Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 27.06.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Absolutoria w gminach i powiecie: gdzie jednogłośnie, a gdzie nie?
Koniec programu „Zdążyć przed powodzią”
O historii poważnie i zabawowo
Świętowała Widuchowa
Święto Mieszkowic - program
Podziemne wydawnictwa w Gryfinie
Sport

Koniec programu „Zdążyć przed powodzią”

Uczennice z SP Radziszewo
Dwie szkoły (z Radziszewa i Widuchowej) brały w tym roku udział w edukacji przeciwpowodziowej, czyli programie „Zdążyć przed powodzią”, realizowanym od 2008 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa oraz Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. To jedyne tego typu wojewódzkie przedsięwzięcie w Polsce.

Szkoła Podstawowa w Radziszewie zaproponowała nowatorskie podejście z wykorzystaniem nowych technologii. 29 maja odbył się tu konkurs informatyczny „Niezatapialni”. Uczniowie prezentowali tworzone przez siebie metodą poklatkową filmy o tematyce przeciwpowodziowej. Powstało ich osiem. Indywidualnie zwyciężyła Zuzanna Górzyńska, a grupowo Agnieszka Kowalczyk, Anita Dobrowolska i Oliwia Bulińska. Filmy są do obejrzenia na Youtube’ie.

Konkurs w Widuchowej
Z kolei w Zespole Szkół w Widuchowej 12 czerwca zorganizowano konkurs „Zdążyć przed powodzią”. Trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale i praktycznymi umiejętnościami, np. wiązania węzłów ratowniczych, udzielania pierwszej pomocy czy układania rodzinnego planu powodziowego.
Nadzór nad przebiegiem konkursu sprawowali przedstawiciele marszałka województwa: Mariusz Sikora - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych oraz Jan Zapłatyński - główny specjalista ds. obronnych i bezpieczeństwa publicznego.

Jak informuje nas Urząd Marszałkowski, przygotowywane przez rząd zmiany w prawie wodnym całkowicie zabierają kompetencje marszałków województw w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, dlatego projekt „Zdążyć przed powodzią” przechodzi do historii. - Należy mieć nadzieję, że wykorzystane zostaną doświadczenia z edukacji powodziowej na Pomorzu Zachodnim - mówi M. Sikora.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska