Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 02.05.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rocznica forsowania Odry i prezydent Duda
Równowaga jest zachwiana
Demokracja, nieufność i podejrzliwość
CBA chce odwołania Tomasza Siergieja
Ponad milion na zabytki
Komendant powiatowy oficjalnie objął stanowisko
Chojnianie na Grenlandii i we Francji
Sprzątamy chojeńskie mury
Sport

Rocznica forsowania Odry i prezydent Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział 29 kwietnia w obchodach 72. rocznicy forsowania Odry. Upamiętnia ona wydarzenia z 1945 roku z rejonu Siekierek i Gozdowic, gdzie 1 Armia Wojska Polskiego przeprawiała się przez rzekę, by u boku Armii Czerwonej zdobywać Berlin. Forsowanie zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem niemieckich wojsk, a w walkach zginęło prawie 2 tys. polskich żołnierzy.

Prezydent Andrzej Duda przed grobami poległych żołnierzy

Tegoroczne obchody rozpoczęły się zapaleniem znicza przez prezydenta na jednej z mogił niezidentyfikowanych poległych i mszą świętą koncelebrowaną przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślał ofiarność żołnierzy, którzy oddali to, co mieli najcenniejsze dla pokoju na świecie. Również prezydent w swoim wystąpieniu zaakcentował, że krew przelana za ojczyznę jest jedna i nie należy dzielić tych, którzy za nią polegli. - Żołnierze szli ze wschodu i zachodu po to, aby Polska była wolna. O nią walczyli i za nią ginęli. Jesteśmy na tym cmentarzu, gdzie w dostojeństwie i ciszy spoczywają żołnierze, z których krwi powstała wolna Polska – mówił. Dodatkowo zaznaczył, że obowiązkiem prezydenta i zwierzchnika sił zbrojnych jest pochylenie głowy nad grobami polskich żołnierzy walczących za ojczyznę. - Chylimy czoło przed ich bohaterstwem, którego umiłowanym przez nas efektem jest wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom! – tymi słowami zakończył swoje przemówienie Andrzej Duda.

Głos zabrała również córka generała Andersa - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders. – Jestem dumna, że jako senator mogę przyczynić się do tego, aby pamiętać o tych, którzy wyszli z moim ojcem i o tych, którzy do niego nie dotarli – mówiła.

W uroczystościach brali udział również wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, jego zastępca Marek Subocz, wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa oraz lokalne władze.
Tekst i fot. Marta Walkowiak

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska