Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 30.05.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
WOP sprzedany
Siergiej zostaje
Coraz mniej bezrobotnych
Jak myśliwy z rolnikiem
Historia i zabawa
Stołeczna z rzecznikiem praw dziecka
Wspólnie na kajakach
Sport

Historia i zabawa

Tegoroczne Dni Trzcińska-Zdroju toczyły się w miniony weekend równolegle z Polsko-Niemieckim Festiwalem Kultury i Sportu, a organizatorami byli: Trzcińskie Centrum Kultury i Urząd Miejski.


Plenerowe wydarzenia święta miasta po raz pierwszy nie odbywały się w amfiteatrze przy starych murach miejskich, gdyż uznano, że scena tam jest za mała. Dużo większą ustawiono w pobliżu w parku. Wśród wielu gości był burmistrz Angermünde (organizacyjnego partnera Trzcińska) Frederik Bewer, a także burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl, gryfiński starosta Wojciech Konarski, wojewódzki wicekomendant Państwowej Straży Pożarnej Jacek Rudziński, powiatowy wicekomendant policji Mariusz Łętowski. Wszystkich gości po polsku i niemiecku przywitał burmistrz Zbigniew Kitlas. Na scenie prezes Koła Sybiraków w Chojnie Jerzy Kołaczyk wręczył Honorową Odznakę Sybiraka sędziwej Oldze Śliwińskiej z Trzcińska, która na zesłaniu przeżyła sześć lat.

Na scenie zespół z Angermünde

Śpiewa Maria Osińska z gimnazjum w Góralicach
Imprezę rozpoczęło w piątek w południe otwarcie w Izbie Pamięci pokonkursowych wystaw i wręczenie nagród laureatom. W dziecięcym konkursie fotograficznym „Sport bez barier” w grupie wiekowej 9-12 lat wygrała Wiktoria Błaż, a w kategorii 13-16 lat Grzegorz Tatkowski. W konkursie plastycznym „Przez sport razem” w grupie 6-8 lat triumfowali Dawid Gąsior i Krystian Przygrodzki, a w kat. 9-12 lat Gracjan Mikołajczyk i Oliwia Urban - wszyscy z SP Gogolice. W kategorii 13-16 lat wyróżniono gimnazjalistów z Góralic.

W Izbie Pamięci odbyła się mała konferencja historyczna o najdawniejszej historii Trzcińska i okolic. Dr Bartłomiej Rogalski - archeolog z Muzeum Narodowego w Szczecinie omawiał bogate odkrycia archeologiczne sprzed tysięcy lat (będące także wynikiem jego badań), m.in. z Gogolic, Góralic, Trzcińska, Czelina. Pokazywał też zdjęcia wykonane za pomocą lidara, który laserowo skanuje powierzchnię terenu i pokazuje to, co zakryte jest w badaniach innymi narzędziami. Dr Rogalski to kopalnia wiedzy o historii i dziejach cywilizacji. Zaznaczył, że z neolitu (czyli epoki kamienia gładzonego, na naszych terenach datowanej na lata 5200-1900 p.n.e.) pochodzą pierwsze ślady prowadzenia wojen między społecznościami. Dobrą ilustracją tego, jak bardzo świat wywrócił się do góry nogami wskutek upadku Rzymu i wielkich wędrówek ludów, może być fakt, że po załamaniu się w V wieku rolnictwa poziom upraw z początków naszej ery osiągnięto w Europie dopiero w XVII wieku.

Sybiraczka Olga Śliwińska
Dawid Buczkiewicz

Po Rogalskim wystąpił jego praktykant - mieszkający w Trzcińsku student archeologii Dawid Buczkiewicz, który mówił o starych młynach i o średniowiecznych murach miejskich Trzcińska, które w ostatnich latach udało się wyremontować (czego nie udało się dużo większej Chojnie).
(rr, fot. mw, rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska