybierzemy się tam, gdzie pieprz rośnie, żeby poznać dziwne smaki w różnych zakątkach świata. Po co nam w ogóle smak i jak go nazwać? Jaki jest twój ulubiony i ile smaków potrafimy rozpoznać? Opowiemy, jak powstają przyprawy, słodkości i dlaczego to wszystko tak dobrze smakuje.

Idziemy w góry! Warsztaty dla dzieci o bezpieczeństwie w górach
Iśka Marchwica zabiera nas w góry! A zanim w nie wyjdziemy, nauczymy się pakować plecak - sprawdzimy, jakie sprzęty, ubrania i jedzenie powinno się w nim znaleźć. Dowiemy się też, kto powinien planować wycieczkę i gdzie iść, żeby nie tylko docenić piękno górskiej przyrody, ale też świetnie się bawić i spędzić ciekawie czas. Dowiemy się, jak zachowywać się w górach - jak rozpoznawać i znajdywać oznaczenia szlaków, jakie obowiązują nas zakazy i co możemy w górach robić. Poznamy tych, którzy o góry dbają i dzięki którym możemy z nich korzystać. Przyjrzymy się różnym typom szlaków i spróbujemy zapamiętać, jak poruszać się w konkretnych pasmach i w drodze na konkretne szczyty. Poznamy zasady bezpiecznego przemierzania szlaków - tych trudnych, skalistych i ze sztucznymi ubezpieczeniami, ale też tych z pozoru łatwych, spacerowych. Dowiemy się, jak się zachować w przypadku zagrożeń naturalnych i tych spowodowanych brakiem rozwagi turystów.

Warsztaty chińskie
Prowadzi Robert „Robb” Maciąg (dla grup przedszkolnych i szkół podstawowych). Na bardzo Dalekim Wschodzie leży kraj, który od Polski różni się niemal wszystkim: naturą, smakami i oczywiście ludźmi. Ich językiem, wierzeniami i kulturą. To Chiny. Dzieci nauczą się kilku chińskich słów, poznają wierzenia, zwyczaje, legendy, przyrodę i życie codzienne. Uczyć się będą jeść pałeczkami, poznają egzotyczne herbaty, spróbują sił w kaligrafii. Warsztaty są pełne rekwizytów, a w ich trakcie, będziemy smakować, dotykać i robić.

Religie świata
Też prowadzi R. Maciąg (dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w każdym wieku). Kim są, w co wierzą muzułmanie i ilu mieszka ich w Polsce? Kim są buddyści? Jak zachować się w świątyniach, by nikogo nie urazić? Dlaczego krowy w Indiach są święte? Świat jest pełen różnorodnych religii - poznajmy je!

Dzieci w pracy, zamiast w szkole
To godzinny wykład R. Maciąga (dla klas V-VI szkoły podstawowej i gimnazjów) o świecie, w którym dzieci zmuszone są do pracy. Zmuszone przez miejsce i kulturę, w jakiej się urodziły, przez biedę lub wojnę. To także wykład o dzieciach, których praca dotyka nas codziennie. Nas - konsumentów kawy, bananów, telefonów komórkowych i mnóstwa innych produktów, z którymi stykamy się w życiu. Co możemy zrobić? Czy zawsze już tak będzie?

Herbaciany szlak
O kulturze picia herbaty i samej herbacie mówić będą Ania i Piotr Mojżyszkowie. Z czego i jak się ją robi? Czym była i jest dla Chińczyków? Jak i kiedy pojawiła się w Europie? Czy jest zdrowa? Co możemy dodać, żeby była jeszcze smaczniejsza? Spokój, harmonia i wyciszenie - to klimat, w jakim powinno pić się herbatę.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska