Dzisiaj jest niedziela, 27 maja 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15-16 z dnia 11.04.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia wielkanocne
Awans braci
Pasyjne zwiastowanie
Nadodrzańskie spotkania z historią
Rolnicy kontra myśliwi
W Widuchowej znowu o śmieciach
Malowniczo, ale niezbyt bezpiecznie
Sport

SPORT

Czar maratonu
Gdy kilka lat temu Dębno zostało pozbawione organizacji mistrzostw Polski mężczyzn w maratonie, przewidywano uwiąd tej imprezy w tym mieście. Tak się jednak nie stało, bo wielu biegających nadal uważa Dębno za stolicę maratonu, a frekwencja z roku na rok rośnie i osiągnęła już swoje apogeum (2500 osób) ze względu na możliwości organizacyjne. Nie ma co prawda już takiej rangi sportowej, bo wyczynowcy wybierają większe imprezy, lecz amatorzy i łowcy premii pieniężnych nadal licznie tu przyjeżdżają.

Na trasie zwyciężczyni biegu kobiet Kenijka Mukami wraz z mistrzynią Polski Dominiką Stelmach. Z tyłu Łukasz Hryciuk z Dębna – trzeci wśród Polaków.
2 kwietnia zwycięzca 44. edycji Kenijczyk Bonifacy Wambua uzyskał czas 2:16:47. Za nim była cała plejada jego ziomków i zawodników spoza naszej wschodniej granicy. Najlepszy z Polaków Paweł Związek ze Szczecina był dziesiąty z czasem 2:37:04. Ciekawsza i na wyższym poziomie była rywalizacja wśród kobiet, które walczyły o tytuł mistrzowski. Wygrała co prawda Kenijka Kellen Mukami – 2:40:05, ale na całej trasie towarzyszyła jej warszawianka Dominika Stelmach, tracąc na mecie nieco ponad minutę (2:41:13). Ona więc została mistrzynią Polski przed Pauliną Golec z Krakowa i Arletą Meloch z Grudziądza.
Rozgrywano jeszcze krajowe mistrzostwa policjantów, strażaków i nauczycieli. Jak zwykle obserwowaliśmy poczynania naszych zawodników. Ze względu na znaczną ilość biegających nie sposób wymienić ich wyników. Na szczególne wyróżnienie zasłużył reprezentant Komisariatu Policji w Chojnie Adam Andrzejewski, który z czasem 3:12:51 zajął 10. miejsce wśród policjantów i równocześnie był najlepszym zawodnikiem tych służb z naszego województwa. Wśród policjantek dziewiąta była Renata Kowalska (też z KP Chojna), lecz tutaj była dużo skromniejsza obsada.
Dębnowską imprezę okrasiła spora grupa VIP-ów. Biegali między innymi: czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski, słynny dziesięcioboista i sprawozdawca sportowy Sebastian Chmara oraz były mistrz Europy - płotkarz Paweł Januszewski. Wśród kibiców widzieliśmy naszego mistrza nad mistrzami – dwukrotnego złotego medalistę olimpijskiego w kuli Tomasza Majewskiego oraz najsłynniejszą polską maratonkę (mistrzynię świata) Wandę Panfil.
(tekst i fot. tw)


Ścigali się motocrossowcy
Klub Motorowy Chojna zorganizował 8-9 kwietnia I rundę Mistrzostw Polski MX Quadów i I rundę Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Podajemy zwycięzców oraz miejsca zawodników chojeńskiego klubu.

Start do jednego z wyścigów

W kategorii MX1C najszybszy był Dominik Kaźmierczak z WKM Wschowa, a Chris Seiffert z KM Chojna zajął szóstą pozycję. W MX2C wygrał Kamil Nowakowski z OKM Ostrów Wlkp., wyprzedzając Lubomira Sobola z KM Chojna, a jego kolega Colin Ramm był czwarty. W MX65 triumfował Mieszko Polnar - Gdański AutoMotoKlub. W MX85 zwyciężył Fabian Fedyczkowski z WKM Wschowa, drugi był Kacper Chrostowski z KM Chojna (9. Jakub Szymański, 16. Marcin Turała). MX junior: Wojciech Kucharczyk - Automobilklub Gorzowski (15. Bartłomiej Chrostowski, 18. Jakub Łotowski). MX kobiet: Karolina Jankowiak - Automobilklub Głogów (5. Alicja Karpik). MX open: Robert Riedel - Niemcy (19. Jacek Rataj).
Najwięcej naszych zawodników wystąpiło w klasie MX masters, gdzie wygrał Andrzej Szalbierz z MKS Nekla (16. Łukasz Kugler, 18. Ryszard Karpik, 23. Marian Augustyn, 24. Marcin Kalinowski, 29. Dawid Orzechowski, 30. Andre Seiffert, 36. Wiesław Rataj, 37. Stanisław Żytecki).
W MX quad open pierwszy linię mety przekroczył Roman Gwiazda z Pro Racing Team (13. Jacek Woźniak, 22. Tomasz Kosiński, 25. Kamil Wolicki).
Bardzo ważną funkcję spikera pełnił Andrzej Rencz z Głogowa z motocrossem związany od półwiecza - jako utytułowany zawodnik, potem trener, sędzia, komentator. Na bieżąco informował widzów o tym, co dzieje się na torze. Uczestnicy chwalili przygotowanie toru, a także przygotowanie trybuny z siedzeniami dla widzów.
(tekst i fot. rr)


Trzynasta wygrana
W II lidze piłkarzy ręcznych Energetyk Gryfino w sobotę pokonał u siebie Cartusię Kartuzy 29:26 (18:12). Skład gospodarzy i bramki: Lebiecki, Gołofit - Zając 8, Prokopczyk 5, Maciej Jezierski 4, Polak 4, Marek Jezierski 3, Wiśniewski 3, Białek 1, Kminikowski 1, Stefanicki, Sztoban, Gała. Inne wyniki: MKS Grudziądz - Orkan Ostróda 33:31, AZS UKW Bydgoszcz - AZS UMK Toruń 32:22, Szczypiorniak Olsztyn - Tytani Wejherowo 35:29. Prowadzi MKS. Następne mecze dopiero 22 kwietnia. Gryfinianie zmierzą się na wyjeździe w Gdańsku z SMS II.


Sukces badmintonistów i trenera
Bardzo udany był dla badmintonistów Krokusa Góralice start 1 kwietnia w Polanowie w Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży i indywidualnych mistrzostwach województwa. W WOM w singlu dziewcząt do 9 lat zwyciężyła Zofia Biel, druga była Natalia Vreesvijk, a trzecie miejsce zajęły Anna Mieszko i Magdalena Skiba. W deblu najlepsze były Biel i Mieszko przed Vreesvijk i Skibą. W kategorii do lat 11 wygrała Martyna Ziętek wśród dziewcząt i Michał Makuchowski wśród chłopców. W mikście złoto wywalczyli Makuchowski i Ziętek, a w deblu chłopców Makuchowski i Eryk Marczak. W kategorii do lat 13 w singlu na najwyższym podium stanął Kacper Marczak, a w deblu brąz zdobyli K. Marczak i Maciej Mieszko.
W mistrzostwach województwa w kategorii do lat 13 (z licencjami PZBad) w singlu dziewcząt triumfowała Wiktoria Lewandowska przed Zuzanną Biel i Dominiką Szumiło. U chłopców trzeci był Wojciech Kościelny. W deblu dziewcząt najlepsze były W. Lewandowska i Zuzanna Biel, w mikście Kościelny razem z Zuzanną. W kategorii do 15 lat (bez licencji PZBad) w singlu chłopców wygrał Łukasz Vreesvijk, a w mikście brąz zdobyli Ł. Vreesvijk i Dominika Szumiło.
Przed rozpoczęciem zawodów podsumowano ubiegły sezon. Jak już informowaliśmy, tytuł najlepszego szkoleniowca dzieci w sezonie 2016/17 w województwie zachodniopomorskim zdobył trener Krokusa Emilian Osetek.
Sześcioosobowa ekipa Krokusa wzięła udział 7-9 kwietnia w Katowicach w zawodach o Grand Prix Polski w badmintonie. Najdalej zaszli: Karol Gontarz w grze pojedynczej juniorów oraz Zuzanna Biel i Wiktoria Lewandowska w deblu młodziczek młodszych. Awansowali oni do najlepszej ósemki. Ponadto z Krokusa wystąpili: Martyna Ziętek, Michał Makuchowski i Eryk Marczak. Rywalizowało 395 zawodników.


Mieszkowicka Dziesiątka
XV Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka - Bieg Pamięci Narodowej pod patronatem dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego im. Generała Ignacego Prądzyńskiego w Szczecinie wystartuje 29 kwietnia o godz. 17 przy Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach (po zakończeniu uroczystości przy Pomniku Sapera w Gozdowicach) na dystansie 11,9 km.
Regulamin i szczegóły zgłoszeń: www.mieszkowice.pl. Organizatorzy: Urząd Miejski w Mieszkowicach, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Mieszkowicach.


Tym razem Gryfino
Przed tygodniem informowaliśmy o dominacji chojeńskiej podstawówki w powiatowych drużynowych biegach przełajowych. Tym razem o zwycięstwach szkół gryfińskich w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Biegi odbyły się 30 marca w Gryfinie. Wśród gimnazjalistek indywidualnie na pierwszym stopniu podium stanęła Julia Sanecka (Gimn. nr 1) przed Alicją Ulaszewską i Katarzyną Ragan (G 2). Drużynowo zwyciężyło G 2 przed G 1 i Mieszkowicami. W rywalizacji chłopców było tak samo: drużynowo zwyciężyło G 2 przed G 1 i Mieszkowicami. Indywidualnie zwyciężył Paweł Gadomski (G 2) przed Jakubem Pankratowem z Mieszkowic i Bartoszem Trzcińskim z G 2.
W szkołach ponadgimnazjalnych do rywalizacji stanęły tylko po dwa zespoły. Zarówno wśród dziewcząt, jak i wśród chłopców zdecydowanie zwyciężyło gryfińskie LO, pokonując ZSP w Chojnie. Indywidualne podium wyglądało następująco: Dziewczęta. 1. Klaudia Szkudlar, 2. Marta Kaciupa (obie LO), 3. Aneta Jaz (ZSP Chojna). Chłopcy. 1. Grzegorz Rudziński, 2. Sławomir Jakubik, 3. Rafał Łakomiec (wszyscy LO Gryfino).
(tw)


Kamikaze Banie doceniony
Podczas sesji w Baniach 29 marca tamtejszy Klub Karate Kamikaze na czele z trenerem Tomaszem Sochą został obdarowany przez władze gminy upominkami za ubiegłoroczne sukcesy sportowe. Opiekun grupy z dumą wypowiadał się o dokonaniach młodych sportowców, a także podziękował rodzicom, którzy również angażują się w życie klubu.
(tekst i fot. mw)
Daniel Kozakiewicz i Bartosz Mej


Stypendia w Trzcińsku
Stypendia za osiągnięcia sportowe wręczono zawodnikom z terenu gminy Trzcińsko-Zdrój podczas sesji Rady Miejskiej 30 marca. Otrzymali je: uprawiający sumo Daniel Kozakiewicz z Klasztornego i Bartosz Mej z Górczyna, wioślarz Miłosz Moska z Gogolic oraz piłkarz Marcin Sarnecki z Trzcińska.
(fot. rr)


Piłka nożna
IV liga. Lider tabeli Energetyk Gryfino w sobotę wygrał na wyjeździe z Arkadią Malechowo 3:0 (Toporkiewicz, Makuła, Cebulski). Poza tym: Hutnik Szczecin - Gryf Polanów 1:3, Astra Ustronie Morskie - Piast Chociwel 0:3, Drawa Drawsko Pom. - Polski Cukier Kluczevia Stargard 0:5, Osadnik Myślibórz - Gryf Kamień Pomorski 2:3, Dąb Dębno - Sparta Węgorzyno 1:0, Ina Goleniów - Rasel Dygowo 0:1, Olimp Gościno - Jeziorak Szczecin 3:2, Bałtyk Koszalin - MKP Szczecinek 3:1. Gryfinianie nadal są na czele. W Wielką Sobotę grają u siebie z Gryfem Polanów.

Wojewódzka okręgówka. Morzycko Moryń wygrało na wyjeździe z Iskrą Golczewo 2:1 (0:0), choć od 52’ przegrywało. Jednak w 55’ Ropiejko, a w 74’ Donos przeważyli szalę na naszą stronę. Również 2:1 zwyciężyła w Szczecinie Odra Chojna z Arkonią. Prowadziła już 2:0 po golach w 8’ Ogonowskiego i w 21’ Daszkiewicza. Gospodarze kontaktową i - jak się okazało - jedyną bramkę strzelili w 40’. Błękit Pniewo uległ u siebie 1:3 Mierzyniance Mierzyn, która prowadziła od 11’, ale dwie minuty później wyrównał Malik. W 41’ goście znów objęli prowadzenie z karnego. Po przerwie Błękit próbował zmienić wynik, ale krótko przed końcem udało się to rywalom. Czarni Lubanowo pokonali u siebie Wybrzeże Rewalskie Rewal 2:1. Przegrywali, ale zwyciężyli dzięki golom Kubickiego i Makrzanowskiego. Ponadto: Zorza Dobrzany - Chemik Police 0:1, Piast Karsko - Polonia Płoty 2:3, Ina Ińsko - Intermarché-Rega Trzebiatów 1:1, Błękitni II Stargard - Stal Szczecin 11:1. Prowadzą Błękitni II przed Morzyckiem. Odra jest czternasta, a Czarni ostatni. W sobotę o 13 Morzycko - Arkonia, Odra - Zorza, Stal - Czarni i Wybrzeże - Błękit. 19 kwietnia o godz. 17 Morzycko w kolejnej rundzie Pucharu Polski na szczeblu okręgu zmierzy się u siebie z Pogonią II Szczecin.

Regionalna okręgówka. Gr. płn. Nest Paliwa Odrzanka Radziszewo - Iskierka Szczecin 0:4, Zootechnik Kołbacz - Sarmata Dobra 2:1, Mewa Resko - Tanowia Tanowo 3:1, Promień Mosty - Błękitni Trzygłów 4:3, Flota Świnoujście - Ehrle Dobra Szcz. 8:1, Masovia Maszewo - Wicher Brojce 2:2, Orzeł Łożnica - Sparta Gryfice 0:5, Pomorzanin Krąpiel - Pomorzanin Nowogard 0:6. Prowadzi Flota, Odrzanka jest na dwunastym miejscu, a Zootechnik na ostatnim.
Gr. płd. Mieszko Mieszkowice - Kłos Pełczyce 0:2, Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Sokół Pyrzyce 3:7, Zieloni Zielin - Orkan Suchań 4:0 (Tytoń 2, Andrzej Stelmach, Adrian Stelmach), Polonia Giżyn - Ogniwo Babinek 3:1, Mechanik Warnice - Gavia Choszczno 3:5, Unia Dolice - Klon Krzęcin 7:0, Koral Mostkowo - Sęp Brzesko 1:1, Biali Sądów - SCRS Barlinek 4:2. 1. Unia, 5. Ogniwo, 8. Zieloni, 13. Orzeł, 16. Mieszko.

A-klasa. Gr. IV. Unia Swochowo - Czcibor Cedynia 3:3, Łabędź Widuchowa - LUKS Krzywin 3:0 (Karapulka, samob., Kaczor), Pro-Team Żarczyn - Energetyk II Gryfino 2:4 (dla zwyc. Kubaczyński, Łabuda, samob., Kasprzak), Witniczanka Witnica - Zjednoczeni Kurzycko 1:3, Iskra Banie - Korona Klępicz 2:0, Chrobry Lisie Pole - Grot Gardno 5:1, Rurzyca Nawodna - Czarni Czarnówko 3:2. Prowadzi Czcibor.
Gr. VI. Stal Lipiany - Piast Piaseczno 2:2. Następna kolejka A-klasy 22-23 kwietnia.

B-klasa. Gr. IV. Pionier Szczecin - Ogniwo II Babinek 3:3, Leśnik Kliniska - Polonia Gryfino 7:0, Hutnik II Szczecin - Sokół II Pyrzyce 5:0. Prowadzi Leśnik.
Gr. VI. Chrobry Boleszkowice - Zryw Góralice 1:3, Sekwoja Brwice - Merkury Nowogródek Pom. 1:3, Sokół Różańsko - Błękitni Białęgi 3:3. Prowadzi Merkury.
(rr)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska