Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 12.09.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zamek za złotówkę?
Religią nie da się rządzić państwem
Nie wszędzie bezpiecznie jest nad wodą
Nowa firma w regionie
Balony, latawce, lotnie i samoloty
Jak dojechać do Zamczyska?
Jechali dla nienarodzonej Laury
Sport

Nie wszędzie bezpiecznie jest nad wodą

Urząd Marszałkowski i Powiatowy Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryfinie opracowali raport o bezpiecznych miejscach kąpielowych w powiecie gryfińskim w tegorocznym sezonie. W ciągu ośmiu miesięcy br. utonęło na naszym terenie pięć osób. Jak podkreśla dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa w Urzędzie Marszałkowskim Mariusz Sikora, powiat gryfiński ma najgorszą statystykę w regionie. To wyzwanie dla władz gmin i pytanie o profilaktykę i edukację tak dzieci, jak i dorosłych. Jak mówi M. Sikora, powiatowy WOPR robi, ile może z własnych środków i dzięki wsparciu części gmin, ale nadal to wsparcie nie jest wystarczające, a bezpieczeństwo kosztuje. Jako przykład podaje gminę Chojna, gdzie WOPR od kilku lat składa oferty współpracy przy patrolowaniu Jeziora Jeleńskiego i zajęciach w szkołach, ale bez rezultatu. Sikora przypomina, że bezpieczeństwo wodne to zadanie własne gminy.
Raport analizuje poszczególne miejsca kąpielowe w naszym powiecie. Oto najistotniejsze fragmenty.


Kąpielisko śródlądowe w Steklnie (gm. Gryfino). Zabezpieczenie ratownicze: realizowane przez Oddział Powiatowy WOPR Gryfino. Aktualizacji wymagają treści na tablicy jakości wody. Status z „miejsca wykorzystywanego do kąpieli” zmienił się na „kąpielisko śródlądowe”. Aktualizacji wymaga regulamin. Znak drogowy kierujący na kąpielisko z drogi wojewódzkiej nr 121 wymaga naprawy (zgłoszenie do zarządcy drogi). Na internetowej stronie serwisu kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego (sk.gis.gov.pl) organizator wprowadza bieżące dane dotyczące warunków. Kąpielisko powinno posiadać ogrodzenie, które wyeliminowałoby zanieczyszczenia stwarzane przez psy, które bez nadzoru właścicieli chodzą po terenie. Obiekt posiada elementy rekreacji, np. siłownię pod chmurką i boisko do siatkówki, które powinno być pozbawione krawężników powodujących kontuzje korzystających.

Samochód ratowniczy WOPR-u

Kąpielisko śródlądowe w Moryniu. Zabezpieczone przez ratowników Oddziału Powiatowego WOPR Gryfino. Aktualizacji wymagają treści na tablicy jakości wody. Kąpieliska zmieniło prowadzącego. Internetowe informacje o pogodzie (stan na 31 lipca br.) były nieaktualne i nie są administrowane przez zarządzającego kąpieliskiem. Wskazane jest uregulowanie prowadzenia polityki informacyjnej w mediach społecznościowych. Podmiot prowadzący kąpielisko nie zamontował posiadanych informacyjnych tablic ze schematem organizacyjnym i zabezpieczeniem kąpieliska. Kąpielisko w trakcie weekendów i przy dobrej aurze wymaga zwiększenia obsady ratowniczej (właściwe byłoby zatrudnienie w lecie trzech ratowników). Konserwacji i poprawy estetyki wymaga hangar na łódź ratowniczą.
Miejsce wykorzystywane do kąpieli w Baniach. Zabezpieczone przez ratowników Oddziału Powiatowego WOPR Gryfino. Brak wymaganej przepisami tablicy jakości wody. Należy z zarządcą drogi zamontować znak kierujący do plaży.
Miejsce wykorzystywane do kąpieli w Strzeszowie (gm. Trzcińsko Zdrój). Zabezpieczone przez ratowników Oddziału Powiatowego WOPR Gryfino. Jest prawidłowa i aktualizowana tablica jakości wody. Bardzo dobrze oznakowany dojazd.
Miejsce wykorzystywane do kąpieli w Cedyni. Zabezpieczone przez ratowników Oddziału Powiatowego WOPR Gryfino. Jest prawidłowa i aktualizowana tablica jakości wody. Zarządca drogi zamontował znak kierujący na miejsce.


W podsumowaniu raport stwierdza, że w sezonie letnim pięć gmin (Banie, Cedynia, Gryfino, Moryń i Trzcińsko-Zdrój) zorganizowało miejsca bezpiecznego wypoczynku i kąpieli nad wodą (dwa kąpieliska, trzy MWdK). Pozostałe cztery gminy: Chojna, Mieszkowice, Stare Czarnowo i Widuchowa aktualnie nie realizują działań podnoszących stan bezpieczeństwa na obszarach wodnych. WOPR zabiega o wsparcie finansowe ze wszystkich dziewięciu gmin w powiecie na działania profilaktyczne i doposażenie. Ale udzieliło go tylko pięć gmin. Cedynia, Moryń, Banie i Trzcińsko-Zdrój wsparły doposażenie i oznakowanie samochodu ratowniczego, a Widuchowa zleca zabezpieczenie imprez pod względem bezpieczeństwa wodnego. Wprowadzone w tym roku zmiany prawa wodnego będą skutkowały w następnym sezonie letnim brakiem możliwości tworzenia miejscy wykorzystywanych do kąpieli na okres całego sezonu. Ustawodawca w nowelizacji przewidział możliwości tworzenia na wyznaczonym obszarze okazjonalnego miejsca do kąpieli na okres 31 dni w danym roku. Jak czytamy w raporcie, może to powodować brak ciągłości zabezpieczenia ratowniczego.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska