Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 13 z dnia 28.03.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chcą mieć gaz
Jest śledztwo prokuratury
Kościół Mariacki z nowym przewodniczącym
Wolą dmuchać na zimne
Anioł Farmacji
Koncert na rzecz zwierząt
Sport

Kościół Mariacki z nowym przewodniczącym

Ks. Jan Zalewski
Ksiądz Jan Zalewski został 21 marca nowym przewodniczącym Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie. Powołano go na posiedzeniu fundatorów, rady i zarządu fundacji. Poprzedni przewodniczący Peter Helbich (architekt z Hanoweru) jest teraz jego zastępcą. Wiceprzewodniczącym był do tej pory ks. Antoni Chodakowski - proboszcz parafii św. Trójcy w Chojnie, na terenie której stoi kościół Mariacki. Z końcem sierpnia odszedł na emeryturę i zastąpił go o 20 lat młodszy ks. Zalewski, który pochodzi z Gryfina, a przez wiele lat był proboszczem w Danii.
W skład zarządu fundacji wchodzą ponadto: wieloletni członek tego gremium etnograf Reinhard Schmook - dyrektor Muzeum Nadodrza (Oderlandmuseum) w Bad Freienwalde oraz Andrzej Lipiński, który niedawno był pracownikiem poczty w Chojnie, a obecnie zatrudniony jest w parafii św. Trójcy. Na czele rady fundacji stoi pastor Bert Schwarz z Hanoweru, a jego zastępcą jest ks. prałat Aleksander Ziejewski - przedstawiciel Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Ks. Chodakowski jest teraz honorowym członkiem zarządu.

Ks. Zalewski mówi: - Mam nadzieję, że rozpoczyna się nowy etap działalności kościoła Mariackiego. Oprócz zasadniczych i koniecznych prac związanych z odbudową chciałbym nadać nowy impuls ekumeniczny w kraju i we współpracy międzynarodowej, rozwijać działalność kulturalną, turystyczną i edukację ekologiczną w ramach Zielonego Kościoła w duchu encykliki „Laudato si”. Chciałbym, aby kościół Mariacki i parafia św. Trójcy tworzyły przestrzeń spotkań, modlitwy i braterstwa dla ogółu mieszkańców, nie tylko po obu stronach Odry, ale również dla Europy Wschodniej i Skandynawii - powiedział nowy przewodniczący.
Przypomnijmy, że monumentalna gotycka świątynia liczy sobie ponad 600 lat. Znacznie zniszczona została w 1945 roku po zdobyciu miasta przez wojska radzieckie. Przez blisko pół wieku stała jako potężna ruina, z dobrze zachowaną fasadą i wieżą. Idea wspólnej polsko-niemieckiej odbudowy zrodziła się w 1986 roku w sercach i głowach Günthera Kumkara (który parę lat przed końcem wojny był w tych murach konfirmowany, a 40 lat później, już jako hanowerski architekt, odwiedził Chojnę; zmarł w 1997 r.) i ks. Chodakowskiego. W 1988 r. polska i niemiecka młodzież razem porządkowała zapuszczone wnętrze. Przez kilkanaście lat z mozołem odtworzono część zburzonych filarów i ogromny dach, wyremontowano też wieżę, która wraz z iglicą ma według aktualnych pomiarów 98 m i jest w Polsce w pierwszej dziesiątce pod względem wysokości. Prace finansowała głównie strona niemiecka. Wspólna odbudowa stała się na wiele lat na całym pograniczu sztandarowym przykładem współpracy obu narodów. Od ubiegłego tygodnia dwóch polskich członków zarządu fundacji na co dzień dogląda obiekt.
Od 1989 roku pod koniec sierpnia odprawiane są tu nabożeństwa ekumeniczne, jednak poza tym kościół nie jest wykorzystywany do celów liturgicznych, bo do tego całkowicie wystarczają inne świątynie w mieście. Praktyczne przeznaczenie wielkiej budowli cały czas pozostaje wyzwaniem - głównie dla gospodarzy parafii i miasta. Statut działającej od 1994 roku fundacji mówi, że ma to być miejsce spotkań ludzi z obu stron Odry, wydarzeń kulturalnych i ekumenicznych. By słowo stało się ciałem, potrzebne są śmiałe pomysły i ludzie, chcący z determinacją je urzeczywistniać.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska