Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 23.05.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Gwarancje zatrudnienia
Wyrok za nienawiść
Powodzie będą mniej groźne
W Chojnie wybory, w Baniach nie
Wkrótce rowerem do Szczecina, a nawet nad morze
Debiut sygnalistów z Piaska
Miasto z historią
Program Dni Trzcińska-Zdroju
Sport

Powodzie będą mniej groźne

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie rozpoczyna realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Jednym z pierwszych zadań będzie modernizacja polderu marwickiego. ZZMiUW podpisał już umowę z wykonawcą inwestycji - Energopolem Szczecin, a prace mają potrwać dwa lata, czyli do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Zmodernizowany polder chronić ma przed powodzią obszar o powierzchni 1500 hektarów, w tym Marwice w gminie Widuchowa, a w gminie Gryfino: Krajnik, Krzypnicę, Elektrownię Dolna Odra oraz gryfińskie przedsiębiorstwa: PUK, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i oczyszczalnię ścieków. Powstaną wały długości ponad 5,6 km.

Zagrożone powodzią tereny koło Elektrowni Dolna Odra

Drugim zadaniem, na które podpisano umowę, jest długi na 2,4 km wał cofkowy Odry przy rzece Myśli, chroniący obszar o powierzchni 36 ha w gminie Boleszkowice, w tym wsie Chlewice i Porzecze.

Jak mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wcześniej zrealizowano już warte kilkaset milionów złotych podobne inwestycje m.in. na Redze, Parsęcie, Inie i Zalewie Szczecińskim. Nowe zadanie nie byłoby możliwe, gdyby nie umowa o Odrze granicznej z niemieckimi sąsiadami i porozumienie o pożyczce z Banku Światowego, który finansuje całe wielkie przedsięwzięcie o nazwie „Projekt ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Wisły”. Całość inwestycji będzie kosztować ponad 140 mln zł.
(rr, fot. Urząd Marszałkowski)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska