Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 05.09.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Protest jest sprawą wiary
Czytajmy „Wesele”!
Przedszkole jest za małe
Smaki dziedzictwa
Dziki na muszce
Sport

Czytajmy „Wesele”!

Finał ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie odbył się w sobotę. W tym roku publicznie czytano fragmenty dramatu Wyspiańskiego „Wesele”.
W Chojnie akcję przeprowadziła Miejska Biblioteka Publiczna. W plenerze, przed ratuszem, „Wesele” w dialogach czytali: burmistrz Adam Fedorowicz razem ze swą żoną Grażyną (jako gospodarz i gospodyni), przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Mróz (jako pan młody i poeta) z nauczycielką podstawówki Joanną Czarnotą (panna młoda), szefowa biblioteki Teresa Błońska (radczyni) z przewodniczącą amazonek Teresą Szajnowską (Klimina), redaktor naczelny „Gazety Chojeńskiej” Robert Ryss (jako dziennikarz) z burmistrzem Adamem Fedorowiczem (Czepiec) i polonistką Eugenią Hajduk (Stańczyk).

Grażyna i Adam Fedorowiczowie

„Wesele” to jedno z arcydzieł naszej literatury: symboliczne i wielopoziomowe, a przez to aktualne w różnych czasach, także dziś. Jest zwierciadłem polskiej historii i narodu, a pojawiający się w nim obraz jest wypełniony nie tylko chwałą i dumą, lecz także ironią, goryczą i krytyką. Trudno nie zgodzić się z opinią, że gdybyśmy dzisiaj czytali więcej „Wesela”, a mniej „Trylogii”, to współczesnej Polski nie dręczyłoby tyle zmór. Znać trzeba oba dzieła, tylko pytanie, jakie z nich wyciągamy wnioski...

Joanna Czarnota i Piotr Mróz

(tekst i fot. rr)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska